Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Młodzież niedostosowana społecznie a zagrożenie HIV-AIDS - wybrane zagadnienia empiryczne

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1911 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Prezentowane poniżej wybrane zagadnienia dotyczące poziomu wiedzy młodzieży niedostosowanej społecznie na temat zagrożeń HIV/AIDS są wynikiem przeprowadzonych przeze mnie kontrolnych badań ankietowych, mających na celu zbadanie ewentualnych przemian zachodzących w badanej grupie na przestrzeni lat, mogących stanowić wskaźnik do modyfikacji czy planowania działań informacyjno-profilaktycznych.

Geneza i dynamika zjawiska

Pierwotne badania obejmowały grupę 50 chłopców - wychowanków Schronisk dla Nieletnich, wywodzących się z różnych środowisk, w przedziale wiekowym 14-17 lat i stanowiły podstawę empiryczną pracy magisterskiej mojego autorstwa - Zagrożenie nabytym zespołem upośledzenia odporności wśród młodzieży niedostosowanej społecznie, napisanej w Zakładzie Teorii Wychowania Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego w 1993r. Pełne omówienie uzyskanych przeze mnie wyników zawiera artykuł dr Jana Papieża Młodzież niedostosowana społecznie a AIDS, opublikowany w pracy zbiorowej pod red. S. Kawuli i H. Machela Młodzież a współczesne dewiacje i patologie społeczne, Wydawnictwo Adam Marszałek, Gdańsk-Toruń 1994.

Badania przeprowadzone były metodą sondażu diagnostycznego jako tego, który pozwala na gromadzenie wiedzy o opiniach i poglądach wybranej zbiorowości, nasilaniu i kierunkach rozwoju określonych zjawisk społecznych. Skorzystałam również z rozmowy jako metody gromadzenia danych w oparciu o bezpośredni kontakt słowny z osobami badanymi. Technikami badawczymi była analiza dokumentów oraz skonstruowana przeze mnie ankieta.

Przystępując do badań założyłam, że młodzież niedostosowana społecznie jest grupą zwiększonego ryzyka na zakażenia HIV ze względu na niski poziom wiedzy o AIDS w połączeniu z wczesną inicjacja seksualną i kontaktem ze środkami odurzającymi. Przygotowana przeze mnie ankieta zawierała część testową, pozwalającą na zbadanie poziomu wiedzy badanych, drogi nabywania informacji oraz postawy wobec osób zakażonych w klasie i rodzinie, dawała również informacje o inicjacji seksualnej oraz kontakcie ze środkami odurzającymi. Chciałabym podkreślić, że ankieta była anonimowa oraz badani zostali poinformowani o celu badań i pełnej anonimowości wyników.

Pierwotne badania przeprowadzone zostały w 1993r. - w okresie największego boomu informacyjnego na temat AIDS. Z racji mojej późniejszej pracy jako pedagoga szkolnego, celowe wydało mi się ponowne zbadanie - po ośmiu latach - tymi samymi technikami w grupie o takim samym założeniu metodologicznym niektórych zagadnień: jaki obecnie poziom wiedzy na temat zagrożenia prezentuje grupa badana oraz jakie zmiany zaszły w drogach uzyskiwania informacji.

(...)

Beata Krzemińska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie