Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Konspekt na zajęcia dydaktyczno - wyrównawcze w klasie II

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 20999 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Konspekt dotyczy wyrównywania braków w wiadomościach i umiejętnościach uczniów z zakresu edukacji polonistyczno - matematycznej w klasie II. Pomaga uczniom w utrwaleniu pisowni wyrazów z ó wymiennym oraz zrozumieniu pojęć: wyrazy pokrewne i wielokąty.

Konspekt zajęć dydaktyczno – wyrównawczych w klasie II


Tematyka zajęć:
Wyrazy z ,,ó” niewymiennym – tworzenie zbiorów wyrazów pokrewnych. Układanie i pisanie z pamięci zdań z wyrazami z ,,ó” niewymiennym. Rodzina wielokątów. Zabawy manipulacyjne, twórcza kompozycja z wykorzystaniem zestawu figur geometrycznych.



Cele główne :
  • Doskonalenie techniki płynnego czytania i samodzielnego pisania wyrazów oraz zdań z ó niewymiennym.
  • Kształcenie czujności ortograficznej.
  • Wdrażanie do samokontroli i samodzielności podczas pracy.
  • Utrwalenie nazw poznanych figur geometrycznych, rozpoznawanie, nazywanie i segregowanie wg warunku wielokątów.
  • Rozwijanie umiejętności analizy i wnioskowania oraz twórczej wyobraźni.


Cele operacyjne:
Uczeń:

  • płynnie i wyraziście czyta opracowane wyrazy,
  • tworzy rodziny wyrazów z ,,ó” niewymiennym,
  • układa proste zdania z wykorzystaniem zgromadzonego słownictwa,
  • pisze poprawnie z pamięci zdania,
  • dokonuje samokontroli i samooceny,
  • właściwie nazywa i rozpoznaje poznane figury geometryczne,
  • segreguje wielokąty wg podanego warunku,
  • dokonuje analizy i wnioskowania.

Metody: słowna, oglądowa, aktywnego działania.


Formy: praca zbiorowa, indywidualna jednolita i zróżnicowana.


Środki:
- zestaw wyrazów z ,,ó” niewymiennym do segregowania,
- wykonana na poprzednich zajęciach karta z wyrazami z ,,ó”,
- zestaw kolorowych, kartonowych wielokątów do manipulacji i wykonania kompozycji.



Przebieg zajęć:

1. Przypomnienie wiadomości z poprzednich zajęć:
- u. oglądają karty pracy w swoich teczkach,

- odszukują kartę zawierającą wyrazy z ,,ó”,

- z karty odczytują wyrazy z ,,ó”.


2. Tworzenie rodzin wyrazów z ,,ó” niewymiennym:

- u. otrzymują karty ze zbiorem wyrazów do rozcięcia,

- odczytują wyrazy podstawowe, zapisane tłustym drukiem i kolorują na czerwono ,,ó”,

odcinają wyrazy i naklejają w wyznaczonych miejscach na kartce A-4

- pozostałe wyrazy odczytują głośno i segregują w kolumny, tworzą rodziny wyrazów do wyrazów podstawowych,

- po zakończeniu pracy z materiałem słownikowym kolejno czytają utworzone zestawy

wyrazów pokrewnych.

3. Układanie zdań z wybranymi wyrazami z ,,ó” niewymiennym:
- u. układają zdania ze wskazanymi wyrazami,

- nauczyciel zapisuje zdania na tablicy, u. analizują pisownię zdań ( wielka litera i kropka w zdaniu, kolorowanie na czerwono ,,ó”, pisownia imion wielka literą ),

- u. odczytują kolejne zdania z tablicy ,

- u. wspólnie dokonują wyboru najciekawszych zdań,

- te zdania n-el pozostawia na tablicy.


4. Pisanie 3 zdań z pamięci:

- u. czytają pierwsze zdanie z tablicy, omawiają pisownię, liczą wyrazy w zdaniu,

- n-el zamyka tablicę,

- u. powtarzają zdanie z pamięci i piszą je w zeszytach,

- w podobny sposób – zdanie drugie i trzecie,

-samokontrola prac, następnie sprawdzenie poprawności napisanych zdań oraz estetyki pisma przez nauczyciela.

5. Rozpoznawanie figur geometrycznych – manipulacje na zbiorze figur kartonowych przygotowanych przez nauczyciela:
- u. nazywają figury, wskazują je wg podanego warunku, liczą kąty, boki, porównują wielkość, kolor,

- każdy uczeń otrzymuje pasek z nazwą rodziny figur płaskich, dokonuje wyboru ze zbioru figur i przykleja je na kartce A-4 ( n-el kontroluje i ewentualnie koryguje pracę uczniów ),

- u. przypinają swoje karty na styropianie, nadają wspólną nazwę ,, WIELOKĄTY”.


6. Wykonanie kompozycji z dowolnie wybranych figur geometrycznych, prezentacja prac, nadawanie tytułów, nazywanie i liczenie wykorzystanych figur.

7. Podsumowanie zajęć, umieszczenie wykonanych kart pracy w swoich teczkach przez uczniów ( portfolio ), porządkowanie sali i pomocy.

Izabela Małkowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie