Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Wyrażenia algebraiczne-powtórzenie wiadomości w kl. I

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2542 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz lekcji matematyki przeprowadzonej w klasie I gimnazjum szkoły szpitalnej. Jednym z zadań naszej szkoły jest realizacja celów terapeutycznych, najwazniejsze jest zdrowie naszych uczniow. Udział w zajęciach lekcyjnych ma pomóc im w przezwycięzeniu lęku związanego z chorobą oraz minimalizować zaległości, pozwolić na spokojny powrót do szkoły macierzystej. Prezentowany scenariusz mozna wykorzystać w szkole masowej w pracy z uczniem mniej zdolnym.

Scenariusz lekcji matematyki w klasie I gim
Temat: Utrwalenie wiadomości-wyrażenia algebraiczne.”
Miejsce prowadzenia zajęć: Oddział Neurologii

Cele operacyjne:
- uczeń potrafi zapisywać i odczytywać proste wyrażenia algebraiczne

- wie, jak obliczyć wartość liczbową wyrażenia
- potrafi wykonać proste działania na wyrażeniach algebraicznych

Cele terapeutyczne: - współdziałanie w utrzymaniu sprawności psychicznej i fizycznej
- wzmocnienie poczucia wartości, umożliwienie osiągnięcia sukcesu

Materiały i środki dydaktyczne: karty z tematami zadań do wykonania, karty odpowiedzi

Metody: czynnościowa, pogadanka, dyskusja

Przebieg lekcji:
  1. Część nawiązująca:
◘ każdy uczeń otrzymuje kartkę z napisanym na niej wyrażeniem algebraicznym i odczytuje to wyrażenie

◘ nauczyciel podaje w sposób słowny wyrażenie algebraiczne, uczniowie zapisują je (zał. 1)

  1. Część właściwa:
◘ uczniowie otrzymują kartoniki z trzema różnymi wyrażeniami algebraicznymi, dla których trzeba policzyć wartość liczbową wyrażenia (zał. 2)

◘ uczniowie otrzymują kolejne polecenie: wykonaj działania i zredukuj wyrazy podobne (zał. 3)

Swoje wyniki sprawdź z kartą odpowiedzi.

◘ Nauczyciel przedstawia wyrażenia, w których należy wyłączyć wspólny czynnik przed nawias

10x + 15 =

16 a2 – 16 =

◘ Zagadka: sprawdź, czy kwadraty są magiczne (zał. 4)

  1. Część podsumowująca:
◘ podsumowanie pracy uczniów na lekcji

◘ uczniowie otrzymują zestawy zadań, pomocne w przygotowaniu do pracy klasowej



Załącznik1.
Odczytaj wyrażenia:

I II
a) x – y a) 6x – y
b) 3a (x + 2) b) 1/2a + 4b

Zapisz wyrażenia:
I II
a) iloczyn liczb: 4, x3, a a) iloraz liczby a przez 7
b) suma iloczynów a i 4b b) sześcian sumy licz 2b i y

Załącznik 2.
Oblicz wartość liczbową wyrażenia:
a) 3 (a + b); a = 1/2, b = 1/2
b) 4x -1; x = 2
c) 3(x-y); x = -2, y = -0,5

Załącznik 3.
Wykonaj działania i zredukuj wyrazy podobne:
a) (2a - 3b) + (-2a + 4b) =
b) (x-2) - (4x + 2y - 1) =
c) (x - y) - 3(x +y) =


Załącznik 4
Sprawdź, czy kwadraty są magiczne:


4 –a

7 – 3a

a + 4


2x - 1

4x - 2

x + 2

a + 5

5 – a

5 – 3a


2x – 2

2x + 1

3x – 1

6 – 3a

a + 3

6 - a


3x + 1

x – 1

3x – 2


Opracowała: Katarzyna Trzebiatowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie