Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Zwierzynieckie pomniki świadectwem patriotyzmu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1130 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Konspekt opracowany został do przedmiotu: wiedza o kulturze. Przewidziany jest do realizacji w klasie III LO. Czas realizacji to 2 godz. lekcyjne

KONSPEKT LEKCJI NR 1
Przedmiot: wiedza o kulturze
Poziom kształcenia: klasa III LO
Czas realizacji: 2 godz. lekcyjne
Temat: Zwierzynieckie "pomniki" świadectwem patriotyzmu naszych przodków

Cel ogólny: kształtowanie postawy patriotycznej
Cele szczegółowe
Uczeń:
  • rozumie znaczenie pojęć: patriotyzm, patriota, ojczyzna, "Ziemia Ojców", dziedzictwo kulturowe;
  • dostrzega rolę dziedzictwa kulturowego dla narodu;
  • potrafi analizować, oceniać fakty;
  • rozumie związki postaw etycznych, moralnych z postawą patriotyczną;
  • potrafi pracować w grupie, zabrać głos w dyskusji, argumentować;
  • potrafi zredagować notatkę w formie definicji;
Metody pracy: ćwiczeniowa; siatka skojarzeń (burza mózgów); dyskusja;
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa, grupowa;
Środki dydaktyczne: teksty utworów (A. Mickiewicz Reduta Ordona, J. Szczawiej Zamojszczyzna), papier samoprzylepny, kolorowe flamastry, tekst Dekalogu Polaka (Kalendarzyk K.O.P. 1941)

Faza wprowadzająca (7 min.):
Czynności organizacyjne.
  1. Odczytanie przez wybranych uczniów fragmentów przygotowanych utworów.
  2. Określenie postaw przywołanych bohaterów.
  3. Uświadomienie celów i tematu lekcji.
Faza operacyjna:
  1. Uczniowie samodzielnie wykonują siatkę skojarzeń ze słowem patriotyzm (3min.).
  2. Chętni podsumowują pracę (nauczyciel – w razie potrzeby -uzupełnienia skojarzenia) –5 min.
  3. Uczniowie budują definicję, która w sposób możliwie pełny odda istotę pojęcia (nauczyciel akcentuje ścisły związek postawy patriotycznej z postawą moralną) –5 min.
  4. Chętni (2-3 ucz.) odczytują definicje (4 min.).
  5. Dyskusja nad zagadnieniem:
    Które miejsca w Zwierzyńcu są świadectwem prawdziwego patriotyzmu Polaków?
    1. podział uczniów na pięć grup (każdy zespół w toku krótkiej dyskusji ma za zadanie wskazać konkretne miejsca)- czas pracy 12 min.
    2. prezentacja wyniku pracy przez osoby reprezentujące grupę (7 min.)
    3. podsumowanie (5 min.)– wspólne ustalenie listy najważniejszych miejsc (pomniki, cmentarze, budynki); sugestia nauczyciela ,by na liście zamieścić szkołę podstawową, której chlubne imię przypomina o przeszłości.
  6. Dyskusja nad zagadnieniem:
        Jaką kolejność odwiedzenia wymienionych miejsc zaproponowalibyście przedstawicielom Zarządu Stowarzyszenia Dzieci Zamojszczyzny?
    1. ponowna praca w grupach (w tych samych składach) - 7 min.
    2. prezentacja poczynionych ustaleń (obowiązują podobne zasady) – nauczyciel koryguje propozycje i ustala szlak. w porozumieniu z uczniami (7 min.)
  7. Ustna odpowiedź uczniów na pytanie:
    Jakie znaczenie mają wymienione miejsca dla nas? O czym przypominają? (5 min.)
Faza podsumowująca:
  1. Odczytanie Dekalogu Polaka (krótka refleksja w ciszy)
  2. Nadanie tytułu trasie, której miejsca docelowe są pamiątką krwi i chwały.
  3. Ocena pracy przez nauczyciela (ocena wyrażona stopniem do dziennika).
  4. Praca domowa:
    1. przygotowując się do przemierzenia ustalonego szlaku, opracuj krótką (maks. 5 min.) prezentację wskazanych miejsc (każda grupa przygotowuje informacje o innych miejscach)
    2. prośba o przyniesienie "pamiątek" rodzinnych związanych z wydarzeniami, o których była mowa w toku lekcji (uczniowie mają jednocześnie przygotować informacje o roku, z którego pochodzą owe pamiątki, o tym w jaki sposób przetrwały do chwili obecnej itp.)
Autor: Agata Tkaczyk

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie