Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Z wizytą w Stacji Ratownictwa Medycznego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1479 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Wcześniej czy później każdy człowiek staje w sytuacji kiedy trzeba wezwać Pogotowie Ratunkowe dla siebie, kogoś bliskiego lub zupełnie obcej osoby. Wbrew pozorom wcale nie jest to łatwe zadanie. Nie wystarczy wykrzyczeć do słuchawki telefonu co się dzieje i podać adres. Przede wszystkim należy zachować spokój i opanowanie. Tylko wtedy będzie można dokładnie i rzeczowo odpowiadać na pytania dyspozytora Pogotowia Ratunkowego. To właśnie te informacje jakie przyjmie dyspozytor w dużej mierze przyczyniają się do jakości udzielonej pomocy. Na ich podstawie odbierający zgłoszenie zdecyduje jaki rodzaj karetki należy wysłać na pomoc.

   Uczniowie ze Szkoły podstawowej w Nieradzie bardzo dokładnie zapoznali się z pracą Zespołu Ratownictwa Medycznego „Poczesna” znajdującego się w Poczesnej przy ul. Wolności 2. Rozumieją, że Pogotowie w Poczesnej jest to punkt, w którym przez cała dobę stacjonuje ambulans w każdej chwili gotowy do wyjazdu. Wiedzą, że dzięki temu karetka nie będzie musiała jechać już z Częstochowy, żeby udzielić pomocy potrzebującym z naszego rejonu.

Trzecioklasiści wiedzą że:

     Karetka reanimacyjna "R"- w skład jej wchodzi lekarz, pielęgniarka, specjalnie przeszkolony sanitariusz lub pielęgniarz i kierowca. Jest wyposażona w specjalistyczny sprzęt do ratowania życia min. defibrylator, aparat EKG, respirator, pompa infuzyjna, glukometr, aparaty umożliwiające oddychanie, pulsoksymetr, deski ortopedyczne, podbierak, materac przenośny, krzesełko kardiologiczne, nosze.
  • Karetka wypadkowa "W" - wyposażenie podobne jak w karetce reanimacyjnej
  • Karetka ogólno lekarska - składa się z trzech osób (lekarza, pielęgniarza lub sanitariusza i kierowcy). Wyposażona jest w nosze, szyny, środki opatrunkowe, leki, worek do sztucznego oddychania (ambu), butle z tlenem wraz z aparatem umożliwiającym oddychanie.
      Uczniowie zapamiętali, że: bardzo duże znaczenie dla ratowania życia ludzkiego odgrywa zachowanie się osób przygodnych. To one przeważnie są pierwszymi ludźmi którzy znajdują się na miejscu wypadku i od ich umiejętności udzielania pierwszej pomocy zależy dalszy rozwój i skuteczność akcji ratowniczej. Nawet niewielka znajomość tematu zwiększa szanse na uratowanie życia człowieka. Dotyczy to również nagłych zachorowań. Podtrzymanie ważnych życiowo czynności w czasie oczekiwania na karetkę zwiększa szanse na uratowanie życia ofiary wypadku lub chorego. Czas dojazdu ambulansu do miejsca zdarzenia zależy od kilku czynników takich jak: odległość, natężenie ruchu, warunki atmosferyczne. Dlatego rozpoczęcie jak najszybciej akcji ratowniczej decyduje o jej sukcesie .

      Uczniowie klasy trzeciej zgłębili swoją wiedzę na temat pracy miejscowego pogotowia ratunkowego. Postanowili podzielić się swoją wiedzą z innymi uczniami naszej szkoły, dlatego też zaprosili Zespół Ratownictwa Medycznego do naszej szkoły.

Opracowała: Anna Mrozek

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie