Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz zajęć z kształcenia zintegrowanego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3700 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz zajęć otwartych z kształcenia zintegrowanego
z okazji „Dnia Matki” dla klasy I

Temat: Swobodne wypowiedzi dzieci na temat jak możemy uczcić „Dzień Matki” na podstawie wiersza Miki Czelar pt.:”Dla Mamy”. Tworzenie wyrazów o pozytywnym zabarwieniu uczuciowym oraz oznaczających nazwy cech charakteru swojej mamy. Układanie zdań z rozsypanek wyrazowych.
Mnożenie i dzielenie w zakresie 20 – rozwiązywanie zadań tekstowych.
Wykonanie serc dla mam z czerwonego brystolu i ozdobionego kolorowymi kwiatami.
Śpiewanie piosenki o mamie.


Cele:
- zapoznanie z wierszem pt. „Dla Mamy”;
- kształcenie umiejętności wypowiadania myśli w formie zdania;
- doskonalenie umiejętności układania zdań z rozsypanek wyrazowych;
- bogacenie słownictwa uczniów;
- budzenie i umacnianie miłości dzieci do matki;
- doskonalenie techniki mnożenia i dzielenia w zakresie 20;
- doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań tekstowych;
- rozwijanie sprawności manualnej;
- kształcenie słuchu muzycznego;
- bezpieczne posługiwanie się nożyczkami;
- zwrócenie uwagi na estetyczne wykonanie pracy.

Cele operacyjne: Uczeń umie i potrafi:
- wyrażać myśl w formie zdania;
- układać zdania z rozsypanek wyrazowych;
- bogacić własne słownictwo;
- budzić i umacniać miłość do własnej matki;
- mnożyć i dzielić w zakresie 20;
- rozwiązywać zadania tekstowe;
- doskonalić sprawność manualną;
- bezpiecznie posługiwać się nożyczkami;
- estetycznie wykonać własną pracę.

Metody: pokaz, pogadanka, ćwiczeń praktycznych.
Formy: zbiorowa, zróżnicowana, grupowa jednolita, indywidualna.
Środki dydaktyczne: wiersz i ćwiczenia dla klasy I, wystawka ze zdjęciami matek uczniów; rozsypanki wyrazowe, plansze z działaniami matematycznymi, czerwony brystol, kolorowy papier – wycinanki, nożyczki, klej, piosenka o mamie.

Przebieg zajęć:

1. Przywitanie.
2. Czynności organizacyjno – porządkowe.
3. Zawieszenie na tablicy plansz z działaniami matematycznymi na mnożenie i dzielenie w zakresie 20. Obliczanie i wpisywanie wyników, następnie ułożenie od najmniejszego do największego wyniku.
M A M U S I A
20* 0=0 8:4=2 6:2=3 10:2=5 2*3=6 10*1=10 7*2=14
4. Zwrócenie uwagi, że wypowiadamy się całymi zdaniami, a za dużą aktywność na lekcji można dostać dobrą ocenę oraz małą niespodziankę.
5. Odczytanie hasła. Kto to jest mamusia, kim ona jest dla nas ?
- samorzutne wypowiedzi uczniów. Kiedy jest „Dzień Matki” ( 26 maja ),
- Co powiecie swojej mamie z okazji jej święta ? – wypowiedzi dzieci.
6. Rozdanie tekstów wiersza pt.: „Dla Mamy”. Wzorowe czytanie wiersza pt.: „Dla Mamy” poprzedzone zapowiedzią:
- Posłuchajcie, jak dziewczynka z wiersza uczciła Dzień Matki.
Wiersz: Dla Mamy
Ze wszystkich kwiatków świata
chciałabym zerwać ...słońce
I dać je potem Tobie,
złociste i gorące.

Słoneczko jest daleko,
Ale nie martw się mamo,
narysowałam drugie.
Jest prawie takie samo !

Teraz Cię wycałuję,
jak mogę najgoręcej,
bo tak Cię kocham bardzo,
że już nie można więcej !
- Udzielanie odpowiedzi na pytania:

- Co dziewczynka chciała dać swojej mamie ? A co dała ?
- Jak dziewczynka wyraziła swoją miłość i wdzięczność ?

- Uczniowie wypowiadają się na podstawie wysłuchanego wiersza.
7. Jak jeszcze możemy wyrazić swoją miłość mamie, jakimi słowami, jaka może być nasza mamusia ?
- Indywidualne uzupełnianie ćw. 3 s. 37 ( kochana, troskliwa, cierpliwa, czuła, wyrozumiała, serdeczna ) ; - mogą dzieci także dopisać swoje własne pomysły.
- Odczytywanie wyrazów napisanych przez dzieci.
- Aby dowiedzieć się jak można mówić do swojej mamy wykonamy ćw. 3. s. 36
( mamusia, mamunia, matuchna, mateczka ) – Praca indywidualna jednolita – przepisanie do zeszytu).
8. Rozwiązywanie zadań tekstowych wspólnie na tablicy:
Zad.1
Mama ma 5 córek. Od każdej córki dostała 3 kwiatki. Ile wszystkich kwiatów dostała mama?
Zad. 2
Basia kupiła na „Dzień Matki” 18 ciastek, rozłożyła je na 3 talerzach. Ile ciastek leżało na jednym talerzu ?

- Analiza zadań tekstowych i wspólne rozwiązywanie.

9. Przerwa śródlekcyjna – pokaz wystawki na której znajdują się zdjęcia mam uczniów. Odszukanie własnej mamy przez dziecko.

- Czy tylko na zdjęciach znajdują się mamy ?
- Wypowiedzi uczniów, stwierdzenie, że jest także tata, siostra, brat itp. Są to nazwy ludzi – rzeczowniki.
- Co mamy robią na zdjęciach ?
- Wypowiedzi dzieci – śmieją się, siedzą , dzwoni itp. Są to nazwy czynności – czasowniki.
10. Praca indywidualna zróżnicowana, rozsypanki wyrazowe.
I poziom: Kocham mamę, bo zawsze mnie rozumie.
II poziom: Troszczy się o wszystkich dookoła.
III poziom: Jest moją najlepszą mamą.

11. Analiza i wypowiedzi uczniów na temat rozsypanek wyrazowych. Przepisanie ich do zeszytu.
12. Wykonanie serc dla mam z czerwonego brystolu oraz kolorowego papieru, przyklejenie dedykacji dla mam na czerwonym sercu.
13. Jak myślicie dlaczego wykonaliśmy czerwone serca dla mam, co one symbolizują ?
- Wypowiedzi dzieci na ten temat.
14. Zaśpiewanie piosenki dedykowanej dla mam pt. „Mama w kuchni”.
15. Wręczenie serc i złożenie życzeń każdej mamie indywidualnie przez dziecko.
16. Ocena aktywności dzieci na lekcji – samoocena uczniów.
- Wręczenie przez nauczyciela niespodzianek – małych czerwonych serduszek symbolizujących miłość wzajemną.
- Wklejenie małych serduszek do zeszytu pod zdaniem z rozsypanki wyrazowej.
17. Podsumowanie lekcji i zakończenie.
18. Pożegnanie.



Opracowała:
mgr Renata Szostek
nauczycielka kształcenia zintegrowanego
Zespół Szkół im. A. Mickiewicza
we Wręczycy Wielkiej
Szkoła Podstawowa

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie