Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zenon Ziembiewicz - oskarżenie i obrona

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 18076 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz lekcji języka polskiego w klasie IVb technikum ekonomicznego.

Temat: Zenon Ziembiewicz - oskarżenie i obrona.


Cel główny lekcji:
–uczeń potrafi zaprezentować i ocenić postępowanie Zenona Ziembiewicza - bohatera Granicy Zofii Nałkowskiej.


Cele operacyjne lekcji:
-uczeń powinien:
-zrozumieć, że często oceny mają charakter relatywny,
-poznać bohatera z różnych punktów widzenia,
-ocenić postępowanie bohatera,
-wiedzieć, jak dyskutować, jak zaprezentować w przyjazny sposób swoje argumenty (kultura dyskusji), jak poszukiwać płaszczyzny porozumienia,
-wyjaśnić, jakie czynniki determinowały bohatera,
-zastosować argumenty w mowie oskarżyciela lub obrońcy.



Uwagi dotyczące realizacji lekcji:
-zgodnie z planem wynikowym, na realizację lekcji należy przeznaczyć jedną godzinę.
-uczniowie mają wcześniej przygotowane argumenty oskarżenia i obrony bohatera wraz z cytatami z lektury, zgodnie z zadaną pracą domową, są też przygotowani do dyskusji.


Środki dydaktyczne:
-tekst ,,Granicy” Zofii Nałkowskiej.
-słownik wyrazów obcych

Metody lekcji:
-dyskusja, debata
Przebieg lekcji:
Czynności organizacyjne:
-sprawdzenie listy obecności
-przypomnienie wiadomości z lekcji poprzedniej
Część wstępna lekcji:
-zapisanie tematu lekcji
-podanie i wyjaśnienie celów lekcji
Część główna lekcji – dyskusja, debata
-wyjaśnienie pojęcia debata:
omawianie zagadnień, roztrząsanie problemów, zwykle na zebraniu, posiedzeniu, w parlamencie, dyskusja, obrady (wg. słownika wyrazów obcych)
-nauczyciel losowo dzieli uczniów na dwie grupy:
-grupa pierwsza oskarża bohatera
-grupa druga broni bohatera
Przykładowe argumenty oskarżenia:

-romans z młodziutką i niewinną Justyną Bogutówną w Boleborzy
-obojętność wobec Adeli
-układy z Czechlińskim
-wręczenie Justynie pieniędzy na usunięcie ciąży
-wykorzystywanie żony do załatwiania spraw z Bogutówną
-żyje w kłamstwie i niezgodzie z samym sobą
-przekracza granice moralności
-żyje wygodnie, gdy Justyna cierpi po utracie dziecka
-nie zapobiega strzałom do robotników
-ucieka, jak tchórz przed strajkującymi

Przykładowe argumenty obrony:

-pragnął żyć uczciwie
-miał ciężką młodość
-nie godził się na zastany świat swoich rodziców, świat kłamstwa
-wykazał się wielkim hartem ducha, kończąc studia bez pomocy rodziców, zarabiając korepetycjami
-za pieniądze od Czechlińskiego mógł kontynuować naukę
-Adela wiedziała, że jej nie kochał, niczego jej nie obiecywał
-to Justyna szukała pocieszenia, łudziła się, że Zenon ją kocha, sama przychodziła do niego do hotelu
-owszem, wręczył Justynie pieniądze, ale ona go źle zrozumiała
-spełniał wszystkie kaprysy Justyny, troszczył się o jej zdrowie
-nie ponosi winy za przerwanie budowy domów dla biednych, to rząd wstrzymał dotacje
-cierpiał wewnętrznie, a to znaczy, że był wrażliwym człowiekiem

-nauczyciel daje sygnał do rozpoczęcia debaty, na przemian udziela grupom głosu. Debata trwa do wyczerpania argumentów obu grup z zachowaniem kultury dyskusji.

Część końcowa lekcji:
Na koniec nauczyciel proponuje pójście na kompromis, prosi grupy o to, aby każda z nich znalazła, chociaż jeden argument, który mogłaby zaakceptować np.:oskarżenie przyznaje, że Zenon nie zostawił Justyny bez opieki, co świadczy o tym, iż nie był obojętny na cierpienie drugiego człowieka. Natomiast obrona przyznaje, że Zenon Ziembiewicz wykorzystywał żonę do załatwiania spraw z Justyną, co jest karygodne.

Podsumowanie:
-wnioski uczniów i nauczyciela
-czy cele lekcji zostały spełnione?
-czy debata dała odpowiedzi na nurtujące pytania?
-czy uczeń poznał bohatera z różnych punktów widzenia?
-czy potrafi ocenić jego postępowanie?
-czy wie jak dyskutować, jak ważne są właściwe argumenty
w tej dyskusji?
-czy potrafiłby zastosować te argumenty w mowie oskarżyciela lub obrońcy?


Praca domowa:
-napisz przemówienie, w którym oskarżysz lub obronisz Zenona Ziembiewicza. W swojej pracy posłuż się cytatami, które pomogą ci udowodnić argument. Użyj słownictwa właściwego dla stylu retorycznego (retoryka-sztuka wymowy, nauka zasad sprawnego i pięknego wysławiania się, umiejętność argumentacji) np.: wysoki sądzie, szanowna ławo przysięgłych, wszyscy tu obecni, czuję się w obowiązku, powierzono mi, wysoki sąd się ze mną zgodzi, nasuwa się pytanie, na zakończenie niech mi wolno będzie, wysoki sąd pozwoli na osobistą refleksję itp.



Lekcję przygotowała i przeprowadziła
Anna Domińczak

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie