Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
konspekt lekcji j. polskiego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 10909 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Konspekt jest przeznaczony dla uczniów ostatniej klasy liceum lub technikum. Dotyczy lektury nadobowiązkowej, niezwykle, moim zdaniem, ważnej. Jej poznanie wzbogaca ucznia o refleksje na temat samotności, śmierci, cierpienia. Sposób przeprowadzenia zajęć doskonali bardzo ważną umiejętność samodzielnej pracy z tekstem literackim.


Konspekt lekcji
języka polskiego dla uczniów ostatniej klasy liceum i technikum

Temat:

Jakie refleksje na temat istoty człowieczeństwa nasuwa
opowiadanie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego pt. „Wieża”

Liczba jednostek lekcyjnych: 2

Cele dydaktyczne:

- uczeń poznaje opowiadanie Gustawa Herling-Grudzińskiego pt. „Wieża”
- doskonali umiejętność czytania ze zrozumieniem
- określa „sytuacje graniczne”
- odczytuje motyw samotności, śmierci
- charakteryzuje sytuację heroicznego tragizmu odwołując się do konkretnego przykładu
- odczytuje symbole
- rozpoznaje nawiązania do Biblii
- tworzy refleksję na temat etosu człowieczeństwa
- poznaje cechy kompozycji ramowej

Metody pracy: praca w grupach dwuosobowych pod kierunkiem nauczyciela

Środki dydaktyczne:
tekst literacki, karta pracy ucznia.

Przebieg lekcji:

  1. Czynności wstępne: sprawdzenie obecności, sprawdzenie wykonania zadania domowego ( np. „Wyjaśnij sens określeń:
    hiobowa wieść, etos człowieczeństwa, heroizm tragiczny” lub: „Sporządź notatkę do hasła: trąd ”.).
  2. Podanie tematu lekcji i celów lekcji.
  3. Rozdanie kart pracy (vide: załącznik).
  4. Praca samodzielna uczniów – udzielanie odpowiedzi na pytania zawarte w Karcie Pracy.
  5. Prezentacja wyników pracy – udzielanie odpowiedzi na zadane pytania.
  6. Podsumowanie wyników pracy. W razie trudności, można uczniom pomóc, podpowiadając określenia, których wykorzystanie
    ułatwi sformułowanie wniosków końcowych. Przykładowy spis takich określeń:

    etos człowieczeństwa, sytuacja graniczna, zakorzenienie w kulturze europejskiej ( nawiązania do Biblii), rozmyślanie o śmierci, heroizm tragiczny, bunt, poszukiwanie Boga, sytuacja fabularna, komentarz odautorski zawarty w symbolice, kompozycja ramowa.
  7. Ocena pracy uczniów.
  8. Podanie zadania domowego:
    Oceń postępowanie Lebrossa i nauczyciela.
Załącznik:

KARTA PRACY UCZNIA
Imię, nazwisko ucznia…………………………………………………………………………...
Klasa…………………………………….

I.  Odpowiedz na pytania dotyczące treści opowiadania:

1 Czyja opowieść stanowi ramę kompozycyjną tekstu?
2 W czyim domu narrator spędził wakacje roku 1945?
3. Podaj tytuł książeczki znalezionej w domku?
4. Kto zamieszkał w Wieży Strachu?
5. Kto opowiada historię o trędowatym?
6. Przedstaw życie Lebrossa.
7. Jaką rolę w życiu Lebrossa odegrała jego siostra i Miracolo?
8. Co powstrzymało Lebrossa przed samobójstwem?
9. Streść legendę o kamiennej figurze, która stoi u stóp Gór Świętokrzyskich.
10. Z kim skojarzył narrator kamiennego pielgrzyma?
11. Dlaczego, zdaniem narratora, nauczyciel tak często czytał historię trędowatego?
12. Jakie były okoliczności śmierci proboszcza?


II.  Odpowiedz na pytania dotyczące interpretacji opowiadania:


1. Określ sytuacje graniczne opisane w tym utworze.
2. Czyje losy zostały skontrastowane?
3. Odwołując się do treści opowiadania, objaśnij zwrot: hiobowe nieszczęście i podaj przykład takiego zdarzenia.
4. Wypisz różnice i podobieństwa występujące między Lebrossem i nauczycielem (zrób tabelkę).
5. Podaj przykłady symboli występujących w opowiadaniu. Podejmij próbę ich objaśnienia.



mgr Joanna Kozłowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie