Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak asertywnie rozwiązywać konflikty?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3240 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 SCENARIUSZ LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

BLOK TEMATYCZNY: ŻYCIE PSYCHICZNE

TEMAT ZAJĘĆ: Jak asertywnie rozwiązywać konflikty?

KLASA VI szkoła podstawowa

CZAS ZAJĘĆ: 90’

MIEJSCE: sala lekcyjna

MATERIAŁY POMOCNICZE:
•Film „Asertywność – sztuka bycia sobą”
•Foliogram x
•Pisaki o trzech barwach (zielony, żółty, czerwony).
•Kartki z poleceniami do ćwiczeń.
•Kreda

CELE ZAJĘĆ:
1. Umie rozróżniać i nazywać; uległe, asertywne i agresywne typy zachowań.
2.Wie jak zachowuje się człowiek asertywny.
Aby osiągnąć cel uczniowie poznają następujące techniki asertywnego zachowania ,czyli jak powiedzieć „nie” i jak rozwiązywać konflikty.
Technika:
- „zdartej płyty”
-zasłony dymnej
-asertywnego uznania błędu
-kompromisu
-wypytywania o strony ujemne
-wypytywania o strony dodatnie.
3.Potrafi komunikować się z innymi.
Aby osiągnąć cel uczniowie odgrywają scenki na zadany temat, wykorzystując wcześniej poznane techniki asertywnego zachowania.

4.Cel odległy:
Zrozumienie wpływu zachowania asertywnego na zdrowie psychiczne człowieka i jego pozycję w grupie.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
A)(35’) 1.Rozmowa wprowadzająca – nauczyciel wprowadza uczniów w temat lekcji i treść filmu. Mówi, że decydowanie o czymś jest często bardzo trudne, a odmawianie w ładny sposób, nie krzywdząc kogoś i siebie jest sztuką. Często boimy się konsekwencji naszej odmowy ponieważ boimy się:
•odrzucenia przez grupę,
•straty kolegi,
•agresji osób nalegających,
•niezrozumienia przez innych.
Aby ustrzec się w/w konsekwencji film proponuje nam techniki asertywnego odmawiania i zachowania się w sytuacjach konfliktowych.

2. W czasie projekcji filmu ,uczniowie zapamiętują techniki asertywnego zachowania oraz cechy zachowań asertywnych i nieasertywnych.

B(45’)
1a. Nauczyciel po filmie wypisuje na tablicy zapamiętane przez uczniów cechy zachowań asertywnych i nieasertywnych („burza mózgów”).
b. Porządkuje na trzy grupy i wyjaśnia znaczenie podając przykłady (foliogram).
c. Ćwiczenie: podział na 6 grup. Każda grupa określa reakcję na określone zachowanie, zakreślając:
-kolorem zielonym - reakcję asertywną
-kolorem żółtym - reakcję uległą
-kolorem czerwonym - reakcję agresywną
Poza tym należy podać przykład na zachowanie asertywne, tam, gdzie reakcja była uległa lub agresywna.
Np.:
SYTUACJA
- Czekasz w kolejce po bilet do kina. nagle ktoś wchodzi przed ciebie i zostaje obsłużony wcześniej niż ty.
REAKCJA
- Nic nie mówisz tylko wzdychasz. (reakcja uległa)

2a. Nauczyciel wypisuje na tablicy zapamiętane techniki zachowań asertywnych z filmu
i odpowiadające im najczęściej zdania , wypowiedzi – burza mózgów.
b. foliogram z uporządkowanymi technikami i ich wyjaśnieniem.
•zdarta płyta
•zasłona dymna
•asertywne uznanie błędu
•kompromis
•wypytywanie o strony ujemne
•wypytywanie o strony dodatnie
c. Ćwiczenie – podział na 6 grup. Uczniowie przygotowują dialog i scenkę na zadany
temat, np.: Podczas dużej przerwy koledzy namawiają mnie na do palenia papierosów. Każda grupa ma inny temat scenki, a uczniowie przygotowują dialogi w oparciu o jedną z proponowanych strategii. Następnie dyskutujemy o innych możliwych sposobach rozwiązywania konfliktu.

C) (10’) MINI WYKŁAD
•Co to jest asertywność ?
•Czym charakteryzuje się człowiek asertywny ?
Nie jest uparty i zarozumiały, otwarcie mówi o swoich odczuciach i poglądach, rozwiązuje konflikty , wykorzystując aktywne techniki zachowań asertywnych.
•Zachowania asertywne:
-są najlepsze dla psychiki człowieka,
-gwarantują dobre samopoczucie, pozycję w grupie,
-warunkują bycie sobą w każdej sytuacji,

PIŚMIENNICTWO:
-materiały pomocnicze do filmu „ Asertywność - sztuka bycia sobą ” P.Kostrzyński
-Przyroda dla klas IV - E. Błaszczyk, E. Kłos, B .Michalski,
-Scenariusze „ Czy jestem asertywny ” A. Abramczyk, H. Kochaniu,

Opracowała: mgr Magdalena Bajer

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie