Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Ćwiczenia usprawniające analizę słuchową – podział wyrazów na głoski i sylaby

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 12898 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Ćwiczenia usprawniające analizę słuchową, zajęcia korekcyjno - kompensacyjne.

KL.III
SCENARIUSZ ZAJĘĆ
KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNYCH



TEMAT: Ćwiczenia usprawniające analizę słuchową – podział wyrazów na głoski i sylaby.


Treści:
- Usprawnianie funkcji słuchowych poprzez analizę i syntezę wyrazów.
- Rozpoznawanie i wyodrębnianie głosek i sylab z wyrazów.

Cele - po przeprowadzonej lekcji uczeń powinien:
- układać zdania i rozdzielać je na wyrazy, wyrazy na sylaby, sylaby na głoski;
- rozpoznawać w wyrazie określoną głoskę i sylabę,
- umieć ustalać miejsce położenia głoski i sylaby w wyrazie;

Metody i formy pracy:
- indywidualna;
- zespołowa;
- gry i zabawy dydaktyczne;

Środki dydaktyczne:
- kartka A- 4;
- ołówki, pisaki;
- zestaw głosek i sylab;
- zestaw obrazków dla każdego ucznia.








PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Faza wstępna

Powitanie:
Zabawa: „Zgadnij, jakie to zwierzę?” – rozpoznawanie dźwięków – głosów zwierząt. Wymienione dziecko naśladuje głos danego zwierzęcia, pozostali odgadują. Osoba, która odgadnie - otrzymuje punkt, jeśli prawidłowo napisze nazwę zwierzęcia, następnie kontynuuje zabawę.

Faza zasadnicza

1. Przypomnienie pojęć: głoska, sylaba – każde dziecko podaje przykłady głosek i sylab.
2. Wymienianie jak największej liczby wyrazów: zaczynających się na określoną głoskę a następnie na wybraną sylabę.

3. Układanie zdań z podanymi wyrazami. Podział zdania na wyrazy, sylaby, głoski.

4. Ćwiczenie analizy i syntezy słuchowej:
- „Zabawa w sklep”. Prowadzący ma rozłożone obrazki. Każde dziecko otrzymuje kartoniki z głoskami i sylabami, za które może kupić wybrany przez siebie obrazek. Zakupiony obrazek musi zawierać głoskę lub sylabę, którą dziecko ma na kartoniku. Następnie uczeń dokonuje analizy i syntezy słuchowej nazwy tego obrazka:
- dzieli wyrazy: analiza sylabowa, głoskowa;
- podaje liczbę głosek w wyrazie (analiza);
- podaje liczbę sylab w wyrazie (analiza);
- podaje lokalizację głosek w wyrazie: pierwsza, druga, ..... ostatnia (wyodrębnianie);
- podaje lokalizację sylab w wyrazie (wyodrębnianie);
Podsumowanie
Zabawa:
Każde dziecko losuje jedną głoskę. Następnie wyszukuje wyrazy zaczynające się na tę głoskę, następnie wyrazy kończące się na wybraną głoskę oraz wyrazy, w których wybrana głoska znajduje się w środku wyrazu.

Faza sumująca

Powtórzenie pojęć: głoska, sylaba. Analiza i synteza wyrazowa własnego imienia i nazwiska.

Opracowała:
pedagog SP – 10 Konin
mgr LIDIA MĄDROWSKA

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie