Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Śmiech i humor w nauce

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1760 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Śmiech i humor w nauce

Obecnie istnieje wielka potrzeba sukcesu dla uczniów i nauczycieli. Dlatego nauczyciel powinien w sposób twórczy odnajdywać inspirację i motywację do przyjmowania coraz to nowszych wyzwań, aby odkrywać w sobie nieznane wcześniej możliwości pedagogiczne i metodyczne.

Jeśli odnajdujemy w sobie poczucie humoru i umiemy śmiać się z samych siebie, to umiejętność ta może być bardzo przydatna w naszej pracy pedagogicznej. Nauczyciele, którzy potrafią wykorzystać humor, mają większe szanse w przekazywaniu potrzebnej wiedzy uczniom. Wielu nauczycieli narzeka na uczniów, że ich nie słuchają, mają kłopoty z dyscypliną na lekcjach. Wystarczy tylko zmienić swoje nastawienie do ucznia, zobaczyć co w uczniu tkwi dobrego i umieć to dobro wykorzystać. Nauczyciel nie może być wszechwiedzącym autorytetem, powinien być doradcą, konsultantem i organizatorem zajęć. Razem z uczniem należy decydować o sposobach dochodzenia do wyników. Śmiech i humor pozwalają skupić uwagę słuchaczy. Wiele informacji przekazanych w zabawny sposób lepiej zapada w pamięci uczniów. Na pewno każdemu z nauczycieli zależy na tym, aby uczniowie uznawali go za "równego gościa".

Współpraca między nauczycielem i uczniem powinna opierać się na zasadach partnerstwa i wzajemnego szacunku. Poprzez motywowanie uczniów pobudzamy ich do podejmowania aktywnych i kreatywnych działań. Uczniowie również odnoszą wiele korzyści z zastosowania śmiechu i humoru na lekcjach. Są bardziej spokojni i opanowani, bardziej pewni siebie podczas odpowiedzi, sprawdzianów i egzaminów.

Uśmiechnięty nauczyciel, to uśmiechnięty uczeń . Każdy z nas przyzna, że lubi ludzi uśmiechniętych i pogodnych. Nauczyciel powinien jednak pamiętać, że uczeń to też człowiek, któremu należy się odrobina "szaleństwa". Dlatego nauczyciel w miarę możliwości, powinien to naturalne "szaleństwo" uczniów wykorzystać do przekazania wiedzy. Należy to uczynić umiejętnie, pod kontrolą, zachowując zdrowy rozsądek, aby lekcja nie przekształciła się w kabaret.

Humor i śmiech nie może oznaczać ucieczki od problemów, dlatego należy go stosować mądrze i z umiarem. W procesie dydaktycznym nie ma idealnych gotowych rozwiązań. Każda metoda ma swoje mocne i słabe strony. Wszelkie metody bez skutecznego powiązania z celami tj. potrzebami i oczekiwaniami ucznia oraz preferencjami nauczyciela nie odniosą sukcesu. Dobry humor i śmiech pozwala odpocząć umysłowi i skoncentrować się lepiej na nauce. Jest siłą napędową prowadzącą nas do sukcesu, ale to nie wystarcza, jeśli nie będziemy twórczo i innowacyjnie rozwiązywać naszych problemów.

Antoni Ryszard Tarulewicz

Literatura:
  • Janowski A., Pedagogika praktyczna. Zarys problematyki, zdrowy rozsądek, wyniki badań. Fraszka Edukacyjna, Warszawa 2002.
  • Łamek A., Terapia śmiechem. Praktyczny poradnik. Instytut Przedsiębiorczości i Samorządności, Warszawa 2002.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie