Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Model instytucji prezydenta w Polsce i Stanach Zjednoczonych

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4552 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Krótki opis zawiera najważniejsze informacje o urzędzie prezydenta. Może być wykorzystany na lekcji Wiedzy o Społeczeństwie.

Władzę wykonawczą zarówno w Polsce, jak i w Stanach Zjednoczonych sprawuje prezydent. Urząd swój pełni zgodnie z Konstytucją. Ostatnie zmiany w Konstytucjach obu państw zostały wprowadzone w latach 90. XX wieku.
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej jest najwyższym przedstawicielem państwa, w przeciwieństwie do Prezydenta Stanów Zjednoczonych nie posiada swojego zastępcy czyli wiceprezydenta. W Polsce jest on wybierany przez Naród w wyborach równych, powszechnych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym. W USA natomiast w identyczny sposób jak wiceprezydenta, tzn. każdy sta w określonym czasie wysuwa odpowiednią liczbę elektorów, zależy ona od liczby senatorów i członków Izby Reprezentantów danego stanu, z wyłączeniem tych osób. Elektorzy głosują w swoich stanach za pomocą kartek na dwie osoby. Potem sporządzana jest lista, na której spisywani są wszyscy kandydaci oraz liczba głosów oddana na każdego z nich. Następnie Prezydent Senatu otwiera kopertę przesłaną przez stany i w obecności Senatu i Izby Reprezentantów oblicza głosy. Prezydentem zostaje osoba, na którą padło najwięcej głosów. W Polsce po oddaniu głosów przez wszystkich uprawnionych obywateli (powyżej 18.r.ż) liczone są głosy, a w razie nie uzyskania odpowiedniej ich liczby, odbywa się II tura. W Ameryce zaś w podobnej sytuacji to IR dokonuje kolejnego głosowania. Po II turze w Polsce następuje ostateczny wybór prezydenta, a w USA może się zdarzyć, że więcej kandydatów otrzyma większość głosów, dlatego też wybiera się prezydenta spośród osób figurujących na pierwszych pięciu pozycjach z listy.
Prezydentem może zostać osoba, która ukończyła trzydzieści pięć lat życia. W RP oprócz tego musi być spełnionych jeszcze kilka warunków :
Ø kandydata zgłasza co najmniej 100 000 obywateli
Ø osoba ta korzysta w pełni z praw wyborczych
Ø posiada obywatelstwo polskie

W Stanach Zjednoczonych granica wieku jest identyczna, ale drugi warunek spełnia osoba, która urodziła się na terenie Ameryki lub mieszka na jej terenie czternaście lat.
Również długość kadencji w obu państwach jest inna : w Polsce – 5lat, w USA -4lata.Objęcie urzędu prezydenta rozpoczyna się po złożeniu odpowiedniej przysięgi.




Dominika Dąbrowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie