Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zabawy ruchowe a klasyka muzyczna

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1517 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Konspekt lekcji sztuki dla klasy 6 szkoły podstawowej. Zawiera przykłady ćwiczeń ruchowych wykonywanych podczas słuchania wybranych przykładów literatury muzycznej. Opiera się na metodach aktywizujących uczniów do działania. Zaproponowane w scenariuszu ćwiczenia bazują na zadaniach poznanych w czasie kursu kwalifikacyjnego Sztuka, organizowanego przez Ośrodek Szkolenia Nauczycieli "Nowator" w Sosnowcu.
Konspekt do lekcji sztuka (muzyka) w klasie 6 szkoły podstawowej.
Nauczyciel prowadzący: mgr Lucyna Brzeziak

Temat lekcji: Zabawy ruchowe a klasyka muzyczna.
Cele lekcji:
  1. dydaktyczno-poznawcze:
    • Poznanie nowych form prezentowania muzyki – ruchowa interpretacja muzyki,
    • Wykonanie 3 ćwiczeń plastyczno-muzyczno-ruchowych polegających na tworzeniu różnorodnych form przestrzennych,
    • Poznanie utworów wybitnych kompozytorów:
      C.Saint-Saënsa – "Akwarium" ("Karnawał zwierząt"),
      Vivaldiego – Koncertu skrzypcowego "Wiosna" ("Cztery pory roku"),
      L. van Beethovena – miniatury fortepianowej pt. "Dla Elizy".
  2. kształcące:
    • Kształcenie wrażliwości plastyczno- muzycznej,
    • Rozbudzanie motywacji do zajmowania się sztuką,
    • Rozwijanie wyobraźni,
    • Kształtowanie postaw twórczych,
    • Kształcenie percepcji słuchowej utworu,
    • Rozwijanie motoryczności.
  3. wychowawcze:
    • Umiejętność rozwiązywania problemów w działaniu,
    • Mobilizowanie kolegów do aktywności na lekcjach,
    • Umiejętność współpracy w zespole.
  4. operacyjne:
    • Uczeń zapamięta kompozytora i tytuł utworu analizowanego na lekcji,
    • Uczeń scharakteryzuje klimat utworu,
    • Uczeń wykona układ choreograficzny do utworu muzycznego,
    • Uczeń będzie w sposób kulturalny współpracował w grupie.
Formy pracy: zbiorowa, grupowa.
Metody pracy: problemowa, słuchowa, odtwórcza.
Pomoce dydaktyczne: zielono-niebieskie szarfy, piłeczki, płyty CD, magnetofon, plansze, zdjęcia.

Przebieg lekcji:
Część 1:
  1. Powitanie uczniów.
  2. Czynności organizacyjne: sprawdzenie obecności.
  3. Wprowadzenie w temat, podanie tematu lekcji i przedstawienie planu pracy na lekcji (co jest celem dzisiejszej lekcji).
Część 2:
  1. Krótka pogadanka z uczniami:
    • Jakich kompozytorów muzyki poważnej znacie, jakie utwory tych kompozytorów potraficie wymienić?
    • Czy waszym zdaniem jest to muzyka, przy której możemy się nudzić?
    • Jakie mamy korzyści, co nam daje kontakt z muzyką poważną?
  2. Nauczyciel prezentuje fragmenty wybranych utworów z pytaniem, czy uczniowie znają pochodzenie utworu: kto jest jego kompozytorem i jaki jest jego tytuł.
  3. Nauczyciel przygotowuje uczniów do wykonania ćwiczenia 1:
    • Uczniowie słuchają fragmentu utworu A. Vivaldiego – koncertu skrzypcowego "Wiosna" i opisują jego charakter,
    • Nauczyciel krótko przybliża postać kompozytora,
    • Nauczyciel tłumaczy i pokazuje sposób wykonania ćwiczenia,
    • Uczniowie wykonują ćwiczenie: tworzą rzeźbę – kompozycję przestrzenną do utworu (spacerują w rytm muzyki i stopniowo zatrzymują się wokół pierwszej stojącej osoby przyjmując różne pozy – mogą stać, przyklęknąć, podnieść ręce itp.)
  4. Nauczyciel omawia wykonane ćwiczenie i wprowadza w zasady ćwiczenia 2:
    • Nauczyciel krótko omawia wielką postać muzyki klasycznej – L. van Beethovena i prezentuje fragment utworu,
    • Uczniowie przypominają sobie formę ronda muzycznego,
    • Następnie pokazuje uczniom sposób wykonania ćwiczenia,
    • Uczniowie wykonują ćwiczenie w małej grupie stojąc naprzeciwko siebie (w miarę czasu można ćwiczenie powtórzyć tak, by wszystkich uczniów włączyć do działania), do ćwiczenia używają piłeczek i nimi wykonują konkretne ruchy. Ważnym elementem ćwiczenia jest to, że refren ronda ma ten sam układ choreograficzny.
  5. Nauczyciel omawia wykonane ćwiczenie i wprowadza w zasady ćwiczenia 3:
    • Uczniowie po wysłuchaniu utworu C. Saint-Saënsa "Akwarium" opisują jego charakter, podają, z jakim zjawiskiem natury utwór im się kojarzy,
    • Nauczyciel podaje tytuł utworu i jego pochodzenie ("Karnawał zwierząt") oraz nazwisko kompozytora.
    • Uczniowie przypominają sobie pojęcie muzyki programowej,
    • Nauczyciel pokazuje sposób wykonania ćwiczenia,
    • Uczniowie wykonują ćwiczenie stojąc na przeciwko siebie, w rękach trzymają zielone i niebieskie szarfy, a ruchami naśladują fale morskie, zmieniają intensywność fal w zależności od charakteru muzyki.
    • Nauczyciel omawia wykonane ćwiczenie.
Część 3:
  1. Podsumowanie lekcji: nauczyciel zadaje uczniom pytania nt. kompozytorów i utworów, jakie na lekcji zostały omówione, zachęca uczniów do słuchania muzyki mistrzów, gdyż dostarczają one wiele radości i możliwości działania.
  2. Podsumowanie aktywności i wystawienie ocen za pracę na lekcji.
  3. Zapowiedź następnej lekcji.
  4. Pożegnanie uczniów i zakończenie lekcji.
Opracowała: mgr Lucyna Brzeziak
nauczyciel sztuki-muzyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bytomiu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie