Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Konspekt lekcji języka polskiego- Fraszka

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 9982 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Dokument zawiera konspekt lekcji z języka polskiego dla uczniów klasy VI szkoły podstawowej specjalnej. W czasie lekcji uczniowie mają możliwość zapoznania się z wybitnym utworem poety Jana Kochanowskiego, fraszką "Na zdrowie", ale również wartości zdrowia w życiu człowieka i konieczności przestrzegania zasad dla jego zachowania.
KONSEKT LEKCJI Z JĘZYKA POLSKIEGO DLA KLASY VI SZKOŁY PODSTAWOWEJ SPECJALNEJ
  1. Temat lekcji: Wartość zdrowia w życiu człowieka na podstawie fraszki „Na zdrowie” Jana Kochanowskiego.
  2. Cele:
    • poznawczy- zaznajomienie z wybitnymi utworami poetów polskich - fraszka „Na zdrowie”, stosunek poety do wartości jaką jest zdrowie, poznanie nowych wyrazów i form staropolskich,
    • kształcący – dyskusja na temat wartości zdrowia, formułowanie poprawnej wypowiedzi ustnej, wyszukiwanie w wierszu wyrażeń, którymi poeta określa zdrowie,
    • rewalidacyjny -usprawnianie percepcji wzrokowej i słuchowej,
    • wychowawczy – wpajanie konieczności poszanowania zdrowia, rozumienie wartości zdrowia, uwrażliwienie na piękno poezji.
  3. Metoda:
    • heurystyczna z elementami praktycznej i oglądowej.
  4. Pomoce naukowe:
    - ilustracje, podręcznik.
Przebieg:

I. Czynności organizacyjno – porządkowe, ok. 6 min:
  • sprawdzenie obecności i przypomnienie o dyżurach,
  • sprawdzenie pracy domowej, którą było ułożenie trzech zdań o wartości zdrowia w życiu człowieka,
  • zapisanie na tablicy kilku zdań z zadań domowych.
II. Ustalenie celu lekcji, ok. 2 min:
  • pogadanka wstępna, nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem i celem lekcji,
  • odkrycie wywieszonych wcześniej na tablicy ilustracji przedstawiających sytuacje niebezpieczne dla zdrowia oraz takich, które sprzyjają zdrowiu.
III. Wprowadzenie nowych treści , ok. 25 min:
  • przeczytanie przez nauczyciela fraszki „Na zdrowie”,
  • ciche przeczytanie przez uczniów fraszki, wyszukiwanie i podkreślanie w tekście wyrażeń, którymi poeta określa zdrowie,
  • wypowiedzi uczniów dotyczące tego jaką według poety wartość ma zdrowie na podstawie przeczytanego tekstu,
  • swobodne, intuicyjne wypowiedzi uczniów na temat podobieństw w formułowaniu wartości zdrowia u poety i w zdaniach napisanych przez nich w domu,
  • swobodne wypowiedzi uczniów dotyczące zachowań niesprzyjających i sprzyjających zdrowiu.
IV. Zebranie i usystematyzowanie wiadomości, ok. 10 min :
  • swobodne wypowiedzi uczniów na temat tego dlaczego zdrowie jest „jak klejnot” cenne,
  • swobodne wypowiedzi uczniów dotyczące tego jak oni sami dbają o zdrowie,
  • kolorowanie obrazków przedstawiających sytuacje niebezpieczne dla zdrowia,
  • zapisanie w zeszytach podkreślonych wcześniej przez uczniów wyrażeń użytych przez poetę dla określenia zdrowia,
  • wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów i form staropolskich.
V. Zadanie pracy domowej, ok. 2 min:
  • praca domowa - wyszukanie w Słowniku Języka Polskiego znaczenia „fraszki”.
Sporządziła: Renata Jarocka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie