Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Upominki dla mamy

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1507 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców dzieci sześcioletnich, prezentujący stopień opanowania umiejętności czytania ze zrozumieniem i liczenia.

Temat: Upominki dla mamy

Grupa wiekowa: sześciolatki

Cele główne:
  • Zapoznanie dzieci ze sposobami okazywania szacunku, miłości i przywiązania do mamy.
  • Doskonalenie umiejętności czytania, wypowiadania się.
  • Doskonalenie umiejętności liczenia, porównywania liczebności zbiorów, dodawania i odejmowania
Cele operacyjne: dziecko:
  • odtworzy wzór z figur geometrycznych
  • poprawnie dokonuje analizy i syntezy wyrazów
  • czyta zdania i dobiera do nich odpowiednie obrazki
  • przelicza i porównuje elementy zbioru
  • dodaje i odejmuje w zakresie 10
  • wypowiada się na podany temat i uważnie słucha wypowiedzi kolegów
  • potrafi opisać swoją mamę
Metoda:
słowna - rozmowa, objaśnienia, rebus
oglądowa – pokaz, obserwacja
praktycznego działania – czytanie, układanie obrazka z mozaiki geometrycznej

Forma: indywidualna i zbiorowa

Pomoce:
Litery z alfabetu ruchomego, , krzyżówka, obrazki do analizy słuchowej Mak, Agrafka, Mydło, Ul, Sowa, Igła; litery z alfabetu ruchomego; serce z napisem MAMA i wyrazy określające mamę; obrazki produktów spożywczych wśród nich lody, figury geometryczne dla wszystkich dzieci, rebusy których rozwiązaniem są nazwy kwiatów, ilustracje kwiatów do zadań tekstowych, cyfry, znaki <, >, =; podkład muzyczny, kartoniki lizaki z cyframi od 1 do 10


Przebieg zajęcia: I.

1. Dzieci rozwiązują krzyżówkę: odpowiedzi układają z alfabetu ruchomego
 

  1. mogą być sportowe, nosisz je na nogach
  2. lubi kostki, jest najlepszym przyjacielem człowieka
  3. lubi myszki i mleko
  4. leci z niego dym
  5. jest okrągłą i wpada do bramki
  6. jest żółty i bardzo zdrowy jedzą go ludzie i jest przysmakiem małp
  7. odmierza czas
  8. nosisz je na nosie kiedy świeci słońce, szukał ich też pan Hilary

2.Aby dowiedzieć się dla kogo jest ten upominek dzieci musza rozwiązać dalszą część zadania: wyodrębniają pierwsze głoski w wyrazach (Mak, Agrafka, Mydło, Ul, Sowa, Igła) dzieci układają z alfabetu ruchomego wyraz powstały w czasie analizy i syntezy słuchowej :MAMUSI
dzieci mówią na temat: Dlaczego mamę należy obdarować prezentem?
Dlaczego obchodzi się Święto Mamy?

II.

1. Nauczyciel rozkłada ilustracje z obrazkami kobiet pracujących w różnych zawodach zadaniem dzieci jest dopasowanie podpisów do ilustracji:
Mama Agaty jest pielęgniarką.
Mama Jurka pracuje w bibliotece.
Maciek ma mamę informatyka.
Asi mama pracuje jako sekretarka
Darka mama pracuje w restauracji, podaje posiłki – jest……
Mama Wojtka jest muzykiem –gra na flecie.
Nauczyciel nawiązuje do tematu mówi że na dzisiejszym zajęciu dowiemy się jakie niespodzianki przygotowały te dzieci aby uczcić Dzień Mamy.
-Jaka jest Twoja mama?
Dzieci odczytują ostatnie zdanie i dopowiadają zakończenie
Moja mama najlepiej robi…(dzieci odpowiadają)

2.Nauczyciel na tablicy ma przypięte serce z napisem MAMA-dzieci (odnajdują wśród wyrazów określenia –przymiotniki pasujące do mamy) i przyczepiają dookoła wyrazy opisujące mamę (młoda, miła, ładna, dobra, pracowita, troskliwa) dzieciom zdolnym można przygotować wyrazy opiekuńcza, kochana, czuła oprócz tych wyrazów dodatkowo napisy: bakaliowy, mleczny, słodki, zimny
Dzieci odczytują wyrazy, które nie pasowały (bakaliowy, mleczny, słodki)
Nauczyciel zadaje pytanie:
Z czym kojarzy wam kojarzą te wyrazy ?- pokazuje obrazki różnych przedmiotów wśród nich są lody-zadaniem dzieci jest wybrać spośród nich ten, który najbardziej się im kojarzy z tymi określeniami
To prezent dla mamy Asi
Nauczyciel nawiązuje do rozmowy na temat obdarowywania prezentami mam. Jak myślicie czy przygotowanie małego przyjęcia, przez dzieci może być miłym upominkiem dla mamy ?

3.Nauczyciel proponuje dzieciom zabawę „Pieczenie ciasta”- taniec integrujący grupę z repertuaru KLANZA

4. Następny prezent był od Jurka, a była to kolorowa (dzieci same szukają rymu)…….(laurka)
Nauczyciel pokazuje obrazek z figur geometrycznych- zadaniem dzieci jest odwzorowanie i przyklejenie do na swojej kartce identycznego obrazka z wyciętych figur geometrycznych, następnie policzenie i napisanie na kartce ile użyto figur do zrobienia kwiatka

oraz porównanie z użyciem znaków: <, >, =
5. Dzieci uzupełniają rymowankę :Prezent Agatki to wielobarwne…..(Kwiatki)
Dzieci rozwiązując rebusy dowiadują się jakie kwiatki można podarować mamom ( w nawiasach jest nazwa narysowanego przedmiotu):
(100)krotka - stokrotka
(narty) z - narcyz (brama) –bratek
t=c ma=tek

t(ul)ipan –tulipan r=m(rak)- mak
w=rum(wianek)-rumianek ró(żaba) ba

6.Policzcie ile kwiatków było w bukiecie Agatki?
2 stokrotki i 5 bratków- dzieci układają zapis działania 2+ 5=7
Pozostałe dzieci podarowały bukiety z innych kwiatów, jeśli obliczycie działania pod ilustracjami i odszukacie cyfrę- będącą rozwiązaniem działania dowiecie się kto podarował mamie taki bukiet np.:
 
10-4=   6 Maciek

Bukieciki to prezenty także od : Darka, Wojtka

III.
7. Podsumowując nauczycielka mówi, że mamę ucieszy każdy prezent, ale chyba najcenniejsza jest nasza miłość i pomoc-dzieci wybierają i układają zdania opisujące zachowania dzieci : prawidłowe pod napisem TAK niewłaściwe pod napisem: NIE :
Maciek myje kubki i miski.
Ewa myje okna z mamą.
Mama gotuje obiad, a Aleksandra nakrywa do stołu.
Gabrysia robi zakupy, kupuje masło, mleko, ser i jajka.
Ania zrobiła bałagan w pokoju
Wojtek robi kanapki na kolacje.
Ada nie słucha mamy. 8. Zabawa ruchowa „Korale”
Dzieci biegają po sali, na przerwę w muzyce ustawiają się w „sznur korali” złożony z tylu „korali” ile „mówi” cyfra na lizaku –kartoniku podniesionym przez nauczycielkę nauczycielka
 

Opracowała: Marzena Beata Dylewicz

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie