Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Dłuższe wypowiedzi dzieci i redagowanie zdań na temat wrażeń z lektury „ Karolcia” M. Krűger.

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 35772 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Jest to konspekt do edukacji polonistycznej w klasie II nauczania zintegrowanego. Konspekt dotyczy opracowania lektury pt: "Karolcia" Marii Krüger.

Autor: Iwona Urbańczyk
Konspekt

do zajęć zintegrowanych w klasie II

 
 
 
 
 
Temat: Dłuższe wypowiedzi dzieci i redagowanie zdań na temat wrażeń z lektury „ Karolcia” M. Krűger.

 
 
Cele:

 
Poznawczy- bogacenie czynnego słownika uczniów o wyrazy: humor, fantazja, komizm, magia; zapoznanie z sylwetką pisarki;

 
 
Kształcący-  wdrażanie do wypowiadania się w formie kilku logicznych powiązanych zdań, rozwijanie zainteresowań czytelniczych;

 
Wychowawczy- utrwalenie przekonań, że szczęście daje nie tylko spełnianie własnych zachcianek, ale obdarowywanie innych, kształtowanie przekonania o potrzebie na rzecz innych.

 
Metody: pogadanka, praca z książką, rozmowa.

Formy pracy: zbiorowa, jednolita.

 
 
Przebieg zajęć 
1. Wypowiedzi uczniów na temat zorganizowanej wystawy książek Marii Krűger i okładek zamieszczonych w podręczniku ( s. 47)

- odczytanie tytułów zgromadzonych książek,

- zwrócenie uwagi na książkę „ Karolcia ”

2. Rozwiązywanie krzyżówki z hasłem „ Karolcia”

3.Uporządkowanie w kolejności alfabetycznej tytułów przedstawionych w podręczniku książek (polecenie s .47)

- Wyjaśnienie znaczenia wyrazu fantazja.

- Tworzenie czasownika i przymiotnika od wyrazu fantazja.

4. Informacja o utworze i jego autorze.

Sporządzenie metryczki książki( w oparciu o lekturę).

 Autor: Maria Krűger

 Tytuł: Karolcia

Ilustrator: Halina Bielińska

Wydawca: Siedmioróg, Wrocław 2004

 
                Karolcia”- jedna z najbardziej popularnych książek tej autorki- pierwszy raz ukazała się w 1959 roku. Opowiada o przygodach, jakie chłopiec i dziewczynka przeżywają dzięki czarodziejskiemu koralikowi. Korali  ten mam niezwykła moc spełniania wszystkich życzeń, co powoduje wiele zabawnych zdarzeń.

Dalsze przygody Karolci Maria Krűger opisała w książce” Witaj Karolciu”

 
5. Ekspozycja utworu

 
Odczytanie przez nauczyciela fragmentów lektury zawierających pierwiastki;

 Komizmu- przemiana małej Karolci w dorosłą.

 Fantastyki- podróż nad miastem.

 Magii- rozmowa z koralikiem w łazience.

 
6. Analiza i interpretacja utworu

Dłuższe wypowiedzi uczniów na temat przeczytanej lektury:

-         Czy się podobała, co najbardziej i dlaczego?

-         Kto jest głównym bohaterem, a które postacie są drugorzędne?

-         Które z przedstawionych sytuacji są śmieszne?

-         Które mogą być prawdziwe, a które zmyślone(fantastyczne)?

 
7.Aktywność(praca) własna uczniów wyrażająca główną ideę utworu

Ułożenie z rozspanki wyrazowej zdań i zapisanie ich do zeszytu.

Głównymi bohaterami książki są Karolcia i Piotr.

Dzięki czarodziejskiemu koralikowi przeżywają zabawne i fantastyczne przygody.

 
8. Zadanie pracy domowej

Przedstawienie środkami plastycznymi wybranej postaci z lektury.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie