Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz lekcji jęz. ang. dla uczniów przygotowujących się do matury ustnej

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 4225 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Scenariusz lekcji języka angielskiego do zrealizownia z uczniami przyotowującymi się do matury ustnej na poziomie podstawowym. Lekcja do przeprowadzenia w terenie, w mieście na ruchliwym skrzyżowaniu, lub na wsi w miejscu uczęszczanym przez wiele osób.
Autor: Aleksandra Horodecka - Wójcik

Scenariusz lekcji języka angielskiego do przeprowadzenia w terenie.

Tytuł: Przygotowanie do matury ustnej z języka angielskiego „Opis ruchliwej ulicy” .

Dział programowy:
- matura ustna z języka angielskiego poziom podstawowy, opis ilustracji

Czas trwania zajęć:
2 godziny lekcyjne

Temat:
Description of a busy street – jęz. angielski

Wstęp:

Podczas lekcji jęz. angielskiego przygotowujących do matury ustnej (część polegająca na opisie ilustracji) zauważyłam, że spory kłopot sprawia uczniom opis fotografii przedstawiających ulice, miasta, budynki, ruch uliczny. Postanowiłam przeprowadzić taką lekcję w terenie, wykorzystując rzeczywistą scenerię zamiast martwych fotografii. Lekcja w terenie pozwala lepiej zapamiętać nowe słownictwo i utrwalić znane zwroty, daje uczniowi możliwość wyboru sytuacji, którą chce opisać, pozwala na spontaniczne reakcje w języku obcym na zaobserwowane sytuacje na ulicy.

Cele ogólne:
- uczeń potrafi opisać wybrany fragment ulicy
- uczeń potrafi odegrać rolę przewodnika po swoim mieście
- uczeń potrafi zapytać o drogę i udzielić podobnej informacji
- uczeń potrafi zareagować na zaobserwowane sytuacje na ulicy
- uczeń potrafi pracować z mapą
- uczeń rozwija umiejętność pracy w grupie

Cele operacyjne:
- uczeń potrafi stosować okoliczniki miejsca
- uczeń znak szyk przymiotników w zdaniu
- uczeń potrafi stopniować przymiotniki
- uczeń rozróżnia przysłówki od przymiotników
- uczeń zna słownictwo komunikacyjne: opis ulic, skrzyżowań, sygnalizacji świetlnej, pojazdów komunikacji miejskiej
- uczeń zna słownictwo związane z infrastrukturą: nazwy budynków, biurowców, domów mieszkalnych i innych zabudowań
- uczeń potrafi stosować czas teraźniejszy opisując czynności wykonywane w chwili obecnej przez przechodniów i kierowców
- uczeń potrafi stosować czas przyszły przewidując co wydarzy się na ulicy za moment
-uczeń potrafi stosować czas przeszły przewidując skąd przybywają osoby znajdujące się na ulicy
- uczeń potrafi wyrazić odległość w krokach, metrach i kilometrach
- uczeń potrafi określić czas trwania spaceru w minutach i godzinach

Metody:
- obserwacja
- prezentacja
- ćwiczenia praktyczne
- odgrywanie ról
- burza mózgów
- praca z mapą

Sprawności językowe:
- mówienie (scenka, dialog)
- rozumienie ze słuchu (scenka, dialog)
- pisanie

Środki dydaktyczne:
- słowniki dwujęzyczne
- przewodniki po mieście
- mapy
- karty pracy ucznia
- załączniki przygotowane prze nauczyciela

Przebieg lekcji:

1. Klasa udaje się na ruchliwe skrzyżowanie.

Nauczyciel przypomina:
a/ Słownictwo związane z opisem budynków. (zał.1)
b/ Okoliczniki miejsca. ( zał. 2)
c/ Stopniowanie przymiotników. ( zał. 3)

Uczniowie opisują ruch uliczny, wykorzystując przypomniane słownictwo.

2. Uczniowie dzielą się na dwuosobowe grupy.

Nauczyciel przypomina:
a/ Zwroty związane z pytaniem o drogę. (zał. 4)
b/ Zwroty związane z udzielaniem informacji. (zał. 5)

Uczniowie odgrywają scenki: zagubiony turysta w obcym mieście pyta przewodnika o drogę.

3. Praca z mapą.

Nauczyciel przypomina:
a/ Nazwy stron świata ( zał.6)
b/ Słownictwo związane z określaniem położenia ulic. ( zał. 7)

Uczniowie dzielą się na grupy A i B. Grupa A opisuje wybrane przez siebie miejsce, grupa B wskazuje je na mapie.
4. Zgadywanka.

Nauczyciel przypomina:
a/ tworzenie czasu przeszłego
b/ tworzenie czasu przyszłego

Uczniowie organizują burzę mózgów. Grupa A zgaduje skąd przybywają osoby znajdujące się w danym momencie na ulicy, grupa B przewidują dokąd przechodnie zmierzają. Po 3 minutach następuje zamiana ról.


5.Praca domowa.

W 20 zdaniach opisz okolicę, w której mieszkasz, tak by na podstawie opisu można było stworzyć mapę. Uwzględnij znajdujące się w okolicy ulice, place, skrzyżowania, budynki, przystanki autobusowe i tramwajowe. Podaj orientacyjną odległość i czas, jaki zajmuje dotarcie do wyznaczonych miejsc na mapie.


6. Wnioski.

Uczniowie czynnie uczestniczyli w lekcji w terenie, doceniając zmianę w sposobie nauki i ucieczkę od klasowej rutyny. Spontanicznie reagowali na zaistniałe sytuacje w ruchu ulicznym, chętnie je opisując. Ćwiczenie polegające na odgrywaniu ról zagubionego turysty i przewodnika wywołało ogromne emocje, uczniowie chętnie wypowiadali się w języku obcym, braki w słownictwie starali się nadrobić synonimami. Praca z mapą uświadomiła uczniom korelacje między przedmiotowe, oraz fakt, że umiejętności nabyte na lekcji geografii przydają się również na lekcjach innych przedmiotów. Burza mózgów wywołała ogromne poruszenie, uczniowie prześcigali się w pomysłach, zapominając, że to miłe ćwiczenie tak naprawdę jest ćwiczeniem gramatycznym. Tego typu lekcje są cenną odmianą od szkolnej rutyny, dają nauczycielowi możliwość wykorzystania wielu aktywizujących metod pracy, a uczniom swobodę wypowiedzi i szansę nauki poprzez rywalizację i zabawę.


7. Ankieta. ( zał.8)

Aby odpowiednio ocenić przydatność przeprowadzonej lekcji przeprowadziłam wśród uczniów ankietę, w której poprosiłam
o ocenę zajęć. Po podsumowaniu wyników ankiety okazało się, że:

1/ Uczniowie za bardzo cenne uznali ćwiczenia przypominające słownictwo związane z opisem budynków i okoliczników miejsca.
2/ Największą trudność sprawiło uczniom opisywanie stron świata.
3/ Uczniowie przyznali, że o wiele łatwiej zapamiętywali słownictwo przekazywane podczas lekcji w terenie niż w klasie.
4/ Uczniowie chętnie uczestniczyliby w takich lekcjach co najmniej raz w miesiącu.

Załącznik 1
Przetłumacz podane słowa:
budynek
wieżowiec
blok
sklep
galeria
szpital
restauracja
szkoła
centrum handlowe
kino
teatr
wejście
wyjście
ogród
kościół
posterunek

Załącznik 2
Przetłumacz podane słowa:
z tyłu
z przodu
po prawej
po lewej
od frontu
od podwórka
na przeciwko
po przekątnej
przede mną
za mną


Załącznik 3
Dodaj stopień wyższy i najwyższy do przymiotników:
duży
mały
wysoki
niski
stary
nowy
ciasny
ciemny
jasny
nowoczesny

Załącznik 4
Przetłumacz podane słowa:
w którą stronę
w którym miejscu
jak daleko
jak długo
ile metrów
ile kroków
w jakiej okolicy
jaki autobus
jaki tramwaj
ile przystanków
na której stacji
w którym miejscu
po której stronie



Załącznik 5
Przetłumacz podane słowa:
proszę iść prosto
proszę wrócić
skręcić w prawo
skręcić w lewo
iść dalej
zatrzymać się
cofnąć
minąć

Załącznik 6
Przetłumacz podane słowa:
północ
południe
wschód
zachód

Załącznik 7
Przetłumacz podane słowa:
skrzyżowanie
ulica
rondo
plac
aleja
skwer
sygnalizacja świetlna
równolegle
prostopadle
przecinać się
jednokierunkowa
dwukierunkowa
ślepa ulica


Załącznik 8 ANKIETA
Uzupełnij ankietę. Bądź szczery! Twoje odpowiedzi posłużą do przygotowania kolejnych lekcji.

1/ Z którego ćwiczenia najwięcej skorzystałeś?

2/ Które ćwiczenie sprawiło ci największą trudność?

3/ W jaki sposób najłatwiej uczysz się słownictwa?

4/ Czy chciałbyś uczestniczyć w takich lekcjach w przyszłości, jak często?

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie