Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Scenariusz lekcji geografii dla klasy III gimnazjum

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3142 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Cel ogólny :
Określenie położenia województwa pomorskiego i wykazanie zróżnicowanie warunków naturalnych.



Cele szczegółowe:

Uczeń zna :


  • rozmieszczenie obiektów geograficznych: krain, rzek, jezior, większych
    kompleksów leśnych
  • genezę rzeźby terenu woj. pomorskiego
  • czynniki klimatotwórcze
  • formy ukształtowane wskutek działalności wód, wiatru, lodowca



Uczeń wyjaśnia:

  • terminy : bryza, jezioro rynnowe, przybrzeżne , oczko, deltowe, sztuczne
  • zależność między elementami środowiska przyrodniczego


Uczeń potrafi :


  • określić położenie geograficzne woj. pomorskiego
    określić współrzędne geograficzne skrajnych punktów
  • obliczać odległość rzeczywistą na podstawie mapy
    czytać diagramy klimatyczne
  • czytać mapy tematyczne
  • korzystać z rocznika statystycznego



Postawy:
Kształtowanie umiejętności pracy w grupie.

Formy pracy :
grupowa, zbiorowa

Metody :
burza mózgów , praca z mapą i podręcznikiem

Środki dydaktyczne :
podręcznik , atlas geograficzny, rocznik statystyczny woj. pomorskiego,
diagramy klimatyczne miast, mapa ścienna województwa- dwustronna


Przebieg lekcji :

Faza wprowadzająca

1.Czynności organizacyjne

2. Uczniowie określają położenie geograficzne województwa pomorskiego na mapie Polski, wskazują skrajne punkty i określają ich współrzędne geograficzne. Zaznaczają je na mapach konturowych. Obliczają, na podstawie mapy ściennej rozciągłość województwa z północy na południe i ze wschodu na zachód .

3. Nauczyciel dzieli uczniów na cztery grupy .Uczniowie wybierają spośród siebie lidera , który będzie odpowiedzialny za pracę całej grupy. Lider losuje dla nie zadania.


Faza realizacyjna

1. Uczniowie pracują w grupach , wykonując przydzielone im zadania.Nauczyciel kontroluje ich pracę , pomaga i wyjaśnia w miarę potrzeb.

2. Uczniowie przedstawiają w grupach wyniki pracy. Nauczyciel ocenia wkład każdego członka grupy.



Faza podsumowująca

Każda grupa otrzymuje od nauczyciela krzyżówkę do rozwiązania
dotyczącą położenia i zróżnicowania warunków naturalnych województwa (załącznik1) .Grupa , która jako pierwsza rozwiąże krzyżówkę otrzymuje ocenę .





Karty pracy ucznia

Na podstawie podręcznika oraz map w atlasie geograficznym i innych dostępnych materiałów źródłowych wykonajcie następujące polecenia i odpowiedzcie na pytania:


Grupa 1 – Regiony naturalne , rzeźba i jej geneza woj. pomorskiego

1.Odczytaj na mapie ściennej regiony naturalne ( krainy geograficzne) naszego
województwa
2. Podaj nazwę regionu , w którym znajduje się twoje miasto
3. Wskaż i podaj nazwę i wysokość najwyższego i i najniższego punktu woj
4. Wykaż zróżnicowanie ukształtowania powierzchni województwa
5. Podaj nazwy procesów , jakie ukształtowały rzeźbę tego terenu. Wymień
charakterystyczne formy i podaj ich przykłady

Grupa 2 - Warunki klimatyczne woj. pomorskiego

1.Odczytaj z mapy w atlasie nazwy krain klimatycznych w obrębie województwa i
krótko je scharakteryzuj
2. Jakie czynniki klimatotwórcze zadecydowały o różnicach klimatycznych
3. Dokonaj analizy porównawczej diagramów klimatycznych Gdańska i Kościerzyny . Wyciągnij wnioski.
4. Wyjaśnij , co to jest bryza i omów jej znaczenie w naszym regionie
5. Na podstawie map klimatycznych oceń przydatność woj. dla rekreacji

Grupa 3 - Wody powierzchniowe województwa pomorskiego

1. Wskaż na mapie i nazwij najdłuższe rzeki i jeziora województwa.
2. Które jezioro jest zwane wielkim morzem „kaszubskim” ?
3. Określ pochodzenie genetyczne jezior : Łebsko, Raduńskie Górne, Druzno,
Żarnowieckie, Koronowskie . Jakiego pochodzenie jest większość jezior w
województwie ?
4. Która rzeka znana jest z pięknego jaru . Odczytaj z mapy przez jakie
miejscowości ona przepływa .
5. Co to są „oczka” i jak powstały ?
6. Na obszarze jakiej krainy geograficznej występuje najwięcej jezior i dlaczego ?

Grupa 4 – Roślinność i gleby woj. pomorskiego

1. Podaj lesistość woj. pomorskiego i porównaj i z lesistością całego kraju.
2. Wskaż największe kompleksy leśne w naszym woj. i nazwij je.
3. Wymień charakterystyczne zbiorowiska roślinne regionu.
4. Wyjaśnij z jakimi warunkami naturalnymi ( podłoże glebowe, rzeźba)
są związane:
a) lasy sosnowe
b) lasy bukowe
c) łęgi
d) torfowiska
Podaj przykłady występowania w obrębie analizowanego obszaru.
5. Odczytaj i wskaż parki narodowe i krajobrazowe w województwie.

Opracowała Grażyna Mejer

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie