Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Dynamika rozwoju zdolności siłowych w ontogenezie

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 9426 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Siła jako zdolność motoryczna kształtuje się wraz z rozwojem osobniczym, który charakteryzuje niejednolitość tempa wzrostu układów i narządów.

Badania Tannera (1963) i innych autorów wykazały, że wzrost siły przebiega równolegle do wzrostu cech morfologicznych i fizjologicznych. Na przykład wcześnie dojrzewający chłopcy wykazują wczesny skok rozwojowy siły, natomiast późno dojrzewający - odpowiednio późniejszy.

Ogólnie rzecz biorą, w przedziale wieku 7 - 14 lat poziom siły nie wykazuje dużego zróżnicowania ze względu na płeć. Istniejąca nieznaczna (choć wyraźna) różnica na korzyść chłopców utrzymuje się na przestrzeni prawie całego przedziału wieku, wykazując tendencję do powiększania się dopiero w końcowym okresie.

Począwszy od 13 - 14 roku życia u chłopców następuje dynamiczny przyrost siły, natomiast u dziewcząt obserwuje się stabilizację, a niekiedy nawet regresje. Wielu autorów uważa, że wystąpienie pierwszego krwawienia miesiączkowego oznacza w przybliżeniu zakończenia wzrastania siły u dziewcząt. Wydaje się jednak, że przyczyna zauważonej tendencji kryje się prawdopodobnie w wygasaniu u dorastających dziewcząt pobudek do podnoszenia własnej sprawności, a nie brak możliwości jej rozwoju.

Badania młodzieży męskiej nie uprawiającej sportu w sposób zorganizowany informują o ciągłym wzroście siły aż do 19 roku życia. Natomiast obniżenie siły obserwowane jest u mężczyzn nie ćwiczących systematycznie począwszy od 30 roku zycia.

U młodzieży przed pokwitaniem zdolności zwiększenia siły przez stosowanie ćwiczeń nie zależy od płci. W okresie pokwitania zdolność ta zwiększa się znacznie u chłopców. Maksimum jej osiągają mężczyźni w grupie wieku 20 - 30 lat.

Różnic pod względem zdolności zwiększania siły przez ćwiczenia nie obserwowano między dziewczętami a kobietami dorosłymi, jak również między osobnikami obojga płci po przekroczeniu wieku 60 lat.

W ostatnich latach badania nad rozwojem somatycznym i motorycznym młodzieży biorącej udział w zorganizowanych zajęciach sportowych wykazały, że trening nie tylko powiększa sprawność motoryczną, ale zmienia również tempo i rytm rozwojowy.

Ze względu na wspomnianą wyżej specyfikę rozwoju człowieka szczególnej uwagi wymagają zajęcia z dziećmi w wieku 7 do 11 lat. Ćwiczenia siły, szczególnie statycznej, bardzo szybko wyzwalają u nich ochronne hamowanie. Zjawisko to ogranicza więc stosowanie ćwiczeń o charakterze szybkościowo - siłowym a więc skocznościowe, akrobatyczne itp.. Statyczne ćwiczenia mogą tu być wprowadzone jedynie w celu wypracowania prawidłowej postawy.

Proces wzrastania człowieka jest ograniczony wiekiem i zależy od momentu zaniku chrząstki nasadowej, która umożliwia wzrastanie kości. Bochenek (za Ważnym 1977) przyjmuje np. wiek 17 - 24 lata za okres, w którym ostatecznie zamyka się zarastanie chrząstek nasadowych kości długich. Schinz (za Ważnym 1977) obniża górną granicę do 22 lat, Tanner (1963) zaś stwierdza, że w zasadzie za wiek ukończenia procesów rośnięcia można przyjąć 17 rok życia, a wzrastanie wysokości ciała po tym okresie o około 2% jest efektem przywarstwiania w obrębie trzonów kręgowych.

Wszystkie powyższe uwagi przemawiają za tym, aby maksymalnych (ze względu na obciążenie) i intensywnych ćwiczeń siłowych nie rozpoczynać przed czasem pełnego ukształtowania kośćca, to znaczy przed 17 rokiem życia.

Bibliografia:
1.Tanner J. 1963. Rozwój w okresie pokwitania. PZWL, Warszawa.
2.Ważny Z. 1975. Sprawność specjalna w lekkiej atletyce. Sport i Turystyka, Warszawa.
3.Ważny Z. 1977. Trening siły mięśniowej. Sport i Turystyka, Warszawa.

Opracował: mgr Arkadiusz Pala

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie