Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zima- stymulacja polsensoryczna w Porannym Kręgu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 12092 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Stymulacja polisensoryczna  pozwala na wielozmysłowe docieranie do dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, zwłaszcza dzieci głebiej upośledzonych. Poznanie mozliwosci i potrzeb dzieci umozliwia  takie planowanie pracy terapeutycznej, by maksymalnie wykorzystac naturalny ich potencjal a tym samym pozwola usprawniac i kompensowac zaburzone czy tez opoznione funkcje. Jestem nauczycielem z 21 letnim stazem. W swojej pracy pedagogicznej zetknelam sie z wieloma metodami, jednak te metode uwazam za najbardziej kozystna, aby pobudzic wszystkie zmysły dziecka niepelnosprawnego intelektualnie.

Scenariusz zajęć stymulacji polisensorycznej z dziećmi upośledzonymi w stopniu umiarkowanym i znacznym


Temat: “Zima” – stymulacja polisensoryczna w Porannym Kręgu


Czas: 45-55 min


Uczestnicy: grupa przedszkolna-4 osoby

Cele

1. ogólne:

- stymulacja wszystkich zmysłów,
- nawiązanie poprawnych relacji z terapeutą,
- rozwijanie pozytywnych emocji i uczuć,
- dostarczanie dziecku poczucia bezpieczeństwa w czasie zajęć,
- usprawnianie pracy rąk i dłoni,
- wyrabianie świadomości własnego ciała
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej “oko-ręka”
- obniżanie spastyczności mięśni
- aktywizowanie do wokalizacji- wymawianie głoski “a”.

2. operacyjne:

Dziecko:

- zna podstawowy smak: miętowy
- rozumie polecenia wydawane przez nauczyciela,
- rozróżnia zapachy,
- reaguje na dotyk
- potrafi zdmuchnąć świeczkę,
- reaguje na zmianę temperatury (ciepło, zimno).

Środki dydaktyczne:

- lampka zapachowa,
- oliwka,
- olejek miętowy,
 - zapałki,
- kartki,
- kasza, ryż,
- obrazki z zimowym pejzażem,
- dzwonki i trójkąt ,
- niebieskie lub białe chusty,
- odtwarzacz CD+ płyty CD z muzyką relaksacyjną, piosenka “ zima zła”,
- zamarznięte kostki lodu


Przebieg zajęć:


I. Część wstępna

1 . Przywitanie się z dziećmi

  • śpiewanie powitalnej piosenki "Witaj, Aniu jak sie masz..." i jednoczesne masowanie oliwką o zapachu miętowym dłoni dziecka.
2. Zapalenie lampki zapachowej (zapach miętowy, związany z porą roku).
3. Zwrócenie uwagi na cechy ognia (jasny, gorący).



II. Część główna

1. Spotkanie z żywiołem:

  • prezentacja rysunków : bałwan, sanki, dzieci itp. - i wyszukiwanie przedmiotów znajdujących się w sali i kojarzenie z daną porą roku
  • dzieci dotykają kostek lodu- pocierają ręce, wrzucają kostki do szklanego pojemnika, przelewają wodę z naczynia do naczynia, barwią wodę niebieską farbką, przesypywanie kaszy i ryżu z naczynia do naczynia – Łukasz , wytwarzanie dźwięku plusku wody
  • same (lub z pomocą terapeuty) gniotą kartki papieru robiąc kule śniegowe , wyrzucają je z miski, wrzucają do pojemnika, trafiają w kolorowe plansze wiszące na ścianie, rzucają się “śnieżkami”, próbują toczyć kule po podłodze
2. Demonstracja instrumentu muzycznego – dzwonki, wymawianie samogłoski “a”


    • terapeuta wymawia samogłoskę “a” – dzieci naśladują wymowę.
    • terapeuta śpiewa piosenkę pt. " zima zła “ razem z dziećmi, wyklaskiwanie rytmu, uderzanie w poszczególne części ciała, włączanie instrumentu – dzwonków do poszczególnych części piosenki- stworzenie “małej orkiestry”
3. Etapy stymulacji wg poziomu- zajęcia zmienne:

  • ćw. rozwijające orientacje w schemacie własnego ciała
  • wskazywanie palcem poszczególnych części ciała – nos, broda, policzki, usta, ręce
  • stymulacja czucia powierzchniowego- nacieranie, szczypanie części ciała
  • nakładanie prostych części ubrania – (wybór zimowych ubrań i ich nakładanie ) czapki, skarpety, szaliki
  • ćw. zmierzające do poznania drugiej osoby:
  • zabawy z naśladowaniem “ja mówię , ty pokaż” , “pokaż gdzie mam”
4. Wywoływanie dzieci, stymulacja wzroku kolorowym laserem, latarką
  • dzieci sygnalizują swoją obecność w dowolny sposób (klaskanie, krzyk, cmokanie, śmiech lub odpowiedź "tu jestem"

5. Relaksacja:

  • leżenie na materacach
  • słuchanie odgłosu płynącego strumyka
  • aromatoterapia- pobudzanie zmysłu węchu poprzez zapach miętowy
III Część końcowa

    1. Zakładanie chust na głowę
    2. Terapeuta podaje dzieciom zimowy przysmak – pastylki miętowe w czekoladzie.
    3. Dzieci wspólnie z terapeutą gaszą lampkę zapachową
    4. Pożegnanie- dzieci siedzą w kręgu i śpiewają wspólnie z prowadzącym piosenkę na pożegnanie” w kole wszyscy tu siedzimy...”


Przygotowała: mgr G.Ratyńska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie