Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Skąd się biorą chmury

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 8517 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

„Skąd się biorą chmury” - scenariusz zajęć z dźiećmi 6-letnimi z zkresu rozwijanie pojęć przyrody nieożywionej


Temat: „Skąd się biorą chmury”



Cele operacyjne:

- obserwacja zmian w pogodzie i dzielenie się spostrzeżeniami,

- określanie zjawisk atmosferycznych charakterystycznych dla późnej jesieni: coraz smutniej i mroczniej, chłodno, zimno, często pada zimny deszcz, jesienna szaruga,

- sprawne poruszanie się w przestrzeni; wyrabianie płynności, zręczności i estetyki ruchów,

- nabywanie umiejętności wypowiadania własnych myśli w sytuacjach problemowych, podawanie propozycji rozwiązań, uzupełnianie wypowiedzi kolegów,

- podejmowanie próby poszukiwania odpowiedzi na pytania zawierające w sobie problem do rozwiązania (próby dyskusji),

- poszerzanie zasobu słownika z zakresu zagadnień przyrody nieożywionej,

- malowanie na kartonie o dużym formacie, tworzenie pracy z wykorzystaniem tylko jednej barwy w kilku odcieniach.

Przebieg:

1. Słuchanie wiersza S. Aleksandrzaka Jesienna baśń1 na tle podkładu muzycznego – fragm. Czterech pór roku – Jesień A. Vivaldiego.

2. Rozmowa do treści wiersza:

- O czym jest wiersz?

- Co opowiadał wiersz chmurze?

- Jak zachowała się chmura?

- Co zrobił wiatr?

- Jak wyglądał świat kiedy chmura płakała?

- Co to jest szaruga jesienna?

- Jak wygląda wtedy świat?

- Czy lubicie takie dni?

3. Określenie nastroju wiersza.

4. Taniec w chmurach - improwizacja ruchowa z chustkami do utworu Jesień A. Vivaldiego.

5.Jak wyglądają chmury – obserwacje chmur, zwrócenie uwagi na kształt, kolor.

- Jak wyglądają chmury?

- Dlaczego one płyną?

- Skąd się wzięły, jak myślicie?

6. Jak powstaje chmura – doświadczenie wyjaśniające zjawisko powstania chmury.1

7. Historia pewnej chmury – zapoznanie z krążeniem wody w przyrodzie na podstawie planszy ilustrującej to zjawisko.

8. Chmury, chmurki, chmureczki – malowanie gąbką lub wacikiem na dużym

arkuszu niebieskiego kartonu, mieszanie farb, odkrywanie różnych odcieni bieli.





S. Aleksandrzak Jesienna baśń. „Płomyczek” 1984, nr 20

D. Al. -Khamisy Rozwijanie pojęć przyrody nieożywionej u dzieci sześcioletnich. Warszawa 1996, s.94



Opracowała: R. Kściuk

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie