Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Konkurs matematyczny

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2080 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Zadania z treścią i krótkie zagadki logiczne zawsze sprawiają moim uczniom wielką trudność. Brak czasu i tematy, podczas których zadania te są pomijane sprawia, że spotykając takie zadania na sprawdzianach i konkursach nie podejmują się rozwiązania lub rozwiązują je błędnie. Od kilku lat z uczniami, których uczę matematyki prowadzę swoistą grę logiczną.

Komputer miesiąca – konkurs dla uczniów gimnazjum.

Zasady konkursu:

Po wejściu do klasy nauczyciel po przywitaniu się z uczniami zapisuje na tablicy krótkie zadanie nie związane z tematem lekcji, wymagające bystrego i logicznego myślenia, podstawowej wiedzy matematycznej i refleksu. Uczniowie podejmują się rozwiązania i przez podniesienie ręki zgłaszają gotowość sprawdzenia wyniku. Nauczyciel każdemu uczniowi, który podniósł rękę nadaje kolejny numer. Po 3 – 5 minutach sprawdza wyniki w ustalonej kolejności. Po sprawdzeniu wszystkich zgłoszonych rozwiązań podaje prawidłowy wynik, a w zeszycie zapisuje trzy pierwsze osoby, które podały poprawne wyniki. Osoba, która pierwsza uzyskała prawidłowe rozwiązanie prezentuje je przy tablicy (w przypadku braku poprawnej odpowiedzi wyjaśnień udziela nauczyciel).

Zabawa trwa przez cały miesiąc na każdej godzinie lekcyjnej (oprócz pisemnych prac klasowych).

Ostatniego dnia miesiąca uczeń z największą ilością punktów otrzymuje tytuł MISTRZA ZADAŃ LOGICZNYCH i nagrodę rzeczową ufundowaną przez nauczyciela matematyki.

Na koniec roku szkolnego uczeń z największą ilością zdobytych punktów otrzymuje tytuł MISTRZA ZADAŃ LOGICZNYCH ROKU i nagrodę rzeczową.

Przykładowe zadania:

  1. Rzekł Czart do żebraka, gdy przebiegniesz przez most podwoję twój kapitał, ale ty w nagrodę wrzucisz do wody 1000 talarów. Za 3 razem żebrak nie miał ani talara – ile miał na początku? ODP. 875 zł
  2. Licznik samochodu pokazuje 12921km. Po 2 godzinach znów pokazuje liczbę, którą można przeczytać z obu stron. Ile wynosi średnia prędkość tego samochodu? ODP: 55 km/h
  3. 5 pająków łapie 5 much w ciągu 5 minut. Ile much złapie 100 pająków w ciągu 100 minut? ODP: 1 pająk w ciągu 5 minut łapie 1 muchę. W ciągu 100 minut 20 much, a 100 pająków 2000 much.
  4. Uczeń kupił 4 książki:
    1. Suma bez 1 42 zł
    2. Suma bez 2 40 zł
    3. Suma bez 3 38 zł
    4. Suma bez 4 36 zł ODP 1+2+3+4=52 (1=10zł, 2=12zł, 3=14zł, 4=16zł)
  5. Piłka spuszczona z wysokości 10 m odbija się na wysokość 4/10 wysokości początkowej. Jaką wysokość osiągnie po 5 odbiciu? ODP: 0,1024m lub 10,24 cm.
  6. W biegu startuje 625 zawodników. Bieżnia ma 5 torów. Zwycięzca przechodzi do następnego biegu. Ile najmniej trzeba przeprowadzić biegów, aby wyłonić zwycięzcę? ODP: 156 biegów.
  7. Powierzchnia kwadratu powiększyła się o 69% gdy długości boków zwiększono w tym samym stosunku procentowym. O jaki procent zwiększono oba boki kwadratu? ODP: o 30%.
  8. Na Księżycu ciężar ciała jest 6 razy mniejszy niż na Ziemi. Ile waży człowiek na Księżycu, jeżeli na Ziemi jest o 45 kg cięższy? ODP: 6x=x+45, x=9
Efektem „Zabawy matematycznej” jest wyraźna poprawa umiejętności radzenia sobie z zadaniami z treścią, miniaturkami logicznego myślenia i prostych obliczeń. Sukcesy na konkursach (między innymi na KANGURZE) są potwierdzeniem, że talent, spryt i matematyczne myślenie należy ćwiczyć, a trening czyni mistrza.
Barbara Zimniewicz Gimnazjum w Czaplinku

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie