Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Regulamin oceny pracy nauczyciela

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1893 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Przedstawiam propozycję regulaminu oceniania pracy nauczciela

KRYTERIA OCENY PRACY NAUCZYCIELA

§1

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 2 listopada 2000 r. w sprawie kryteriów i trybu dokonywania oceny pracy nauczyciela, trybu postępowania odwoławczego oraz składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego (Dz. U. Nr 98,poz. 1066)

§2

Kryterium oceny pracy nauczyciela stanowi stopień realizacji zadań określonych w (Rozporządzeniu MEN §2, ust.6):
  1. Art. 6 Karty Nauczyciela: Nauczyciel obowiązany jest rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą wspierać każdego ucznia w jego rozwoju oraz dążyć do pełni własnego rozwoju osobowego. Nauczyciel obowiązany jest kształcić i wychowywać młodzież w umiłowaniu Ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka; dbać o kształtowanie u uczniów postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji, pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów;
  2. Art. 4 Ustawy o systemie oświaty:"Nauczyciel w swoich działaniach dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych ma obowiązek kierowania się dobrem ucznia, troską o zdrowie a także szanowania godności osobistej ucznia;
  3. Art. 42, ust. 2 Karty Nauczyciela. W ramach czasu pracy, o którym mowa w ust. 1, oraz ustalonego wynagrodzenia nauczyciel obowiązany jest realizować:
    1. Zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, w wymiarze określonym w ust. 3 lub ustalonym na podstawie ust. 4a albo ust. 7,
    2. Inne czynności wynikające z zadań statutowych szkoły,
    3. Zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym.
    4. Statut Szkoły.
    Stopień realizacji w/w zadań jest ustalony w wyniku sprawowania nadzoru pedagogicznego.
§3

"Na ocenę pracy nauczyciela nie mogą mieć wpływu jego przekonania religijne, poglądy polityczne, a także fakt odmowy wykonania polecenia służbowego, gdy odmowa taka wynikała z uzasadnionego przekonania nauczyciela, iż wydane polecenie było sprzeczne z dobrem ucznia, dobrem służby albo dobrem publicznym". (Romp. MEN, § 2, ust.7).

§4

Ocena pracy nauczyciela ma charakter opisowy i jest zakończona stwierdzeniem uogólniającym:
  1. ocena wyróżniająca
  2. ocena dobra
  3. ocena negatywna. (KN, art.6, ust.4)
§5

Oceny pracy nauczyciela dokonuje dyrektor szkoły, uwzględniając w szczególności (Rozp. MEN, §2, ust.8):
  1. Poprawność merytoryczną i metodyczną prowadzonych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prawidłowość realizacji innych zadań zawodowych wynikających ze statutu szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, kulturę i poprawność języka, pobudzanie inicjatywy uczniów, zachowanie odpowiednie dyscypliny uczniów na zajęciach;
  2. Zaangażowanie zawodowe nauczyciela (uczestnictwo w pozalekcyjnej działalności szkoły, udział w pracach zespołów nauczycielskich, podejmowanie innowacyjnych działań w zakresie nauczania, wychowania i opieki, zainteresowanie uczniem i jego środowiskiem, współpraca z rodzicami);
  3. Aktywność nauczyciela w doskonaleniu zawodowym;
  4. Działania nauczyciela w zakresie wspomagania wszechstronnego rozwoju ucznia z uwzględnieniem jego możliwości i potrzeb;
  5. Przestrzeganie porządku pracy (punktualność, pełne wykorzystanie czasu lekcji, właściwe prowadzenie dokumentacji).
§6

Dyrektor szkoły, przy dokonywaniu oceny pracy nauczyciela może zasięgnąć opinii samorządu uczniowskiego (KN, art. 6, ust.5)

§7

W oparciu o wyżej wymienione dokumenty ustalam:
Szczegółowe kryteria oceny pracy nauczyciela:
  1. Ocena dobra
    Oceniany nauczyciel:
    1. Uzyskuje dobre wyniki pracy dydaktyczno- wychowawczej, jest dobrze przygotowany do lekcji i zajęć, rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, w tym także pozalekcyjne formy zajęć, dyżury w czasie przerw, imprez szkolnych i klasowych itp.
    2. Jest taktowny, tolerancyjny, sprawiedliwy, potrafi łagodzić i zapobiegać konfliktom z uczniami. Jest jednocześnie konsekwentny w swoich wymaganiach.
    3. Dba o swój warsztat pracy, wzbogaca go. Wnioskuje do dyrektora o środki w tej sprawie.
    4. Owocnie współpracuje z uczniami i ich rodzicami.
    5. Pracuje bezpiecznie, potrafi przewidywać niebezpieczeństwo zagrażające uczniom i eliminować je, szczególnie w sytuacjach pozaszkolnych, na wycieczkach, w miejscach publicznych itp.
    6. Uczestniczy w formach doskonalenia zawodowego organizowanych przez dyrektora szkoły.
    7. Respektuje wymogi dyrektora szkoły dotyczące dyscypliny pracy, terminowości w realizacji zadań i zarządzeń. Prawidłowo i na bieżąco prowadzi dokumentację pedagogiczną.
    8. Jego postawa etyczna oraz kultura współżycia społecznego nie budzą żadnych zastrzeżeń.
  2. Ocena wyróżniająca.
         Oceniany nauczyciel spełnia wszystkie kryteria na ocenę dobrą, a ponadto trwale wyróżnia się osiąganiem co najmniej czterech z niżej opisanych stanów rzeczy lub działań:
    1. Uzyskuje wysokie wyniki dydaktyczne poprzez przygotowywanie uczniów do konkursów, olimpiad przedmiotowych, doprowadzając ich do sukcesów naukowych, sportowych, artystycznych w skali międzyszkolnej.
    2. Opracowuje i wdraża z sukcesem pedagogiczne programy autorskie, podręczniki lub nowatorskie rozwiązania metodyczne.
    3. Podnosi swoje kwalifikacje zawodowe poprzez kursy kwalifikacyjne, studia podyplomowe, warsztaty i dzieli się doświadczeniem zawodowym z kolegami np. prowadząc lekcje pokazowe, pełniąc funkcję opiekuna stażu itp.
    4. Ubiega się o kolejny stopień awansu i go uzyskuje.
    5. Poświęca uczniom (szkole) dodatkowy czas, organizuje imprezy, wycieczki, podejmuje się prac organizacyjnych w radzie pedagogicznej i innych organach społeczno zawodowych, opiekuje się różnymi projektami uczniowskimi.
    6. Intensywnie i owocnie współpracuje z rodzicami uczniów poprzez indywidualne rozmowy, spotkania.
    7. Pozyskuje poprzez swoje działania i kontakty sponsorów świadczących pomoc na rzecz szkoły.
  3. Ocena negatywna.
         Do negatywnej oceny pracy nauczyciela prowadzą:
    1. Powtarzające się, niezadowalające wyniki dydaktyczne, ustalone na podstawie badań obiektywnymi narzędziami pomiaru dydaktycznego przez dyrekcję szkoły lub inny nadzór pedagogiczny.
    2. Powtarzające się i uzasadnione skargi rodziców na nauczyciela, jego postawę i metody pracy.
    3. Brak dyscypliny pracy, częste nieusprawiedliwione spóźnianie się na lekcje i zajęcia.
    4. Nieprzygotowywanie się do zajęć, niestosowanie dostępnychśrodków dydaktycznych, werbalizm, niemotywowanie uczniów do wysiłku poznawczego, brak zainteresowania swoim warsztatem pracy.
    5. Nieuczestniczenie w żadnych formach doskonalenia zawodowego, nieuwzględnianie zaleceń pohospitacyjnych.
    6. Niezwracanie uwagi na zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, nieudzielenie pomocy uczniowi poszkodowanemu w wypadku, niereagowanie na negatywne postawy i zachowania uczniów, brak współpracy z rodzicami uczniów.
    7. Niewywiązywanie się z zadań w zakresie obowiązków, szczególnie zaniedbywanie dyżurów i innych czynności o charakterze nadzoru i opieki nad uczniami. Nierespektowanie zarządzeń wewnętrznych dyrektora szkoły o charakterze organizacyjnym i porządkowym.
    8. Zachowanie sprzeczne z zasadami etyki, tolerancji, kultury i współżycia społecznego.
§8

Niniejsze kryteria wchodzą w życie z dniem ............................. r.
Zatwierdzono Uchwałą Rady Pedagogicznej nr ..............................

(opracowała Danuta Wolan)

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie