Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Król Maciuś I-poznajemy swoje prawa

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 16652 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Dnia 20.11.1989 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych uchwaliło Konwencję o Prawach Dziecka.W Polsce zaczęła ona obowiązywać od 7. 07. 1991roku. Prawa dziecka są znane dorosłym ( rodzice, personel przedszkola), jednak najbardziej zanteresowani- dzieci wiedzą o nich niewielyć im te pojęcia. Tak powstał scenariusz zajęć dla dzieci 5- letnich.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ

TEMAT: " Król Maciuś I – poznajemy swoje prawa’’

CELE OGÓLNE:
  • zapoznanie dzieci z podstawowymi prawami dziecka, które im przysługują
  • budzenie i wyzwalanie spontanicznej radości poprzez zabawę
CELA OPERACYJNE:
  • zna wybrane prawa dziecka
  • zna warunki potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin
  • potrafi odczytać symbole
  • wypowiada się na określony temat
  • naśladuje ruchy zwierząt
  • bawi się wesoło z rówieśnikami
  • potrafi narysować twarz wyrażającą radość lub smutek
POMOCE: dwa kwiatki ( okazały ,zielony- mały , uschnięty); symboliczne ilustracje praw; strój króla; rysunek drzewa; liście w kształcie serduszek; rysunki twarzy ( smutna- wesoła); kredki; karton; magnetofon
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
  1. Porównywanie dwóch kwiatów doniczkowych. Określanie przez dzieci warunków w jakich wzrastały oba kwiaty. Uświadomienie w ten sposób dzieciom znaczenia słowa " prawo’’, jako tego czego mogą wymagać i żądać od innych.
  2. Rozmowa na temat ilustracji przedstawiających w symboliczny sposób prawa dziecka. Dzieci nazywają prawo odczytując symbol:
    • prawo do zabawy ( zabawka)
    • prawo do miłości ( serduszko)
    • prawo do radości ( uśmiechnięta buzia)
    • prawo do tajemnicy ( koperta ze znakiem?)
    • prawo do nauki ( książka)
    • prawo do mieszkania ( rysunek domu)
  3. Zabawa przy piosence pt." Ugi- bugi’’- prawo do zabawy.
  4. Opowiadanie nauczycielki ( przebrana za króla) z wykorzystaniem fragmentu książki J. Korczaka " Król Maciuś I’’
    • rozmowa na temat opowiadania
    • utrwalenie poznanych treści:
      1. Dlaczego króla Maciuś był smutny?
      2. O czym marzył?
      3. Co robił z dziećmi w ogrodzie?
      4. Co mu sprawiło radość?
  5. Zapoznanie z nową zabawą pt." Przyjdź do mnie jak…”
    Przebieg: N-kl (król)- "zapraszam wszystkie dzieci, które lubią się bawić’’
    Dz.- " Królu, jak mamy do ciebie przyjść?
    N- lka- np. jak zajączki ( powtarzanie zabawy z naśladowaniem różnych zwierząt)
  6. Wysłuchanie wiersza " Prawa dziecka’’

    Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
    a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

    Mogę uczyć się wszystkiego co mnie zaciekawi,
    I mam prawo sam wybierać w co się będę bawić.

    Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać
    I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

    Nikt nie może moich listów czytać bez pytania
    Mam taż prawo do tajemnic i własnego zdania.

    Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa
    A gdy różnie się od innych to jest moja sprawa.
    Wypowiedzi dzieci, wyjaśnienie poszczególnych wersów przez nauczycielkę.
  7. Zabawa przy piosence pt." Podajmy sobie ręce’- jako realizacja prawa do radości.
  8. " Drzewko zaufania’’- dzieci wymieniają osoby, którym ufają, proszą o pomoc- zawieszanie symbolicznych serc na drzewie. Przeliczanie serc- uświadomienie dzieciom, że w ich otoczeniu jest tyle osób im życzliwych, przyjaznych, do których mogą zwrócić się o pomoc.
  9. Analiza rysunków dwóch twarzy: wesołe i smutnej
    • określanie uczuć jakie one wyrażają
    • rysowanie przez dzieci twarzy wyrażającej aktualny nastrój dziecka
    • układanie rysunków wg schematu: wesoła- smutna
    • porównywanie liczebności
Opracowała: Katarzyna Muszka

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie