Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zapraszamy do Irlandii

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1245 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Poniższy artykuł ukazał się w marcu bieżącego roku w gazetce szkolnej redagowanej przez Samorząd Uczniowski w Szkole Podstawowej w Lubeni. W gazetce tej SKE prowadzi swoją stronę, publikując co miesiąc ciekawostki dotyczące krajów Unii Europejskiej oraz aktualności dotyczące życia klubu EuroLubenka. Prezentowany artykuł przybliża tradycje związane z obchodami dnia św. Patryka w Irlandii.

Zapraszamy do Irlandii czyli Welcome to Ireland



W tym miesiącu w związku ze zbliżającym się świętem św. Patryka, które przypada na dzień 17 marca, chcielibyśmy Wam przedstawić zwyczaje związane z obchodzeniem tego święta przez mieszkańców Irlandii.
Wspomniane święto jest powszechnie znane z powodu imponujących parad i uroczystości, jakie co roku organizują Irlandczycy w rocznicę śmierci patrona swojego kraju św. Patryka. Irlandczycy wierzą, iż ich kraj stał się bogaty i znany dzięki działalności biskupa Patryka, który po latach rozpowszechniania przez władze Irlandii baptyzmu, zdołał, dzięki swym staraniom, nawrócić Irlandczyków na wiarę katolicką. Stare Irlandzkie legendy głoszą także, iż Patryk wypędził z Irlandii węże. Również za jego sprawą symbolem narodowym Irlandii stała się trójlistna koniczyna. Patryk użył jej ponoć by wytłumaczyć wierzącym istotę Trójcy Świętej.

Obecnie Patryk jest najpopularniejszym świętym w Irlandii. W latach 70-tych ubiegłego wieku władze Irlandii uznały dzień jego śmierci, 17 marzec, za święto narodowe i zakazały otwierania pubów w tym dniu. Od 1995 r. władze Irlandii wykorzystują ten dzień również do promocji swojego kraju.
Prawie każdego roku ponad milion osób bierze udział w festiwalu organizowanym na cześć św. Patryka w Dublinie. Festiwal ten trwa zazwyczaj kilka dni, w czasie jego uroczystości odbywają się liczne koncerty, parady, uliczne przedstawienia teatralne oraz pokazy fajerwerków. Święto to jest również obchodzone przez całą społeczność irlandzką mieszkającą w różnych częściach świata, a zwłaszcza irlandzkich imigrantów mieszkających w Stanach Zjednoczonych.

Wszystkim czytelnikom, którzy chcieliby choć w niewielkiej części poczuć atmosferę tego niezwykłego irlandzkiego święta proponujemy upieczenie ciasteczek zwanych scones według przepisu podanego poniżej.




SCONES


Składniki:

½ kostki masła
4 szklanki mąki
2 łyżeczki proszku do pieczenia
½ łyżeczki soli
¼ szklanki cukru
1 jajko
1 szklanka mleka
rodzynki (według uznania)

Wykonanie:

Wymieszaj masło z mąką. Dodaj proszek do pieczenia, sól, cukier i wymieszaj wszystkie składniki.
Ubij jajko i dodaj do niego mleko. Wlej ubite jajko z mlekiem do pozostałych składników i ugnieć ciasto. Jeśli chcesz do ciasta możesz dodać również rodzynki lub orzechy.
Rozwałkuj ciasto i wykrawaj z niego foremką kółka lub kwadraty. Rozłóż ciastka na blasze lekko potrzepanej mąką i wstaw ją po piekarnika rozgrzanego do temperatury 180°C. Piecz ciastka ok. 30 minut.

Życzymy smacznego!!!


Opracowała – mgr Aneta Wilk - opiekun SKE działającego w Szkole Podstawowej w Lubeni
Literatura:
  1. Czasopismo Anglorama nr 1/2004.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie