Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Cel radagowania gazetki w szkole podstawowej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 5059 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

W szkole podstawowej wyposażonej w pracownię komputerową istnieje możliwość twórczego działania i tworzenia gazetki. Jest to naturalna forma „pracy” pozalekcyjnej dla uczniów klas IV –VI. Uczniowie na tym etapie kształcenia nie mają już większych problemów z wyrażaniem i formułowaniem swoich myśli i sądów na różne, nurtujące ich tematy. Potrzeba mówienia o swoich zainteresowaniach, chęć wykazania się na forum społeczności szkolnej to dobry bodziec do redagowania gazetki.
Przyjazna atmosfera na takich zajęciach pozwala na spontaniczne działanie, co wiąże się też z ciekawą formą zewnętrzną gazetki, gdyż każdy z piszących stara się wykonywać swoje „dzieło” estetycznie, pisząc poprawnie teksty, wykonując staranne rysunki. Zachęcając uczniów do wykorzystania ich możliwości można się spodziewać dobrych efektów i chęci do tworzenia „swojej” gazety.
Praca nad gazetką to głównie praca językowa; teksty muszą być pisane poprawnie, bez błędów. Zmusza to uczniów do kontrolowania tego, jak piszą, starają się podnosić swą znajomość ortografii i gramatyki, poprawnie wysławiają się, a to przecież ma na celu proces kształcenia. Bawiąc się w „redaktorów” płynnie wiążą zabawę, naukę i wiedzę tworząc gazetkę szkolną.
Materiały do nowej gazetki uczniowie zdobywają samodzielnie z różnych źródeł, ale większość pisanych przez nich tekstów do numerów układają sami, wymyślając i redagując to, co ich interesuje.
Gazetka szkolna to dziś łatwa i przyjemna forma działań uczniów. Komputer daje wiele możliwości, rozwija umiejętności szybkiego pisania, rysowania, pozwala eksperymentować.
Wiele gazetek redagowanych w mojej szkole kilka lat wcześniej nie było wykonanych w czytelny i przejrzysty sposób. Gazetki pisano często ręcznie, ciemnym długopisem, mazakiem, rysunki doklejano w wolne miejsce lub dorysowywano. Mając możliwość skorzystania z ksero gazetka była kopiowana, co dodatkowo czyniło ją nieczytelną. W miarę upływu czasu próbowano pisać maszynowo, dzięki czemu udawało się osiągnąć lepszy efekt końcowy.
Komputer często kojarzy się uczniom z zabawą i grami komputerowymi. Umiejętne kierowanie zainteresowaniem uczniów komputerami pozwala połączyć ich chęć zabawy z wykonaniem konkretnej pracy – mogą to być np.: ich własne rysunki na określony temat, które są następnie wykorzystywane przy redagowaniu gazetki. Świadomość dla ucznia, że jego rysunek może być pokazany publicznie jest dopingiem do tego, by wykonać go jak najstaranniej. Dzieci w wieku szkolnym są spontaniczne, o wielu rzeczach mówią bardzo otwarcie, może to w efekcie dać ciekawe artykuły w gazetce.
Dbałość o przyjemną atmosferę na tego rodzaju zajęciach wyzwala w uczniach naturalną potrzebę i chęć stworzenia czegoś ciekawego, należy tylko to dobrze wykorzystać. Przez zabawę, kontrolując kolejne kroki można stopniowo nauczyć uczniów wykorzystywania w praktyce coraz bardziej zaawansowane narzędzia programów.
W szkole podstawowej mając możliwość wdrażania uczniów do pisania w edytorze tekstowym można kolejno wprowadzać skomplikowane operacje. Początkowo uczeń potrafi wybrać i wstawić na kartkę gotowy rysunek, z czasem będzie nie tylko umiał go sam tworzyć, ale przez zapis w katalogu często może je wykorzystywać. Kolejne umiejętności pozwolą na ustalenie zasad redagowania, które usprawnią pracę nad gazetką.
W miarę możliwości uczą się również obsługiwać i wykorzystywać dostępne urządzenia, np.: skaner oraz drukować gotowe strony gazetki. Jeżeli pracownia ma dostęp do Internetu może to być duży atut przy redagowaniu gazetki – dostęp do potrzebnych informacji praktycznie „od ręki”.

Agnieszka Baziak PSP 7 Świebodzin

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie