Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Imprezy, konkursy związane z Tygodniem Edukacji Globalnej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1663 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

W dniach od 14.XI do 20.XI.2005r. zorganizowano w Polsce działania związane z obchodami tygodnia edukacji globalnej. Akcji tej patronuje Europejskie Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej (Centrum Północ – Południe) przy Radzie Europy.
Tydzień Edukacji Globalnej to międzynarodowa, coroczna akcja edukacyjna. Jest ona okazją do zwrócenia uwagi społeczeństw europejskich na potrzebę prowadzenia edukacji globalnej. Intensywne i różnorodne działania skierowane są przede wszystkim do najmłodszych: dzieci i młodzieży.
TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ
14.XI – 20.XI.2005r.

W dniach od 14.XI do 20.XI.2005r. zorganizowano w Polsce działania związane z obchodami tygodnia edukacji globalnej. Akcji tej patronuje Europejskie Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej (Centrum Północ – Południe) przy Radzie Europy.
Tydzień Edukacji Globalnej to międzynarodowa, coroczna akcja edukacyjna. Jest ona okazją do zwrócenia uwagi społeczeństw europejskich na potrzebę prowadzenia edukacji globalnej. Intensywne i różnorodne działania skierowane są przede wszystkim do najmłodszych: dzieci i młodzieży.
Ideą Tygodnia Edukacji Globalnej jest zapoznanie młodych ludzi z problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu. Istotne jest także aby nabywali umiejętności porozumiewania się z ludźmi innych kultur, oraz respektowania różnorodności kulturowych.
Milenijne Cele Rozwoju zostały uchwalone przez przywódców 189 państw na szczycie ONZ w 2000 roku. Osiem Milenijnych Celów jest konkretnym zobowiązaniem całej społeczności międzynarodowej, w tym Polski, aby przyczynić się do poprawy tragicznej sytuacji w wielu krajach rozwijających się.

Celem akcji jest:
- zapoznanie uczniów z problematyką edukacji globalnej
- ukazanie podstawowych zasad globalnego obywatelstwa (odpowiedzialności za własne czyny i działania, umiejętności komunikacji międzykulturowej, szacunku dla odrębności kulturowych, chęci podejmowania działań zmierzających do poprawy warunków życia innych ludzi itp.)

Tematyka celów milenijnych jest elementem wiodącym na zajęciach dydaktycznych i pozalekcyjnych. Propozycje realizacji celów Tygodnia Edukacji Globalnej:

- serwis informacyjny o problemach współczesnego świata, przekazywany za pośrednictwem radiowęzła
- gazetka tematyczna Tygodnia zawierająca informację: o edukacji globalnej; ideach Tygodnia; tematyce konkursów;
- spotkaniach z ciekawymi ludźmi, prelekcje na temat Fundacji Humanitarnej, Akcji Misyjnej, Praw Człowieka; „Podróże wokół globusa”;
- prezentacja filmów i dyskusja na tematy zawarte w filmach
- tematyka godzin wychowawczych/ historii i WOS-u: „Prawa Człowieka”, „Prawa Dziecka”, „Czy jestem tolerancyjny?”, „Czy powinniśmy pomagać innym?”, „Działania przeciwko rasizmowi”
- język polski, język angielski, język niemiecki – „Życzenia dla świata” kartki adresowane do różnych osób, instytucji
- matematyka – dane statystyczne dotyczące wyżywienia, bezrobocia, szkolnictwa
- religia – praca misjonarzy
- plastyka/sztuka – plakaty tematyczne „Świat w którym żyjemy”
- przyroda/ geografia/ fizyka/chemia/edukacja ekologiczna/biologia – „Zagrożenie środowiska naturalnego człowieka” „Zacofanie cywilizacyjne i problemy ludnościowe” „Bioterroryzm – broń biologiczna” „Kraje bogate –kraje biedne” „Problemy gospodarcze”
- wychowanie fizyczne/muzyka – taniec i muzyka różnych kultur i narodów
- w klasach I – III: konkurs plastyczny „Dzieci z różnych stron świata”, czytanie bajek o chlebie;

Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Święciechowie także przyłączył się do akcji Tygodnia Edukacji Globalnej. W naszej szkole podejmowano szereg działań mających przybliżyć uczniom problemy z jakimi boryka się ludność świata. Przeprowadzono wiele spotkań, konkursów, zajęć na których poruszano problemy współczesnego świata i sposoby ich rozwiązywania.
Myślę, że zarówno dla uczniów jak i nauczycieli najbardziej interesujące było spotkanie z Wojciechem Cejrowskim , znanym podróżnikiem. W bardzo ciekawy i zajmujący sposób opowiedział on o życiu mieszkańców Ameryki Środkowej. O problemach z jakimi borykają się na co dzień. Jego wypowiedź wzbogacił pokaz slajdów. Pan Cejrowski chętnie rozmawiał z uczniami, rozdawał autografy i pozował do zdjęć.
Wkład uczniów w działania Tygodnia Edukacji Globalnej był znaczący. Bardzo chętnie brali oni udział w quizach, wykonywali gazetki informacyjne, prezentacje multimedialne, układali hasła konkursowe. Przez cały tydzień trwania akcji, uczniowie klasy III c (gimnazjum) prowadzili szkolny serwis informacyjny. Przez radiowęzeł podawali statystyki dotyczące dostępu do opieki medycznej, rozprzestrzenia się chorób, głodu i ubóstwa. Wiadomości dotyczyły aktualnych wydarzeń w Europie i na świecie.

W klasach Szkoły Podstawowej jak i Gimnazjum uczniowie w różny sposób wyrażali swoje myśli i odczucia na proponowane tematy z zakresu edukacji globalnej. Powstało dzięki temu wiele interesujących prac (rysunki, komentarze, opinie). Prace wszystkich uczestników zostały wyeksponowane w holu szkoły, a zwycięzcy nagrodzeni (książki, upominki). W ramach lekcji informatyki, uczniowie klas gimnazjalnych przygotowali prezentacje multimedialne na temat bieżących zagrożeń ekologicznych. Prezentacje te z pewnością wzbogacą zbiory biblioteki szkolnej.
Na godzinach wychowawczych podejmowano tematy poświęcone działaniom na rzecz sprawiedliwego świata, praw człowieka.
W czasie trwania Tygodnia zbierano fundusze w ramach akcji „Złamany ołówek”. Pieniądze zostały przekazane na pomoc dzieciom z Afryki. Najlepsza klasa w tej akcji została nagrodzona wycieczką do Leszna. Uczniowie zapoznali się ze zbiorami muzeum, obejrzeli wystawę malarstwa. Uczestniczyli także w lekcji bibliotecznej w Miejskiej Bibliotece Publicznej.
Podsumowaniem działań był konkurs wiedzy. Zasady konkursu dotyczyły wyszukania prawidłowych odpowiedzi na podane pytania:

1.Co to jest edukacja globalna?
2.Podaj, kto patronuje akcji Tygodnia Edukacji Globalnej.
3.Wymień 4 Milenijne Cele Rozwoju.
4. Co to są slumsy i gdzie występują?
5. Wyjaśnij, co oznacza biała bransoleta.
6. Wymień 5 praw człowieka.
7.Podaj tytuły filmów oglądanych w szkole.
8. W jakich konkursach uczestniczyli uczniowie naszej szkoły?
9.Czego dotyczy akcja „Złamany ołówek”?
10.Wymień problemy współczesnego świata.

Idea Tygodnia jest niezwykle istotna w edukacji młodego pokolenia. Należy podejmować działania na rzecz bardziej sprawiedliwego świata i uznawania praw każdego człowieka. Każdy może mieć w tym swój udział.

Barbara Tyrała

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie