Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Najstarsze miasta Polski

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 9527 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz przeznaczony jest dla uczniów klasy III szkoły podstawowej. Można zrealizować na zjęciach zintegrowanych, dotyczących edukacji polonistyczno- środowiskowej z wykorzystaniem komputera.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KL.III

Temat: Najstarsze miasta Polski.

Cele ogólne:

  • poznanie najstarszych miast Polski i ich położenie na mapie;
  • uświadomienie konieczności ochrony zabytków;
  • ukazanie możliwości korzystania z różnych źródeł informacji;
  • kształtowanie orientacji w czasie historycznym.

Cele szczegółowe:

  • umiejętność określania położenia miast Polski;
  • wyjaśnienie znaczenia wyrazów: miasto i zabytek

Cele operacyjne:

  • potrafi wymienić najstarsze miasta Polski;
  • umie wskazać położenie miast na mapie;
  • zna znaczenie wyrazów: miasto i zabytek.

Metody: pokaz, praca z mapą, działalność praktyczna

Środki dydaktyczne: mapa, karty pracy, prezentacja- " Najstarsze miasta Polski", atlasy

Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa

PRZEBIEG ZAJĘĆ

  1. Odczytanie przez n-la wybranych wierszy dotyczących miast Polski.
  2. Analiza wierszy.
    • O jakich miastach Polski jest mowa w wierszach?
  3. Wskazanie na mapie miast występujących w wierszach.
  4. Rozmowa na temat najstarszych miast Polski.
    • W jakim okresie powstały?
    • Kto je założył?
  5. Poznanie zabytków tych miast na podstawie prezentacji – " Najstarsze miasta Polski".(ucz. samodzielnie mogą tworzyć prezentację przy pomocy Internetu)
  6. Podsumowanie zajęć z wykorzystaniem Technologii Informacyjnej.

KARTY PRACY

(Zadanie 1) Podział uczniów na grupy

Gr.I

  1. Znajdź na mapie Polski miasta: Gdańsk i Częstochowa
  2. Nad jaką rzeką leży to miasto?
  3. Określ położenie tych miast.

Gr. II

  1. Znajdź na mapie Polski miasta: Kalisz i Płock
  2. Nad jaką rzeką leży to miasto?
  3. Określ położenie tych miast.

Gr. III

  1. Znajdź na mapie Polski miasta: Wrocław i Poznań.
  2. Nad jaką rzeką leży to miasto?
  3. Określ położenie tych miast.

(Zadanie 2) Praca indywidualna
Zaznacz na mapkach konturowych Polski i podpisz poznane miasta, korzystając z prezentacji.

(Zadanie 3) praca w grupach
Uzupełnij, korzystając ze słowników języka polskiego
Zabytek to ...........................................

(Zadanie 4) praca w grupach
Każda grupa wybiera po dwa miasta.

Odpowiedz na pytania

  1. Kiedy i jak powstały miasta?
  2. Wymień zabytki tych miast.

Beata Gromadzka n-l kształcenie zintegrowane

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie