Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
W co się ubierać?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1725 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Scenariusz do zajęć prowadzonych w grupie dzieci
6 – letnich

Temat zajęć: W co się ubierać?

Cele :
Główny – Dbanie o własne zdrowie.

Szczegółowe – Poznanie właściwości izolacyjnych różnych materiałów.
- Poznanie termometru zaokiennego i sposobu odczytywania temperatury.
- Kształcenie umiejętności odpowiedniego ubierania się w zależności od warunków atmosferycznych.
- Dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie.
- Wyrabianie nawyku dbania o własne zdrowie.
- Doskonalenie percepcji wzrokowej i słuchowej.

Operacyjne - Zna właściwości różnych materiałów
- Wie jak odczytywać temperaturę z termometru zaokiennego.
- Umie ubrać się stosownie do pogody.
- Potrafi zaśpiewać piosenkę z ruchem.
- Zauważa zmiany zachodzące w przyrodzie w różnych porach roku.
- Rozpoznaje elementy ubioru.
- Układa zdania z rozsypanki wyrazowej.

Metody : pogadanka, pokaz, obserwacja, gra dydaktyczna, ćwiczenia praktyczne.

Formy pracy : indywidualna, zbiorowa, grupowa.

Środki dydaktyczne : termometr zaokienny, papierowe lalki z zestawem ubrań, rozsypanka wyrazowa, kartoniki z symbolami pogody i napisami pór roku, rysunki termometrów, próbki różnych tkanin, kufer – pudełko z elementami ubioru, naczynia z wodą.

Czas trwania : całodzienny pobyt dziecka w przedszkolu

ZAJĘCIA I

Temat : Temperatura otoczenia w różnych porach roku.

Zajęcia te powinny być poprzedzone wcześniejszymi, na których dzieci wykonają papierowe lalki i komplety ubrań. (Aneks)

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1) Rozmowa na temat zmian zachodzących w przyrodzie w różnych porach roku.

Nauczyciel przyczepia na tablicy kartoniki z napisami pór roku i pyta dzieci :
- Jaka jest obecnie pora roku ?
- Czym ona się charakteryzuje ?
- Jaka pora roku będzie później ?
- Co zmieni się w przyrodzie ? itp.

2) Pokaz i opis działania termometru zaokiennego.
3) Odczytanie temperatury na termometrach narysowanych na kartkach.
4) Przyporządkowanie rysunków rysunków odpowiednimi temperaturami do określonej pory roku.
5) Zabawa muzyczno – ruchowa

Dzieci śpiewają i jednocześnie pokazują treść piosenki ruchami rąk i całego ciała.

Pada deszcz, pada deszcz - (pokazują palcami jak pada deszcz)
Wieje, wieje wiatr - (unoszą ręce do góry i przechylają
na boki)
Błyskawica, grzmot, - (klaśnięcie i tupnięcie)
Błyskawica, grzmot - ( j.w.)
Piękna tęcza rośnie wokół nas - (ręce w górze oddalają się od siebie na boki )

6) Zabawa- „ Czarodziejski kufer”
Z zaczarowanego kufra (pudełka) dzieci wyciągają różne eksponaty np.: ubrania, rękawiczki, gumowce, parasol itp. mówią co to jest i kiedy należy chodzić ubranym w tą rzecz.


ZABAWA DOWOLNA DZIECI


ZAJĘCIA II

Temat : Ubieramy się stosownie do pogody.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1) Praca w grupach

Dzieci otrzymują próbki różnych materiałów ( futro, skóra, guma, tkanina wełniana, papier, płótno, bawełna, jedwab itp. oraz naczynia z wodą. Ustalają w grupach, które materiały będą chronić przed zimnem, które przed wilgocią, a które będą wchłaniały pot. Proponują, z czego powinno być wykonane ubranie i obuwie w różnych porach roku i na różne warunki atmosferyczne.

2) Zabawa – „Co włożę na siebie?”

Nauczyciel zawiesza na tablicy nazwę pory roku, przypina dodatkowo termometr z odpowiednią temperaturą oraz znaki pogody. Dzieci mają zadanie ubrać swoje lalki stosownie do przedstawionych warunków atmosferycznych.

3) Ułożenie zdań z rozsypanki wyrazowej jako podsumowanie zajęć.

HASŁO: Odpowiedni ubiór jest jednym z warunków naszego zdrowia. Ubierajmy się zawsze stosownie do pogody.

Opracowała mgr Beata Wojas nauczycielka Szkoły Podstawowej nr2 w Sandomierzu

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie