Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Moje pierwsze spotkanie w bibliotece szkolnej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 7785 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz ten ma na celu zapoznanie uczniów z biblioteką szkolną, zasadami korzystania z wypozyczalni i czytelni oraz wpojeniem zasad poszanowania ksiązek i czasopism. Przeznaczony jest dla uczniów klas I.

Cele ogólne:
  1. Zapoznanie dzieci z biblioteką szkolną oraz zbiorami przeznaczonymi dla najmłodszych
  2. Zapoznanie z zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni
  3. Wdrażanie do poszanowania książek i czasopism
Cele operacyjne.
Na poziomie wiadomości uczeń po lekcji :
  • zna zasady zachowania się w czytelni
  • wymieni najważniejsze zasady obchodzenia się z książką
  • pamięta godziny pracy biblioteki
  • zna podstawowe pojęcia: wypożyczalnia, czytelnia regał, karta książki
Na poziomie umiejętności uczeń po lekcji:
  • potrafi zachować się w bibliotece zgodnie z jej regulaminem
  • umie samodzielnie dokonać wyboru książki w czytelni
  • stosuje zasady poszanowania książek na co dzień, dba o czysty i estetyczny wygląd
  • stosuje zdobytą wiedzę przy rozwiązywaniu zadań, zagadek dotyczących tematu: biblioteka, książka
Metody: pogadanka, pokaz , graffiti

Pomoce: wystawka – Książki nowe i stare, oraz:
  1. Księga inwentarzowa
  2. Plansza "Prośby książki"(wzór nr 1)
  3. Plansza z tekstem "Obietnica czytelnika"
  4. Zakładki do książek (wzór nr 2)
  5. Plansze z niedokończonymi zdaniami.
  6. Scenariusz przedstawienia dla dzieci (wzór nr 3).
PRZEBIEG LEKCJI
  1. Powitanie dzieci – podanie celów, wprowadzenie.
  2. Zapoznanie uczniów z lokalem biblioteki: wypożyczalnia, czytelnia, skrzynki katalogowe, zbiory i dokumenty gromadzone w bibliotece, stanowisko komputerowe w czytelni.
  3. Wspólne wyjaśnienie pojęć: wypożyczalnia, czytelnia, księga inwentarzowa, regał, karta książki. Omówienie rodzajów bibliotek – domowa, klasowa, szkolna, publiczna, uniwersytecka.
  4. Oglądanie wystawki: "Najładniejsze książki" "Książki zniszczone". Po obejrzeniu wystawki uczniowie podchodzą do przyklejonych na ścianie plansz z rozpoczętymi zdaniami i dopisują flamastrem zakończenia – "Gdybym był książką to..." "Książka to najlepszy..." "Moją ulubioną "książką do poduszki" jest...
  5. Wspólne ustalenie zasad postępowania z książką – porównanie z planszą "O co prosi książka". Uczniowie odczytują prośby książek i opowiadają jak je stosują. Nauczyciel prosi uczniów aby mimiką twarzy pokazali jak czuje się książka nowa a jak zniszczona.
  6. Ustalenie zasad zachowywania się w bibliotece szkolnej. Nauczyciel dzieli uczniów na 4 grup – osoby, które lubią kolor czerwony, to jedna grupa, zielony, żółty i błękitny trzy kolejne. Zgromadzeni przy czterech oddzielnych stolikach otrzymują kartki z wypisanym na środku zdaniem: "W bibliotece należy zachowywać się...", które starają się dokończyć co najmniej czterema słowami. Każda z grup odczytuje wyrazy, które dopisali do zdania. Ustalenie, które ze słów powtarzało się najczęściej i dlaczego. Nauczyciel krótko podsumowuje zasady zachowania się w bibliotece .
  7. Montaż poetycki w wykonaniu uczniów łączników z kl. IV i V.(wzór nr 3)
  8. Wspólne złożenie przyrzeczenia poprzez odczytanie planszy z "Obietnicą czytelnika". Wręczenie uczniom pamiątkowych zakładek oraz przewodniczącemu klasy planszy "Prośby książki" w celu powieszenia jej na gazetce klasowej.
  9. Ewaluacja. Prowadzący prosi uczniów aby ocenili lekcję według skali 0-2;

    0- lekcja była nudna – uczeń zachowuje się cicho
    1- lekcja była interesująca – uczeń klaszcze
    2- lekcja była bardzo interesująca i ciekawa – uczeń klaszcze i tupie.
Prośby książki
  1. Myj ręce przed czytaniem.
  2. Nie zaginaj rogów kartek.
  3. Używaj zakładek.
  4. Nie zwijaj książki w rulon.
  5. Nie pisz i nie rysuj w książce.
  6. Obłóż książkę w papier lub folię.
  7. Nie śliń palców przy odwracaniu kartek.
  8. Nie czytaj leżąc.
  9. Nie czytaj przy słabym świetle.
  10. Przy czytaniu zachowuj właściwą postawę.
Montaż poetycki z okazji przyjęcia uczniów klas pierwszych w poczet czytelników naszej szkoły opracowany na podstawie "O książce. Aforyzmy. Myśli. Wiersze." Jelenia Góra 1992.

Uczeń 1.
W swym wnętrzu wiele tajemnic mieści,
Wierszyków, bajek i opowieści? (uczeń zwraca się z pytaniem do uczniów, czy wiedzą co to jest)
Witam Cię kartek szelestem,
tytułem na pierwszej stronie,
witam!
Bo przecież po to jestem,
żebyś mnie ujął w dłonie
i czytał.

Uczeń 2.
Będziesz wraz ze mną oglądać
baśnie i cuda i dziwy
na końcu świata.
Po niebie, po morzu i lądach,
jako te ptaki szczęśliwe,
będziemy latać
Nigdy ci się nie znudzi!
Wędrówki po każdej kartce
nie są takie straszne.
Przygody innych ludzi
są przecież nie mniej warte
niż twoje własne.

Uczeń 1.
A ja cię bez trudu nauczę
tego, co przydać się może,
choćby po latach paru.
Ja tobie słowem jak kluczem
w cudowny sposób otworzę
pałace czarów .

Uczeń 3.(zwracając się do uczniów)
Jaka to dziewczynka ma roboty wiele,
A na pięknym balu gubi pantofelek? (uczniowie odpowiadają –Kopciuszek)

Uczeń 3. (ponownie zwracając się do uczniów)
Każda królewna, a tym bardziej ona,
uważać winna na wrzeciona. (Śpiąca Królewna)

Uczeń 2.
Nie trzeba wielkich mieć bibliotek,
By przyjacielem książki zostać.
Piękną oprawę zdobną złotem,
Tekturka nam zastąpi prosta.

Uczeń 1.
Nie trzeba nigdy się obawiać,
Że książka zmęczy nas i znuży.
Bo ona z nami chce rozmawiać,
Namówić nas chce do podróży.

Uczeń 3.
Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka,
Którzy w lesie spotykają chatkę z pierniczka? (Jaś i Małgosia)

Uczeń 3.
W chatce krasnoludków mieszka
Prześliczna królewna... (Śnieżka)

Uczeń 1.
Pocieszyć chce, rozśmieszyć nieraz,
Chce pofiglować, bawić, uczyć
I kolorowy świat otwierać
Czarną literkę : cennym kluczem.


Barbara Kozłowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie