Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz lekcji - hospitacja diagnozująca

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 12762 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Reforma oświaty przyniosła nam wprowadzenie nowego rozumienia celów edukacji, zasad uczenia oraz sposobów sprawowania nadzoru pedagogicznego, w tym i nowe rozumienie hospitacji. Mając to na względzie przygotowałam i przeprowadziłam lekcję w formie hospitacji diagnozującej.

Przedmiotem hospitacji było diagnozowanie umiejętności, obserwacja wiedzy i postaw uczniów w zakresie:
  • stopnia opanowania wiedzy o węglowodorach
  • umiejętności zastosowania wiadomości w rozwiązywaniu zadań
  • prezentowanie odpowiedzi


SCENARIUSZ LEKCJI

Imię i nazwisko nauczyciela: Dorota Kołacz

Przedmiot: Chemia

Temat: Powtórzenie wiadomości o węglowodorach

Klasa: II a

Rok szkolny: 2003/2004

Miejsce odbywania lekcji: ZSZ nr 11 w Sosnowcu

Czas trwania lekcji: 45 min.

CELE LEKCJI:
  1. Przypomnienie i utrwalenie następujących wiadomości:
    • budowa alkanów , akwenów i Albinów
    • nazewnictwo węglowodorów
    • zjawisko izomerii łańcuchowej, położenia podstawnika, wiązania wielokrotnego
    • zjawisko polimeryzacji
    • podstawowe typy reakcji chemicznych w chemii organicznej
    • budowa właściwości i reaktywność benzenu
  2. Uczeń powinien umieć:
    • wyprowadzać wzory sumaryczne oraz przedstawiać wzory strukturalne i półstrukturalne węglowodorów
    • budować modele kulkowe wybranych cząsteczek węglowodorów
    • dostrzegać związek między budową a reaktywnością węglowodorów
    • zapisywać równania typowych reakcji dla poszczególnych węglowodorów
    • przedstawiać wzory strukturalne izomerów różnych rodzajów
    • wyjaśniać pojęcie aromatyczności na przykładzie benzenu
    • tworzyć nazwy systematyczne węglowodorów i ich izomerów
    • projektować doświadczenie na odróżnienie węglowodorów nasyconych od nienasyconych
PRZEBIEG LEKCJI:
  1. Czynności organizacyjne:
    • sprawdzenie obecności
    • zapisanie tematu lekcji
  2. Podanie celu zajęć.
  3. Podział klasy na grupy i wyjaśnienie metod pracy.
  4. Losowanie pytań.
  5. Rozwiązywanie zadań w grupach.
  6. Prezentacja odpowiedzi przez liderów grup.
  7. Rozwiązywanie krzyżówki.
  8. Podsumowanie lekcji – ocena pracy uczniów, wypełnienie przez uczniów kwiatka ewaluacyjnego.
CZAS
2 min.
1 min.
2 min.
2 min.
15 min.
14 min.
5 min.
4 min.

METODY PRACY:

Aktywizująca, zróżnicowana – rozwiązywanie zadań o zróżnicowanej trudności w zespołach uczniowskich

Eksponująca – prezentowanie rozwiązań posz- czególnych zadań

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Arkusze papieru, pisaki, rzutnik pisma, zestawy zadań do rozwiązania, krzyżówka, zestaw kulkowy do modelowania cząsteczek


ARKUSZ HOSPITACJI DIAGNOZUJĄCEJ

Cel hospitacji: obserwacja uczniów w zakresie:
  • stopnia opanowania wiedzy o węglowodorach
  • umiejętności zastosowania wiadomości w rozwiązywaniu zadań
  • prezentowanie odpowiedzi
Imię i nazwisko nauczyciela: Dorota Kołacz

Przedmiot: Chemia

Temat: Powtórzenie wiadomości o węglowodorach

Czas trwania lekcji: 45 min.

Klasa: IIa

Rok szkolny: 2003/2004

Data obserwacji zajęć:

Umiejętności i wymagania sprawdzane na zajęciach:
  1. Znajomość budowy węglowodorów nasyconych, nienasyconych i aromatycznych.
  2. Dostrzeganie związku między budową a reaktywnością substancji.
  3. Umiejętność modelowania cząsteczek węglowodorów.
  4. Stosowanie właściwego nazewnictwa chemicznego.
  5. Zapisywanie wzorów sumarycznych, strukturalnych i półstrukturalnych węglowodorów.
  6. Tworzenie i rozpoznawanie wzorów izomerów, homologów, tych samych związków.
  7. Zapisywanie równań reakcji substytucji.
  8. Zapisywanie równań reakcji addycji.
  9. Zapisywanie równań reakcji polimeryzacji.
  10. Zapisywanie równań reakcji typowych dla węglowodorów aromatycznych.
  11. Znajomość przebiegu reakcji spalania węglowodorów
  12. Projektowanie doświadczenia na odróżnienie węglowodorów nasyconych od nienasyconych.
  13. Stosowanie zasad pracy w zespole.
  14. Umiejętność prezentowania i uzasadniania rozwiązań problemów.
spostrzeżenia hospitującego spostrzeżenia nauczyciela
opanowane Opanowane częściowo Nie opanowane opanowane Opanowane częściowo Nie opanowane
Stopień opanowania wiedzy z punktu:
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14

Spostrzeżenia i uwagi nauczyciela prowadzącego zajęcia:
....................................................................................................................
....................................................................................................................
....................................................................................................................

Spostrzeżenia i uwagi hospitującego:
....................................................................................................................
....................................................................................................................
....................................................................................................................
....................................................................................................................

Data rozmowy pohospitacyjnej:
....................................................................................................................

Dorota Kołacz ..…………………….

podpis nauczyciela podpis osoby hospitującej

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie