Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Uroczystość środowiskowa z okazji Dnia Babci i Dziadka

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2246 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

W planie wychowawcy klasowego na rok szkolny 2005/2006 założyłam, że zorganizuję uroczystość środowiskową z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uważam bowiem, że w ten sposób tworzą się silne więzy rodzinne, a dzieci mają kolejną okazję do okazania szacunku i miłości dziadkom. Dziadkowie byli zachwyceni możliwością spotkania z wnuczętami, zatańczenia walczyka, a także udziałem w zgaduj-zgaduli.

Scenariusz uroczystości środowiskowej
z okazji Dnia Babci i Dziadka.


Cele:

- uczeń ma poczucie więzi rodzinnych
- uczeń okazuje szacunek babciom i dziadkom, kulturalnie zachowuje się
- uczeń doskonali sprawność językową poprzez recytację wierszy i czytanie
opisów babć i dziadków
- uczeń przeprowadza zgaduj-zgadulę
- uczeń śpiewa opanowane piosenki
- uczeń porusza się w rytm muzyki
- uczeń obdarowuje dziadków laurką pracą pisemną
- uczeń kulturalnie prosi babcię lub dziadka do walczyka
- uczeń przedstawia dramę
- uczeń współdziała w grupie
- uczeń wzbogaca swoje i dziadków przeżycia poprzez udział w uroczystości
środowiskowej

Metody i formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa

Środki dydaktyczne:

- wiersze i piosenki z okazji Dnia Babci i Dziadka
- nagrania piosenek
- dekoracja klasy/ tablice z bukietami kwiatów, hasło, galeria portretów babć
i dziadków /
- laurki, opisy babć i dziadków
- koszyki z rekwizytami
- dekoracje stołów /serwety, serwetki, bukieciki kwiatów z papieru /
- poczęstunek
- wspólne zdjęcie




Przebieg uroczystości:

Powitanie dziadków przez uczniów i wychowawczynię.
Piosenka pt. „Dzwonki sań” w wykonaniu zespołu klasowego / zaprzęgi konne /.

U.1

Kochani! Dziś okazja rzadka

mamy Dzień Babci i Dziadka.

A więc z życzeniami wszystkie wnuki

stoją tu przed Wami.


U.2

Z okazji Waszego święta

Na uroczystość i poczęstunek

zapraszają wszystkie stojące tu wnuczęta.


U.3

Stu lat w miłości i zdrowiu

niech towarzyszy Wam szczęście.

Wasz bagaż życiowy to mądrość-

przykładem dla innych będzie.


U.4

Spełnienia marzeń najskrytszych.

Niech będą realne i jasne.

Marzenia spełniają się często

niech spełnią się też Wasze.


U.5

Radości też życzę Wam tyle,

by Wasze twarze uśmiech zdobił.

A jeśli się zasmucicie-

to tylko na krótką chwilę.


U.6

Miłości życzymy Wam szczerze,

bo ona filarem jest życia.

Śpiew ptaków kochajcie i ludzi,

a w każdym sercu Wy miłość wzbudzicie.


U.7
Zdrowia Wam życzymy.

Okazja taka nie co dzień się zdarza.

Aby wyrazić słowami-

co serce w ciszy co dzień powtarza.



U.8

Babciu, proszę uważać!

Coś dla Babci będzie!

Jak doświadczenie uczy

mamę mojej mamy-

my wnuczęta – zwykle

Babcią nazywamy.


U.9

A jak nazywamy

mamusię tatusia?

Cicho! Po co przeszkadzasz?

Wiem, że to Babusia!


U.10

Nie ma jak Babcia,

jak babcię kocham!

Bez babci byłby ciężki los!

Gdy macie babcię, to się nie trapcie,

bo wam nie spadnie z głowy włos!


U.11

Babcia- babcia to starsza dziewczynka,

co kiedyś miała usta jak malinka.

Mamę i tatę dawno wychowała,

za to w prezencie wnuki dostała.

Wnuki - to właśnie my.


Wszyscy uczniowie śpiewają refren piosenki pt. „Dwa serduszka z czekolady”.


U.12

Zebraliśmy się tutaj,

Bo to babci i dziadka święto.

Niech Dziadkowie dzisiaj wiedzą,

że mają wnuczęta-

wnuczęta kochające

i miłe ogromnie.


U.13

Babciu zmęczone masz ręce,

Nie krzątaj się już więcej teraz.

Talerze umyć? Przyszyć guziki?

My przecież jesteśmy duzi,

umiemy. Uczyłaś nieraz.


U.14

Siedź sobie, poopowiadaj!

Może o swoim rudym kocie?

O tych kłótliwych dwóch sąsiadkach?

A jak to Babciu było

z tą jabłoneczką pochyłą

przy płocie?


U.15

Niemało masz ich , niemało

śmiesznych i smutnych wspomnień-

tak jakby książkę całą.

Przeżyłaś już tyle, tyle!

A ja lubię ogromnie

słuchać, przysiąść na chwilę

lub żebyś Ty koło mnie

siadła przy stole,

a ja Ci powiem może,

co było w szkole,

pokażę zeszyty...


Wszyscy uczniowie śpiewają piosenkę pt. „U babci jest słodko”.

U.16

Dla kogo jest ten wierszyk

I życzenia od dzieci?

Już wiecie? Oczywiście

dla wszystkich babć i dziadków

na świecie !


U.17

Kiedy robię jakąś psotę,

gdy rodzice skrzyczą mnie,

to mój dziadek mi wybaczy

i przytuli mocno mnie.


U.18

Otworzy serce, kieszeń otworzy,

podsunie czekoladę,

z twoich sukcesów zawsze się cieszy.

Kto? No wiadomo – dziadek!
Potem weźmie na kolana

i opowie bajek sto,

bo mój dziadek jest wspaniały

i dlatego kocham go.


Wszyscy uczniowie śpiewają refren piosenki pt. „Dwa serduszka z czekolady”.
Krótka drama.

U.19

Co to za hałas? Skąd tyle krzyku?

Każdy coś niesie w swoim koszyku.

Każdy jest taki strasznie przejęty.


Razem: BO MY DLA BABCI I DZIADKA MAMY PREZENTY!


U.20

To złota rybka. Choć jeszcze mała,

Będzie życzenia babci spełniała.

Niech pływa rybka w przejrzystej wodzie

i trzy życzenia niech spełnia co dzień.


U.21

A ja przynoszę buty bajkowe.

Lekkie, wygodne, siedmiomilowe.

Takie akurat na babci nogę,

żeby do sklepu skracały drogę.


U.22

A ja stoliczek bajkowy mam,

który się zawsze nakrywa sam!

Na tym stoliczku na zawołanie

zjawia się obiad albo śniadanie.


U.23

A tu jest dziadku- książka z bajkami,

możesz ją wnukom czytać czasami!


Uczennica zaprasza dziadków do walczyka.


Uczniowie podchodzą do swoich dziadków i proszą do walczyka / walczyk w kółeczku /.

U.24.

Kochana Babciu!

Jak można pomieścić w sobie,

Tyle troski, ciepła i miłości?

Jak można podarować innym

Tyle uśmiechu, dobroci, radości?

Jak można, powiedz Babciu, stać się tak jak Ty,

cudownym człowiekiem?






U.25

Kochany Dziadku!

Ze wzruszeniem wspominam

spędzone razem chwile...

Wielką cierpliwość,

jaką zawsze miałeś dla mnie.

I radość, jaką wniosłeś w moje dzieciństwo...

Ściskam Cię dzisiaj najmocniej!


Jakie są nasze babcie i nasi dziadkowie? / mówią uczniowie 26-29, 8,6,13,3,20 /.

U.26

Babcie, jak wszyscy wiemy,

To bywają różne:

Są na przykład domowe

I babcie podróżne.

Babcia, co mieszka razem

I babcia, co wpada.


U.27

Pewnie, bywają różne!

Moja to mi śpiewa.


U.28

A moja to mnie uczy

Jak odróżniać drzewa.


U.29

Moja pokrzyczy czasem,

przyznaję, niestety,

ale wprost fenomenalnie

robi mi omlety.


U.8

Moja pachnie bajkami.

Zawsze, gdy deszcz pada,

Siedzimy sobie razem,

Ona opowiada...


U.6

Moja ciężko pracuje,

Gotuje i sprząta.

Pierwsza wstaje raniutko,

Cały dzień się krząta!

U.13

Moja Babcia jest jeszcze

Prawie całkiem młoda.

Chodzimy na wycieczki

czy deszcz, czy pogoda.

i pływamy z nią razem,

ja się chwalę babką!

Bo z nas wszystkich ma ciągle

najlepszy czas żabką!


U.3

Moja Babcia, jeżeli mam gorączkę

to mi chłodzi głowę.

A ciepły szalik wiąże

w mroźne dni zimowe.


U.20

Moja Babcia z nami zostaje

Przez calutkie lato.

Fajnie wtedy jest w domu-

jakoś tak – bogato!


U.28

Zebraliśmy się tutaj – wnuczki i wnuczkowie,

aby dać dowód miłości i wdzięczności swej.

Dziękujemy bardzo Babci i Dziadkowi

za wszystko , co dla nas robią:


/ każdy chłopiec mówi jeden wers /


-za miły uśmiech na twarzy

-za miłość, którą nam okazują

- za dobre słowa

- za poświęcony czas

- za to, że chronią przed pasem taty

- za to, że chodzą z nami na wycieczki

- za to, że nie karcą nas za brzydkie pismo w zeszycie

- za wyrozumiałość

- za wspólne figle i psoty.


Wspólnie: Dziękujemy Babciu, dziękujemy Dziadku!

U.9

Niech Dziadzio z Babunią

tak nam długo żyją,

póki komar i mucha

morza nie wypiją.



Posłuchaj babciu i dziadku czy to opowiadanie o Tobie?

Zgaduj –zgadula :

Odgadnij babciu i dziadku swój portret:
- chętni dziadkowie podchodzą do galerii portretów i wskazują swój

portret / w nagrodę otrzymują słodki upominek/

Posłuchaj babciu i dziadku, czy rozpoznasz siebie?
– uczniowie czytają charakterystyczne, przygotowane wcześniej opisy babć

i dziadków - dziadkowie odgadują / w prezencie otrzymują tekst /



Wszyscy uczniowie recytują:


Dzisiaj podajmy sobie wszyscy ręce,

do szczęścia nie potrzeba nam nic więcej.

Za Wasze dobre serca, poświęcenie

chcemy Wam powiedzieć: KOCHAMY WAS SZALENIE !


Wszyscy uczniowie śpiewają „Sto lat”.

Życzenia od wychowawcy klasy.
Zaproszenie do wspólnego zdjęcia.
Poczęstunek.
Pożegnanie dziadków i odprowadzenie do szatni.

Opracowała: Iwona Marczyk


Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie