Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Walki Greków z Persami w V w pne.

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3292 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Ciekawy konspekt lekcji historii dla klasy I gimnazjum - "Walki Greków z Persami w V w pne. " Uczniowie -pracując z mapą i tekstami źródłowymi - utrwalą umiejętność umiejscawiania wydarzeń w czasie i przestrzeni, dostrzegania związków przyczynowo- skutkowych, wykorzystywania poznanych pojęć.
Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II
w Kętrzynie
mgr Elżbieta Jadczak





Cele operacyjne

Uczeń pamięta: uzbrojenie Greków, sposoby walki,
rozumie: znaczenie falangi, przyczyny walk Greków z Persami;
zna: daty i miejsca największych bitew:490r pne. - Maraton,480r pne. -Termopile i Salamina
zna i utrwala pojęcia: strateg, hoplita, falanga
potrafi: umiejscawiać wydarzenia w czasie i przestrzeni,
dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe,
wykorzystywać poznane pojęcia,
pracować z mapą i tekstem źródłowym


Czas : 1 godz. lekcyjna

Metody : referat ucznia, elementy wykładu z pokazem i opisem, praca z mapą i źródłem,

Środki dydaktyczne: mapa ścienna” Starożytna Grecja”, atlas historyczny dla gimnazjum, Wyd. DEMART ,s.8,
podr. klasa I, T. Jurek, Starożytność – ilustracje i teksty źródłowe, ilustr. z J. Haywood ”Starożytne cywilizacje Bliskiego Wschodu i basenu Morza Śródziemnego”

Tok lekcji :

I Czynności organizacyjno- porządkowe

II Rekapitulacja wtórna: uczniowie odpowiadają na pytania:
W którym polis przywiązywano wielką wagę do rzemiosła wojennego?
Co oznacza „wrócić z tarczą” lub „na tarczy”.
Kim był hoplita?

III Słowo wiążące: Walki hoplitów w obronie Hellady będą tematem naszej lekcji- podanie tematu lekcji

IV Treść właściwa:

Nauczyciel opowiada o wojnie greckiej, czasie i przebiegu kampanii wojennych, omawia taktykę szyku wojennego, prezentuje ilustracje zbroi, oręża, falangi.

Uczniowie pracując z atlasem omawiają położenie i potęgę Persji, czytają i analizują tekst źródłowy o bitwie pod Maratonem.

Nauczyciel wprowadza w tematykę wojny z 480r , a uczeń prezentuje przygotowany wcześniej referat o bitwie termopilskiej ( referent odwołuje się także do współczesności- bitwa o Monte Cassino, bitwa nad Wizną)

Nauczyciel omawia bitwy pod Salaminą i Platejami, powstanie Związku Morskiego, krótko charakteryzuje walkę o hegemonię (przywództwo) w Helladzie,
uczniowie śledzą wydarzenia na mapie oraz omawiają tekst źródłowy opisujący bitwę morską pod Salaminą.

V Rekapitulacja pierwotna: Dlaczego doszło do wojen grecko-perskich?
Gdzie i kiedy miały miejsce najważniejsze bitwy Greków z Persami?
Wyjaśnij zwrot ” bieg maratoński”.
Czego symbolem są Termopile?

VI Wystawienie ocen za referat i aktywność

VII Zadanie pracy domowej: Dlaczego Grekom udało się pokonać potężną Persję?
Jak przebiegała walka o hegemonię w Grecji?

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie