Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Sprawdzenie umiejętności rozwiązywania zadań otwartych z fizyki

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3569 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Przedstawiam konspekt lekcji z fizyki przygotowany pod kątem hospitacji diagnozującej.

Konspekt lekcji fizyki w klasie drugiej gimnazjum


Cel hospitacji: Sprawdzenie umiejętności rozwiązywania zadań otwartych z fizyki.
Standard egzaminacyjny: Uczeń wskazuje i opisuje fakty, związki i zależności, w szczególności przyczynowo-skutkowe, funkcjonalne, przestrzenne i czasowe
Standard edukacyjny: poznanie podstawowych praw opisujących przebieg zjawisk fizycznych w przyrodzie. Wykorzystanie wiedzy fizycznej w praktyce.

Wskaźniki:
1. Czy uczeń zna symbole fizyczne?
2. Czy uczeń potrafi zapisać i przekształcać wzory fizyczne?
3. Czy potrafi zamieniać jednostki?
4. Czy określa wartości dane i szukane?
5. Czy kojarzy fakty i wyciąga wnioski?
6. Czy uczeń potrafi dokonać samooceny swoich wiadomości i umiejętności?
:

Temat: Rozwiązywanie zadań z dynamiki.

Cel ogólny: Uczeń rozwiązuje różne zadania z dynamiki.

Cele operacyjne:
- uczeń zna skutki oddziaływań między ciałami
- zna treść I, II, III zasady dynamiki Newtona
- zna jednostkę siły i jej definicję
- wie co to jest pęd ciała
- zna zasadę zachowania pędu
- wie jakim ruchem poruszają się ciała spadające swobodnie
- umie rozwiązywać zadania typowe z dynamiki
- umie rozwiązywać zadania łączące wiadomości z innych działów fizyki
- formułuje spostrzeżenia i wnioski

Metody pracy, formy i techniki:
- praca indywidualna
- praca grupowa
- burza mózgów


Środki dydaktyczne:
- karty pracy: załącznik nr 1, załącznik nr 2
- arkusze papieru, magnesy, pisaki
- karta samooceny ucznia


I. Wprowadzenie
Przebieg lekcji:
1. Lekcja rozpoczyna się od przypomnienia wiadomości z zakresu dynamiki.
● Podaj treść I zasady dynamiki Newtona.
● Od czego zależy przyspieszenie ciała poruszającego się ruchem jednostajnie przyspieszonym.
● Wyprowadź jednostkę siły .
● Narysuj wektor prędkości i pędu działający na ciało będące w ruchu.
● Co to jest swobodne spadanie ciał – podaj jeden przykład.
2. Rozdanie kart pracy nr 1 ( praca indywidualna) , sprawdzenie stopnia przygotowania do powtórzenia.

3. Zapisanie tematu lekcji: Rozwiązywanie zadań z dynamiki.

Kształcone umiejętności: Umiejętność posługiwania się nazewnictwem fizycznym, wzorami, definicjami.
Wskaźnik: Wskaźnik 1, 2

II. Część główna

Przebieg lekcji:
1. Praca w grupach.

Podział klasy na 4 grupy, wyjaśnienie zasad pracy i oceniania.
Kształcone umiejętności: Umiejętność określania danych i szukanych w zadaniu.
Wskaźnik: Wskaźnik 4
Karta pracy nr 2
Kształcone umiejętności: Umiejętność analizowania zadań
Wskaźnik: Wskaźnik 5
Kształcone umiejętności: Umiejętność stosowania poprawnych zapisów fizycznych
Wskaźnik: Wskaźnik 2
Kształcone umiejętności: Umiejętność zamiany jednostek.
Wskaźnik: Wskaźnik 3
Kształcone umiejętności: Umiejętność przekształcania wzorów fizycznych
Wskaźnik: Wskaźnik 2

2. Omówienie pracy każdej grupy
.
3. Analiza i rozwiązanie zadania problemowego metodą burzy mózgów.

II. Część końcowa

Przebieg lekcji:
1. Ewaluacja pracy w grupach i wystawienie ocen.
2. Rozdanie kart samooceny dla uczniów.
3. Zadanie domowe.
Kształcone umiejętności: Umiejętność samooceny własnych wiadomości i umiejętności.
Wskaźnik: Wskaźnik 6

Załączniki do lekcji

Zadanie problemowe.
Wykres przedstawia zależność wartości prędkości od czasu dla ruchu dziewczynki na rowerze. Dziewczynka jechała stale w tę sama stronę.
Przeanalizuj dowolnie wybrany wykres.
Zadaj jak najwięcej pytań związanych z tym wykresem?

Załącznik 1

Zadanie 1
Jaką wysokość ma krzywa wieża w Pizie jeżeli puszczona przez Galileusza piłka spadała swobodnie przez 3,3 s. Wynik zaokrąglij do jedności.

Zadanie 2
Na dowolnie wybranym wykresie przedstawiono zależność siły wypadkowej działającej na ciało o masie 4 kg.
a) Jakim rodzajem ruchu porusza się to ciało?
b) Oblicz przyspieszenie tego ciała?

Załącznik 2

Zadanie 1
Oblicz wartość siły, która spowodowała rozpędzenie samochodu o masie 4 tony , stojącego w miejscu, do prędkości 72 km/h w czasie 4 s.

Zadanie 2
Podczas zabawy na lodowisku Kasia odepchnęła Anie pewną siłą. Jaką prędkość uzyskała Ania, jeżeli Kasia tuz po odepchnięciu poruszała się z prędkością 2m/s względem lodowiska? Masa Kasi wynosiła 60 kg, a masa Ani 40 kg.

Zadanie 3
Mając dany poniższy opis ruchu ciała pod działaniem stałej siły 2 kN.
a) narysuj wykres zależności V(t)
b) oblicz masę tego ciała?
Kolejno w czasie 0s,1s,2s,3s ciało zmieniło swoją prędkość odpowiednio: 0m/s, 2 m/s, 4 m/s, 6 m/s.

Zadanie 4
Rysunek przedstawia zależność wartości prędkości w ruchu ciała rzuconego do góry od czasu. Ustal:
a) z jakim przyspieszeniem (opóźnieniem) poruszało się ciało do góry i do dołu.
b) na jaką wysokość wzniosło się ciało?


KARTA SAMOOCENY DO DZIAŁU „ DYNAMIKA”

Określ swoje wiadomości i umiejętności używając słów; tak, raczej tak, raczej nie, nie.


1. Znam cechy siły.
2. Potrafię dodawać wektory o zgodnych i przeciwnych zwrotach.
3. Podaję przykłady wzajemności oddziaływań.
4. Wskazuję przyczyny powstawania oporów ruchu i znam sposoby ich zapobiegania.
5. Znam treść trzech zasad dynamiki Newtona.
6. Wiem od czego i w jaki sposób zależy przyspieszenie ciała.
7. Obliczam wartość przyspieszenia mając masę ciała i wartość stałej siły.
8. Wiem jakim ruchem porusza się spadające swobodnie ciało.
9. Znam pojęcie pędu ciała.( wzór, jednostkę)
10. Potrafię wskazać zjawisko odrzutu.
11. Rozumiem treść zasad dynamiki Newtona.
12. Potrafię rozwiązać zadanie dotyczące II zasady dynamiki
13. Znam zasadę zachowania pędu ciała.
14. Potrafię rozwiązać zadanie rachunkowe i problemowe.
15. Wiem w jakich warunkach pęd może ulec zmianie.
16. Umiem sporządzić wykres V( t), F( t).
17. Potrafię opisać zderzenia ciał.
18. Potrafię dokonać pomiaru sił wzajemnego oddziaływania oraz określić ich cechy.

Opracowała Krystyna Maczużak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie