Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Układamy piramidę zdrowia

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2490 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jest to konspekt zajęcia dla dzieci 4, 5 letnich z zakresu edukacji zdrowotnej. Jego celem głównym jest uświadomienie dzieciom, które produkty spozywcze są korzystne dla zdrowia oraz zapoznanie z piramidą zdrowia.

Marzena Siejak

Temat zajęcia: Rozwiązujemy zagadki i układamy „Piramidę zdrowia”.

Cele:
  • potrafią rozwiązać zagadki słowne i wskazać obrazki będące ich rozwiązaniem,
  • znają produkty spożywcze mające korzystny wpływ na zdrowie,
  • doceniają rolę aktywności ruchowej,
Metoda: słowno- oglądowa, połączona z praktycznym działaniem,

Forma: zbiorowa i indywidualna,

Środki dydaktyczne: kartoniki z obrazkami będącymi ilustracjami do zagadek, kartoniki z obrazkami do „Piramidy zdrowia”, plansza z „Piramidą zdrowia”.

Plan metodyczny w ujęciu czynnościowym:

Część zajęcia: Czynności dzieci: Umiejętności dzieci: Czynności nauczyciela:
Część wstępna
  1. Dz. rozwiązują zagadki. 4 latki wskazują obrazki będące rozwiązaniem zagadek.
  2. Dz. podają pomysły, propozycje i wspólnie z N. dochodzą do wniosku, że można je zjeść, spożyć.
  • potrafią rozwiązać zagadki,
  • rozpoznają produkty spożywcze na obrazkach,
  • potrafią poszukiwać różnych rozwiązań,
  • wiedzą , co oznacza termin produkty spożywcze,
  1. N. rozkłada kartoniki z obrazkami i zadaje zagadki:
    • Z wierzchu czerwona, a w środku biała.
Kiedy ją jadłeś, w język cię szczypała.
    • Niedaleko od drzewa pada,
Każdy je z ochota zjada. Okrąglutkie i rumiane, Na słoneczku dojrzewane.
    • Z białego stał się bury.
Do pieca wszedł bez skóry. Wyszedł zaś ze skórą, Teraz w sklepie go kupują.
    • Kura je zniosła, mama przyniosła,
Ugotowała i dzieciom dała.
    • Ten biały napój daje ci zdrowie.
Nie możesz zgadnąć? Krowa ci powie.
    • Choć dziurek w nim sporo, łatać go nie trzeba.
Zjem go z apetytem razem z kromką chleba.
  1. N. inicjuje rozmowę nt. „ Co można zrobić z produktami przedstawionymi na obrazkach?”
2. N. inicjuje rozmowę nt. „Co produktami, które przedstawione są na obrazkach.
Część główna
  1. Dz. mówią jak nazywają się produkty spożywcze przedstawione na otrzymanych kartonikach.
  2. Dz. rozpoznają kształt trójkąta i podają jego nazwę. 5 latki liczą w zakresie 7.
  3. Dz. słuchają i obserwują działania N.
  4. Dz. ćwiczą razem z N. i rodzicami.
  5. Dz. układają kartoniki w odpowiednim miejscu.
  6. Dz. udzielają odpowiedzi na zadawane pytania.
  • znają nazwy różnych produktów spożywczych,
  • znają trójkąt,
  • potrafią liczyć w zakresie 7,
  • potrafią skupić uwagę,
  • umieją wykonać proste ćwiczenia gimnastyczne,
  • potrafią rozpoznawać kolory,
  • wiedzą, co służy zdrowiu a co mu szkodzi,
  1. N. rozdaje dzieciom obrazki produktów spożywczych naklejonych na kartoniki w kolorach odpowiadających miejscu na piramidzie. Dla siebie zatrzymuje kartoniki przedstawiające aktywność ruchową. Jest ona podstawą układanej piramidy.
  2. N. rozkłada planszę z piramidą zdrowia. Pyta jaki kształt ma figura (piramida) i z ilu kolorowych pasów się składa.
  3. N. wyjaśnia, że kolory na piramidzie odpowiadają kolorom kartoników, które dz. trzymają w rękach i objaśnia w jaki sposób trzeba je poukładać.
Dla przykładu przypina kartoniki z aktywnością ruchową.
  1. N. demonstruje ćwiczenia gimnastyczne przedstawione na przypiętych przez niego kartonikach.
  2. N. prosi, aby dz. odnalazły właściwe miejsce dla swoich kartoników.
  3. N. objaśnia w jaki sposób „odczytywać” utworzoną piramidę. Pokazuje dz. jeszcze dwa kartoniki (coca-cola i chipsy) i pyta, w którym miejscu należy je przypiąć?
Część końcowa 1. Dz. bawią się wraz z rodzicami w zabawę ruchową ze śpiewem „Ojciec Wirgiliusz” - potrafią czerpać radość ze wspólnej zabawy, 1. N. organizuje zabawę ruchową


Podczas drugiego zajęcia dzieci będą wykonywały sałatki warzywne i owocowe.
  1. 4 latki – dodają do utartej przez N. marchewki cukier i olej słonecznikowy.
  2. 5 latki – mają do wyboru wykonanie :
    • sałatki z rzodkiewki , szczypiorku i jogurtu,
    • sałatki owocowej.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie