Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zabawy andrzejkowe

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3053 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Co roku, niezależnie od wieku dzieci, prowadzę zajęcia „andrzejkowe”. Dlatego też mając dzieci 3- 4 letnie również zorganizowałam dzień wróżb i zaklęć. Trochę obawiałam się jak maluszki zareagują na czary, ale zwróciłam się o pomoc do rodziców, którzy przyszli na zajęcia i pomogli w realizacji wyznaczonych zadań. Atmosfera podczas zajęć była niezwykle sympatyczna. Rodzice mięli okazję do wspomnień a dzieci poznawały tradycję wieczoru andrzejkowego.

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
dzieci 3-4 letnich „Misie”



Data: 30.XI.2005r.
Prowadząca: Jolanta Cieślik

Temat : „Zabawy andrzejkowe”.

Cel główny: kreaktywny udział dzieci w zajęciach

Umiejętności – oczekiwane efekty pracy dziecka-
-zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe; umie wyrazić uczucia i przeżywać radość zabawy z rówieśnikami i z rodzicami, zna i nazywa podstawowe kolory; liczy 3l do 2, 4l do 3; potrafi zaśpiewać piosenkę „Czyścioszki” oraz wyrecytować wiersz „Czystość”; rozpoznaje swoją wizytówkę.

Metody:
- słowna – objaśnienia,
- oglądowa – pokaz,
- czynna – działania twórcze.

Formy organizacyjne:
- praca indywidualna, w grupach, w parach.

Pomoce dydaktyczne:
- „zaczarowane” pudełko- pudełko o podwójnym dnie, miska z wodą, magnetofon, kaseta, wstążki, kijki zakończone wstążkami, serduszka z wypisanym zawodem, lizaki z mieniem koleżanki lub kolegi, roztopiony wosk, klucz, wizytówki.

Przebieg:
1. Powitanie „Wszyscy są witam was,
zaczynamy, już czas
jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy!
Dzieci siadają przy swoich wizytówkach na dywanie.
2. Rozpoczęcie zabaw andrzejkowych
v Wstępna rozmowa dotycząca tradycji wróżb i przepowiedni andrzejkowych /zadanie do domu dla rodziców: jeżeli mają się spełnić wszystkie wróżby dzieci, należy zerwać gałązkę wiśni i włożyć ją dzisiaj
w domu, do wazonu, aby zakwitła na Boże Narodzenie/.

v Zabawy wokół miski z wodą
- wrzucenie symbolicznego „grosika” oraz wypowiedzenie zaklęcia:
Hokus- pokus,
czary- mary,
aby wróżba się spełniła,
złóżmy dary.
- taniec dziewczynek ze wstążkami i chłopców z kolorowymi kijkami zakończonymi wstążką / dzieci wybierają wstążkę, nazywają w jakim jest kolorze oraz przeliczają ile mają wstążek w tym samym kolorze/.
v Zabawa „Rozwiązywanie problemów”.
Dzieci rozdają rodzicom sznurki. Rodzice zawiązują na sznurku supełki
/jeżeli dziecko jest 3 letnie to 2 supełki, jeżeli 4 letnie to 3 supełki/. Dzieci
przeliczają ile jest supełków. Następnie rodzice rozwiązują supełki –
dzieci im pomagają.
Wróżba ta oznacza, jak kto poradzi sobie w życiowych problemach i czy
zawsze te problemy można rozwiązać.
Gdy sznurki są już rozwiązane dzieci wrzucają je do „zaczarowanego”
pudełka a wyjmują cukierki.
Dzieci też mają swoje zadanie:
1) muszą zaśpiewać i pokazać treść piosenki pt.: „Czyścioszki”,

I. Kotek, kotek nosek myje,
pyszczek, pyszczek, uszka szyję,
a ja, a ja wraz z koteczkiem
piorę do nosa chusteczkę.
Ref.:
Woda z kranu kap, kap, kap,
piorę chustkę chlap, chlap, chlap,
woda z kranu ciur, ciur, ciur,
piorę chustkę szur, szur, szur.
II. Kotek, kotek, czysty, miły-
dzieci, dzieci, patrzcie proszę,
a ja, a ja do przedszkola
co dzień czystą chustkę noszę.
Ref.:
Woda z kranu kap, kap, kap,
piorę chustkę chlap, chlap, chlap,
woda z kranu ciur, ciur, ciur,
piorę chustkę szur, szur, szur.



2) wyrecytować wiersz „Czystość”
Kto o zdrowie własne dba,
czyste ręce zawsze ma.
Myje zęby, uszy, szyję,
włosy dobrze też umyje.
Czyste nogi, czyste ręce
to uciecha jest w łazience!
Aby zawsze czystym być
musisz się dokładnie myć!


v Wróżba „Kim zostanę”
Dziecko losuje w odpowiednim kolorze serduszko z wypisanym zawodem. Rodzic czyta po cichu i mówi dziecku na ucho. Następnie wspólnie muszą przedstawić jaki to jest zawód nie używając słów- pantomima.
v Wróżba „Który/a/ kolega /koleżanka/ mnie lubi”
Wróżba z karteczkami. Dziewczynki i chłopcy losują lizaki z imieniem
najżyczliwszego kolegi lub najmilszej koleżanki.
v Lanie wosku. Rozgrzany wosk nauczyciel leje /należy zachować bezpieczeństwo/ przez dziurkę w kluczu do miski z zimną wodą. Dziecko z pomocą osoby dorosłej trzyma klucz w ręce. Rodzice w tym czasie wypowiadają zaklęcie:
Oj dadaże, oj babaże,
niechaj przyszłość się ukaże.
Czary- mary, wosku lanie,
Co ma się stać, niech się stanie.
3. Ewaluacja zajęć.
Wspólna zabawa przy muzyce.
4. Pożegnanie gości.



Dodatkowo rodzice wypełniają ankietę
Ankieta skierowana do rodziców
Dziękuję za dokładne wypełnienie ankiety, która będzie dobrym drogowskazem na przyszłość zarówno dla rodzica jak i nauczyciela.
Właściwą odpowiedź proszę zakreślić.

  1. Czy dziecko zachowywało ostrożność w zabawie
Tak nie nie wiem
  1. Czy dziecko reagowało we właściwy sposób na polecenia dorosłych
Tak nie nie wiem
  1. Czy mówiło umiarkowanym głosem
Tak nie nie wiem
  1. Czy dziecko wygłaszało wierszyk
Tak nie nie wiem
  1. Czy dziecko aktywnie uczestniczyło w zabawach
Tak nie nie wiem
  1. Czy posługiwało się liczebnikami: jeden, dwa lub jeden, dwa, trzy
Tak nie nie wiem
  1. Czy współdziałało z dziećmi w zabawie
Tak nie nie wiem
  1. Czy rozpoznawało i nazywało podstawowe kolory
Tak nie nie wiem
  1. Czy przestrzegało ustalonych zasad
Tak nie nie wiem
  1. Czy dziecko śpiewało piosenkę
Tak nie nie wiem
  1. Czy potrafiło bawić się przy muzyce
Tak nie nie wiem
  1. Czy używało form grzecznościowych
Tak nie nie wiem
  1. Czy chętnie okazywało uczucia
Tak nie nie wiem
  1. Czy czekało na swoją kolej podczas rozmowy
Tak nie nie wiem
  1. Inne uwagi do zachowania się mojego dziecka podczas zajęć ……………………………………
  2. Uwagi i sugestie dotyczące zajęć
……………………………………………
Podpis rodzica




Jolanta Cieślik

Przedszkole Wolbrom


Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie