Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Stymulacja zmysłów

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 10310 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Konspekt opracowany na zajęcia rewalidacyjne z dziećmi z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Głównymi celami realizowanymi w trakcie zajęć wg powyższego konspektu jest stymulacja zmysłu smaku i zmysłu węchu. Dzieci z głęboką niepełnosprawnością intelektualną chętnie uczestniczą w tego rodzaju zajęciach, są aktywne, współdziałają z nauczycielem.


Ośrodek tygodniowy: zmysły
Ośrodek dzienny: zmysł smaku, zmysł węchu.
Czas realizacji:3 godz. lekcyjne.
Założenia wyjściowe:
  • liczebność grupy: 3 chłopców.
  • poziom rozwoju: niepełnosprawni intelektualnie w stopniu głębokim ze sprzężeniami.
  • czas realizacji: listopad 2005
Treści zajęcia:
  • procesy poznawcze ogólne
    • poznanie różnych zapachów, smaków
    • poznanie przedmiotów o różnych walorach smakowych ,zapachowych.
  • procesy poznawcze szczegółowe:
    • poznanie zapachów: wanilii, kwiatów, olejków eterycznych, cebuli, cytryny, mięty; smaków: słodkich (llizaka, cukierka), gorzkich(grejpfrut, herbata), słonych (sól, zupa), kwaśnych (cytryna, pomarańcza)
    • poznanie nazw przedmiotów o różnych walorach zapachowych i smakowych np. pomarańcza, cytryna, czekolada.
Cel ogólny:
  • stymulacja zmysłów
Cele szczegółowe:
uczeń powinien
  1. poznać
    • różne zapachy, smaki ich nazwy
    • smaki antagonistyczne
    • „przedmioty” i ich nazwy posiadające dany walor smakowy, zapachowy.
  2. umieć:
    • przyjmować pokarmy z łyżki
    • prowadzić łyżkę w kierunku ust
    • wodzić wzrokiem za działaniami nauczyciela
    • kojarzyć smak ,zapach z danym owocem, przedmiotem…
  3. doskonalić:
    • procesy poznawcze.
    • czynności samoobsługowe.
    • ruchy chwytne( chwyt nożycowy, szczypcowy i pęsetkowy)
    • wrażliwość (zdolność odbierania bodźców) i czułość ( zdolność różnicowania zmian w sile działających bodźców).
    • koordynację wzrokowo-ruchową.
    • funkcje wzrokowe np. wyodrębnianie z tła, różnicowanie kształtów.
    • motorykę małą.
Metody: stymulacja sensoryczna, zabawa, obserwacja, ćwiczenia praktyczne, pozawerbalne, elementy ustno-twarzowej terapii regulacyjnej wg Castillo-Moralesa, pokaz

Formy organizacji nauczania –grupowe zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze

Formy organizacji pracy- indywidualna jednolita, indywidualna zróżnicowana

Środki dydaktyczne: przedmioty o wyraźnym zapachu: ocet, płyn po goleniu, dezodoranty, świeczki, olejki eteryczne; produkty o wyraźnym zapachu i smaku: cytryna, pomarańcza, mięta, czekolada, cebula, cukier waniliowy, grejpfrut, herbata ;produkty o wyraźnym smaku: lizak, cukierek, sól, ogórek kiszony.

Przebieg zajęć
I Czynności wstępne:
  1. Przywitanie się z dziećmi za pomocą słowa cześć popartego odpowiednim gestem.
  2. Stymulacja dłoni poprzez masaż z użyciem kremu.
  3. Ćwiczenia przygotowujące system nerwowy do pracy wg Castillo-Moralesa:
    • masowanie punktów u podłoża czaszki i podciąganie ich do góry
    • masowanie szyjnego odcinka kręgosłupa
    • koszyczek- zaplatamy dłonie i kładziemy je z tyłu głowy. Unosimy głowę rękoma i wykonujemy nią ruchy na jeden bok, prosto, na drugi bok.
    • siadamy z tyłu za leżącym na plecach dzieckiem.Lewą ręką odciągamy głowę do tyłu, prawą rękę kładziemy na klatkę piersiową i uciskając z wibracją mięśnie klatki piersiowej przesuwamy rękę do przodu.
  4. Ćwiczenia wg Castillo-Moralesa skuteczne dla dzieci śliniących się:
    • kładziemy jedną dłoń na krawędzi brody, drugą z tyłu głowy i prowadzimy głowę do przodu, prosto zgodnie z linią leżącego ciała, i do tyłu.
    • lewa ręka odciąga głowę do tyłu, prawa ręka masuje z wibracją ślinianki (kierunek środek brody-dół szyi)
II Nawiązanie do celu ogólnego- nauczyciel często kieruje do dzieci następujący komunikaty: powąchaj, poliż

III Rodzaje ćwiczeń:
  1. Rozpoznawanie smaków:
    • próbowanie dobranych przez nauczyciela substancji
    • przedstawianie odbieranych bodźców smakowych za pomocą mimiki.
    • określanie smaku przez nauczyciela. Dzieci przysłuchują się.
    • poznanie przedmiotów posiadających prezentowane walory smakowe. Nauczyciel nazywa dane przedmioty .
    • przyporządkowywanie smaku do przedmiotu posiadającego wskazany walor smakowy (kwaśny-cytryna).
    • wyszukiwanie przedmiotów posiadających takie same walory smakowe np. to jest słodkie: cukierek, lizak; to jest gorzkie: grejpfrut, herbata; to jest słone: sól, zupa; to jest kwaśne: cytryna ,pomarańcza
  2. Rozpoznawanie zapachów:
    • doświadczanie różnych zapachów
    • poznanie nazw różnych zapachów
    • poszukiwanie zapachów ukrytych w najbliższym otoczeniu np. w pudełkach, pod miskami
    • poznanie przedmiotów wydzielających zapachy. Nauczyciel nazywa je.
    • przyporządkowywanie zapachów do przedmiotów, produktów posiadających dany walor zapachowy .
IV Zajęcia końcowe:
  1. Słuchanie relaksującej muzyki.
  2. Sprzątanie sali lekcyjnej.
  3. Pożegnanie dzieci sformułowaniem „ pa – pa” popartym odpowiednim gestem.
Opracowała
Edyta Malinowska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie