Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Uczymy się alfabetu rosyjskiego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3609 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Ze względu na to, że w internecie nie ma zbyt wielu publikacji dotyczących prowadzenia lekcji języka rosyjskiego postanowiłam podzielić się swiom dorobkiem. Myślę, że będzie on przydatny dla nauczycieli j. rosyjskiego.

Konspekt lekcji języka rosyjskiego dla klasy IV szkoły podstawowej.


Тема: Учим русский алфавит.

Cele lekcji:
Cel językowo – komunikacyjny – zapoznanie z alfabetem rosyjskim oraz zasadami korzystania ze słownika dwujęzycznego.
Cele szczegółowe:
Uczeń zna:
- alfabet rosyjski,
- ilość liter wchodzących w skład alfabetu,
- nazwę alfabetu rosyjskiego,
- zasady posługiwania się słownikiem dwujęzycznym.
Uczeń potrafi:
- poprawnie nazwać litery alfabetu,
- przeczytać wiersz,
- posługiwać się słownikiem.
Uczeń rozumie:
- potrzebę znajomości alfabetu.


Tok lekcji

1. Wprowadzenie.
2. Rozgrzewka językowa – zabawa w „Głuchy telefon”. Każdy rząd przekazuje sobie inne słowo. Zapisanie na tablicy słów: я читаю, ты читаешь, он читает. Dopisanie form liczby mnogiej. Odmiana czasowników, które mają inne końcówki, niż napisane na tablicy.
3. Podanie celów lekcji.
4. Zapoznanie z alfabetem. Zeszyt ćwiczeń – str. 229. Korzystając z alfabetu odpowiedzcie na pytania:
a) Z ilu liter składa się rosyjski alfabet? – 33
b) Jaką nazwę nosi ten alfabet? – cyrylica
c) Które litery nie oznaczają żadnego dźwięku? – ь, ъ
d) Które głoski są samogłoskami?
e) Które spółgłoski są zawsze miękkie?
f) Które spółgłoski są zawsze twarde?
g) Które litery nigdy nie rozpoczynają słowa?
5. Wysłuchanie wierszyka „Алфавит” – str. 166. Czytanie głośne, indywidualne i chóralne.
6. Praca ze słownikami. Omówienie sposobów korzystania ze słowników.
7. Ćwiczenia w korzystaniu ze słowników oraz kształcenie umiejętności korzystania ze znajomości alfabetu.
a) układanie wyrazów w kolejności alfabetycznej,
b) układanie nazw dni tygodnia w kolejności alfabetycznej – zeszyt ćwiczeń (str. 230),
c) zabawa w bingo (wykorzystanie wyrazów na litery zaczynające się od „к” do „т”,
d) dobieranie wyrazów według ich znaczenia, dopisywanie swoich propozycji,
e) zabawa z piłeczką – powiedz słowo na literę ........
8. Podsumowanie lekcji – Jak myślicie czego chciałam was dzisiaj nauczyć? Chóralne odczytanie wierszyka.
9. Praca domowa – naucz się alfabetu, ćw.16 str.22.


Autor: Krystyna Papierz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie