Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Japonia- kraj kwitnącej wiśni

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 18406 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 OPRACOWAŁA:
nauczycielka Przedszkola nr 182
w Krakowie
mgr Anna Piszczek


SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH

Temat: JAPONIA – KRAJ KWITNĄCEJ WIŚNI.

CELE GŁÓWNE:
- przybliżenie dzieciom charakterystycznych cech kultury i sztuki Japonii
- poznanie elementarnych podstaw sztuki origami
- rozwijanie wyobraźni twórczej
- doskonalenie umiejętności rozwiązywania krzyżówek z wykorzystaniem wiedzy zdobytej podczas zajęć

CELE OPERACYJNE:

- dziecko potrafi przywitać się po japońsku
- wie jak zapisać swoje imię w języku japońskim
- potrafi wyjaśnić znaczenie słów: kimono, sumo, origami
- wyodrębnia budowle w stylu japońskim spośród innych
- zapozna się z różnorodnymi rodzajami papieru służącymi do wykonywania łamanek origami
- potrafi wykonać z papieru kilka prac przestrzennych z papieru: tulipan, żuraw –japoński symbol szczęścia, koszyczek
- pozna nową technikę plastyczną - tzw. origami płaskie
- wykona półprzestrzenną pracę plastyczną na dowolny temat z wykorzystaniem kolorowych kółek wyciętych z papieru



PRZEBIEG ZAJĘCIA W PUNKTACH:

1. Powitanie w języku japońskim.
Pokaz ukłonu z równoczesnym wypowiedzeniem słów:


Konnichiwa!
Konniciła! – co oznacza Dzień Dobry w jęz. japońskim

2. Zapisywanie własnego imienia za pomocą japońskiego alfabetu.
Prowadząca prezentuje japońskie znaki hiragany -oznaczające poszczególne sylaby w jęz. polskim.
Dzieci zapisują własne imię korzystając z wzorów japońskich.

3. Oglądanie ilustracji przedstawiających charakterystyczne elementy kultury i sztuki japońskiej.
Prowadząca pokazuje i równocześnie omawia ilustracje przedstawiające:
· narodowy strój japoński – kimono
· walki sumo
· posąg Buddy
· bonsai – miniaturki drzew
· bunraku – japoński teatr lalek
· ceremonię herbacianą – chanoyu, lub chado
· klasztor mnichów buddyjskich
· japoński skansen na Hokaido
· skocznię narciarską Okurayama, na której skakał Adam Małysz
· charakterystyczne budowle japońskie
· kolorowe wachlarze japońskie
· spożywanie posiłku za pomocą pałeczek
· pokemony – bajkowe stwory z kreskówek japońskich
· wojowników japońskich

4. Podsumowanie zdobytej wiedzy za pomocą krzyżówki.


HASŁA DO KRZYŻÓWKI:

1. Japońskie małe stworki, bohaterowie kreskówek dla dzieci.
2. Nazwa wojownika japońskiego
3. Strój kobiet w Japonii
4. Tokyo to jej stolica
5. Walki otyłych Japończyków
6. Z niego składa się w Japonii różne zabawki

1. P O K E M O N Y
S A M U R A J
3. K I M O N O
H I R A G A N Y
5. J A P O N I A
6. S U M O
7. P A P I E R

UWAGA! Czy wiesz, że o Japonii mówi sięKRAJ KWITNĄCEJ WIŚNI ?

Dzieci odpowiadają na pytania zawarte w krzyżówce i wpisują je w odpowiednie kratki.

5. Oglądanie różnych rodzajów papieru wykorzystywanych w origami.
Prowadząca zaprasza na wystawę papieru, zachęca do przyjrzenia się jego wzorom i fakturze.

6. Zapoznanie z nową techniką plastyczną – tzw. origami płaskie.
Prowadząca wyjaśnia na czym polega technika i pokazuje kilka przykładów pracy metodą – „origami płaskie”.

7. Wykonywanie półprzestrzennych prac plastycznych nowo poznaną techniką.
Dzieci pracują samodzielnie. Wykorzystują gotowe kolorowe kółka , oraz wycinają samodzielnie brakujące elementy.
Zginają je i naklejają według własnego pomysłu tworząc własne kompozycje.
8. Tworzenie wybranych przez dzieci łamanek origami.
Prowadząca prezentuje kilka gotowych zabawek wykonanych techniką origami. Dzieci wybierają te spośród nich , które pragną samodzielnie wykonać. Nauczyciel prezentuje etapami sposób wykonania zabawek. W razie potrzeby pomaga i udziela dodatkowych instrukcji.
9. Wspólne pożegnanie w stylu japońskim.

mgr Anna Piszczek
nauczycielka Przedszkola nr 182 w Krakowie

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie