Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców i z udziałem rodziców

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2620 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Zajęcie prowadzone z wykorzystaniem elementów metody Marii Montessori - zapoznanie ze znakim graficznym głoski "L".

TEMAT: „ Zabawy dzieci w krajach europejskich” – zapoznanie z zabawami w wybranych krajach Unii Europejskiej - wykorzystanie metody
M. Montessori.


Cele ogólne:

-przypomnienie i utrwalenie wcześniej zdobytych wiadomości dotyczących Unii Europejskiej;
-zapoznanie z niektórymi zwyczajami ( ulubionymi zabawami dziecięcymi) w wybranych krajach należących do Unii Europejskiej;
-zapoznanie ze znakiem graficznym głoski l;


cele operacyjne:

-zna wybrane zabawy dzieci zjednoczonej Europy;
-porównuje te zabawy z zabawami polskich dzieci;
-wie, że lalka jest wspólną zabawką wszystkich dzieci;
-rozumie, że jest Polakiem i należy do wspólnoty europejskiej;
-zna małą i wielką literę l pisaną;
-zna małą i wielką literę l drukowaną;
-dokonuje analizy i syntezy wzrokowo – słuchowej wyrazu „lalka”;
-umie podać słowa, w których słyszymy głoskę l występującą na początku, na końcu i w środku;
-potrafi dobrać do przedmiotów znajdujących się w koszyczkach językowych odpowiedni podpis;
-potrafi czytać sylaby;



PRZEBIEG ZAJĘCIA


1. Wprowadzenie do tematu zajęć - wysłuchanie piosenki nagranej z programu „Europa da się lubić”. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanej piosenki.
2.Przypomnienie informacji dotyczących przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.

a)Polska została przyjęta do Unii Europejskiej w 2004r.
b)Stolicą państw Unii jest Bruksela.
c)Unia ma swoją flagę.
3.Ułożenie z puzzli flagi Unii Europejskiej – dzieci układają z elementów flagę.
Nauczyciel – flaga symbolizuje jedność społeczności, a liczba gwiazdek jest niezmienna i symbolizuje doskonałość, pełnię i harmonię.
4.Rodzic prezentuje dzieciom maskotkę informując, iż jednym z symboli Unii Europejskiej jest SYRIUSZ – maskotka jednocząca wszystkie kraje należące do Unii.
5.Wypowiedzi dzieci na temat ich ulubionych zabawek, maskotek.
6.Nauczyciel - pomimo różnych obyczajów, zwyczajów ulubioną zabawką dzieci jest lalka.
7.Zabawa przy piosence „Zuzia” ( akompaniament rodzic – nauczyciel muzyki ).Włączenie do zabawy wszystkich rodziców.
8. Zaprezentowanie dzieciom kompletu alfabetu ruchomego oraz pudełka z różnymi przedmiotami i kartami, na których wypisane są wyrazy z literą „l”;
a). Z pudełka, w którym zgromadzone są przedmioty, w nazwach, których występuje litera „l” na początku, w środku i na końcu nauczyciel wyjmuje lalkę – zadaje pytanie „co to jest?”
Dz. Odpowiada – lalka.
N. Prosi, aby dziecko wymieniło sylaby, które słyszy w słowie „lalka” –
Dz. Wymienia sylaby „ lal –ka”.- analiza słuchowa.
N. Wyjaśnia : dźwięk, który słyszymy na początku to „l”.
Dz. Wybrzmiewa dźwięk „l”.
N. Prosi o wyjęcie z pudełka przedmiotów, w których nazwie głoska „ l” występuje na początku.
Dz. Wykonuje.
N. Prosi dziecko aby podało przedmioty, gdzie „l” występuje na końcu.
Dz. Wymienia.
N. Poleca wymienić przedmioty, w których „l” znajduje się w środku.
Dz. Wymienia przedmioty.
N. Pokazuje i opisuje małą literę drukowaną „l” – wykorzystanie szorstkiej litery
Dz. Poszukuje literę „l” wśród innych liter, wyrazów drukowanych.
8. Ułożenie z alfabetu ruchomego i odczytanie wyrazu podstawowego „lalka”.
9. Ćwiczenia w czytaniu połączeń nowej litery „l” z samogłoskami „la,le,lu, lo, ly”.

10.Niespodzianka:
Do sali wchodzi rodzic dziecka uczęszczającego do grupy, z dużą i pięknie ubraną lalką.
Rodzic – ta lalka przyszła do was , by pobawić się wspólnie z wami. Popatrzcie jak jest ubrana. Czy wiecie jaki to strój i z jakiego regionu Polski pochodzi?
11.Dzieci opisują jej strój, a następnie ustalają, że jest to strój krakowski.
12. Rodzic pokazuje inne lalki, których strój jest charakterystyczny dla państw europejskich, które dzieci poznały
13. Rodzic – na pewno ciekawi jesteście, jakie imię ma ta lalka? Imię jej zaczyna się na głoskę „l”, a dowiecie się gdy ułożycie litery, które znajdują się na stoliku.
Wcześniej pokażę was jak wygląda wielka litera „L” – pokaz i opis wielkiej litery drukowanej i pisanej(nauczyciel pokazuje szorstką literę).
Układanie imienia lalki z liter „ i, l, a, L’ – wykorzystanie alfabetu ruchomego .
Przypomnienie, że imiona zaczynamy pisać wielką literą – imię lalki to Lila.
Dzieci wymieniają inne imiona, które zaczynają się na „L’.
14.Zabawa ruchowa „ Lalki w oknie wystawowym”.
15. Dzieci zaznaczają w krótkim tekście literę „L, l”
16. Nauczyciel daje dzieciom małe książeczki, w których zawarte są obrazki i
wyrazy z „l”
Dzieci odczytują wyrazy zawarte w książeczkach.
17. Zadanie utrwalające nową literę „l”
Nauczyciel proponuje dzieciom, by z koszyczków językowych wybrały obrazki i dobrały do nich odpowiednie podpisy - karteczki z wyrazami zawierającymi literę „l”
Dzieci dobierają karteczkę z wyrazem do odpowiedniego obrazka i odczytują go.
18. Nauczyciel pisze literę „l” na dużej kartce.
Dziecko bacznie obserwuje i pisze literę na kartonie.
Na zakończenie zajęcia dzieci otrzymują wyciętą sylwetę unijnej maskotki "Syriusza" z niedokończoną twarzą. Zadaniem dziecka jest dorysowanie minki, przedstawiającej uczucia, jakie towarzyszyły mu podczas zajecia np. rysuje uśmiechnięta minkę jeśli zajęcie mu się podobało, rysuje smutną minkę jeśli zajęcie mu nie odpowiadało. gotowa sylwetkę przypina na tablicy.


opracowała mgr Teresa Pykosz
Ostrowiec Św.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie