Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Rozwój emocjonalny dziecka w rodzinie z problemem alkoholowym

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1401 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 
      Z przeprowadzonych badań wynika, że atmosfera życia rodzinnego, jakość zaspakajania potrzeb i uczuć wywierają decydujący wpływ na rozwój sfery emocjonalnej dziecka. Głównym żródłem zaburzeń zachowania jest frustracja potrzeby kontaktu emocjonalnego, brak bliskości, uznania, oparcia, miłości.Na podstawie dostępnych mi żródeł doszłam do wniosku, że dziecko alkoholika potrzebuje pomocy.

      Problemy dzieci zależą od sytuacji rodzinnej. Potrzeby dzieci dotkniętych alkoholizmem są zaspakajane w minimalny sposób lub wogóle nie są realizowane.Sytuacja dziecka jest ciężka i trudna, zwłaszcza gdy musi ją pokonywać samo w odosobnieniu od reszty rodziny.Dzieci z tych rodzin prześladuje poczucie winy, czują się odpowiedzialne za ojca alkoholika.Dzieci z tych rodzin częściej niż z innych pozbawione są emocjonalnego wsparcia, ponadto uczą się radzenia sobie z trudnościami i obcują z destrukcyjnymi wzorcami picia.Wszystkie dzieci także alkoholików potrzebują miłości rodziców, pragną ich uznania, chcą do niej należeć, czuć się w niej bezpiecznie.Zawody, frustracje oraz rozczarowania to najczęściej spotyka dzieci w rodzinach alkoholików.Wszystkie czynniki sprawiają, że dzieci te przeżywają poczucie krzywdy, są przekonane, że tylko im przyszło żyć w takich warunkach i to przeżywać.Wstydząc się swoich rodziców, nie utrzymują bliskich kontaktów z przyjaciółmi, chcąc w ten sposób ukryć bolesną prawdę.Przeżywanie wstydu sprawia,że dzieckoczuje zagrożenie swojej podstawowej wartości, ponieważ każdy potrzebuje dobrego mniemania o sobie samym i uzyskiwać tego potwierdzenia od innych.Ciężar życia codziennego sprawia, że dzieci często poddają się zgadzając się z losem, czując bezsilność wobec nałogu. Sytuacja tych dzieci zmusza do walki o przetrwanie, o zdobywanie sobie względów.
    W rodzinie alkoholików martwym obszarem są uczucia i bliskie kontakty. Jakość życia emocjonalnego w rodzinie wpływa na brak zaufania do ludzi i świata.Każdy dzień dziecka z rodziny alkoholików opiera się na zakazach i nakazach, na dźwiganiu obowiązków często przekraczających ich możliwości.Rodzice odbierają dziecku dzieciństwo, które mogło być szczęśliwe i radosne.

Barbara Majewska

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie