Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Organizacja pierwszej pomocy na miejscu wypadku

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4186 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Umiejętności udzielania pierwszej pomocy są niezwykle ważne i współczesny człowiek w dobie szaleńczego rozwoju cywilizacyjnego musi umieć wykonywać podstawowe czynności ratujące życie. Aby pierwsza pomoc była skuteczna musi być właściwe zorganizowana. Poza tym trzeba mieć świadomość obowiązku ratowania drugiego człowieka, nie tylko z punktu wiedzenia prawa, ale przede wszystkim jako obowiązku moralnego. Zamieszczam scenariusz lekcji przysposobienia obronnego, dotyczący działu „Pierwsza pomoc przedlekarska”.

Opracowała Marzena Lemańska nauczyciel w ZSEA w Bydgoszczy

Cele:
·        zapoznanie uczniów z moralnym i prawnym obowiązkiem udzielania pierwszej pomocy
·        zaznajomienia uczniów z prawidłowym przebiegiem organizacji pierwszej pomocy na miejscu wypadku
·        zapoznanie uczniów z prawidłowym meldunkiem wzywania służba ratunkowych
Metody: dyskusja
               rozwiązywanie problemów
               czytanie i notowanie ze zrozumieniem
               burza mózgów
Słowa kluczowe: mapa pojęciowa, praca z tekstem, zasady udzielania pomocy, łańcuch ratunkowy, meldunek o wypadku

Przebieg zajęć:
I.                   Obowiązek udzielania pierwszej pomocy
Wprowadzam element zaskoczenia i opowiadam uczniom trzy przykłady dotyczące tego samego zdarzenia. W pierwszym poszkodowanemu udzielono pomocy, lecz on zmarł, gdyż ratownik nie przestrzegał standardów pierwszej pomocy. W drugim ratownik wykonał wszystkie czynności ratownicze prawidłowo, a poszkodowany również zmarł. Trzeci – świadek zdarzenia nie udzielił pomocy i zbiegł z miejsca wypadku.
Zadaniem uczniów jest dokonanie oceny tych przykładów. W wyniku dyskusji dochodzą do wniosku, że udzielanie pomocy poszkodowanym jest niezbędne, że jest to moralny obowiązek każdego człowieka, że należy wykonywać czynności ratownicze tak, aby były skuteczne. Nauczyciel podsumowuje dyskusję i wskazuje na prawny obowiązek udzielania pomocy, który wynika z art.162 KK. Uczniowie czytają oba paragrafy i interpretują je. Uczniowie przekonani są o konieczności udzielania pomocy nawet, gdyby miała ona ograniczyć się do wezwania odpowiednich służb ratunkowych.

II.                Świadek na miejscu wypadku
Uczniowie dzielą się na pięć grup. Otrzymują karty pracy, z których wynika, że mają korzystając z podręcznika zapoznać się z odpowiednimi fragmentami tekstu. Następnie każdy zespół wyszukuje przygotowane wcześniej hasła, które kojarzą im się z zadaniem swojej grupy. Następnie uczniowie układają te hasła we właściwej kolejności tworząc w ten sposób tzw. mapę pojęciową. Uczniowie pracują nad określonymi zadaniami:
1.     Ocena sytuacji na miejscu wypadku
2.     Bezpieczeństwo własne i poszkodowanego
3.     Określenie zasad udzielania pomocy
4.     Schemat związany z wzywaniem pomocy
5.     Łańcuch zdarzeń na miejscu wypadku

III.             Efekty pracy uczniów
Uczniowie przymocowują wybrane przez siebie hasła na tablicy. Ułożone hasła tworzą schemat organizacji pierwszej pomocy na miejscu wypadku. Zadaniem nauczyciela jest nadzorowanie pracy uczniów, komentowanie jej. Następnie korzystając z foliogramów nauczyciel buduje krok po kroku organizację pierwszej pomocy na miejscu wypadku oraz prezentuje prawidłowy schemat meldunku wzywającego służby ratownicze. Poszczególne grupy w tym czasie kontrolują swoją  pracę i nanosiły ewentualne poprawki.

IV.             Podsumowanie
W ramach posumowania odbywa się dyskusja na temat konieczności niesienia pomocy wszystkim ludziom.
Uczniowie wykonują w zeszycie ćwiczeń wskazane zadania.



                                                                         M.Lemańska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie