Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
święta narodowe w Polsce i w innych krajach

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 3336 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 
CELE: uczeń potrafi wyrażać opinię, bronić swoich racji, dostrzega znaczenie świąt narodowych, szanuje symbole narodowe.

METODY: podające, głos w dyskusji.

TOK LEKCJI:
     Nauczyciel nie podaje na początku tematu lekcji, aby nie ukierunkowywać od razu myślenia ucznia.

  1. Jakie macie skojarzenia z wyrazem "święta"? (wolny czas, dekoracje świąteczne, szczególny nastrój, gorączka zakupów, rodzina, sprzątanie, telewizja ,itp.)
  2. Na czym polega specyfika obchodzenia świąt narodowych? (wywieszanie flag, składanie wiązanek kwiatów w miejscach pamięci narodowej, przemówienia głów państwa, itp.)
  3. W jaki sposób obchodzone są święta narodowe w innych państwach? ( we Francji 14 lipca odbywają się parady wojskowe, pokazy lotnicze, pikniki, a wieczorem pokazy sztucznych ogni; w Wielkiej Brytanii 8 czerwca obchodzi się oficjalnie urodziny królowej, która w tym dniu przejeżdża karetą ulicami Londynu, na jej cześć wiwatują tłumy, większość z obecnych stara się obdarować jej wysokość kwiatami, jeśli królowa nie czuje się zbyt dobrze pozdrawia tłum z balkonu swej siedziby. Potem świętowanie przenosi się do pubów.5 czerwca w Danii partie polityczne organizują spotkania z wyborcami, np. w parkach, co często przekształca się w festyny z udziałem całych rodzin).
  4. W jakim dniu i dlaczego właśnie wtedy, my obchodzimy swoje święto narodowe?(Polska utraciła niepodległość w 1772 r. w wyniku pierwszego rozbioru, na 146 lat zniknęła z mapy Europy. Dopiero wybuch I wojny światowej i skonfliktowanie mocarstw zaborczych stworzyło Polakom szansę na odzyskanie swojego państwa.11 listopada1918 r. marszałek Piłsudski objął władzę w odradzającym się państwie polskim).
  5. W jaki sposób Polacy obchodzą najważniejsze ze swoich świąt państwowych?
  6. Jak okazujemy szacunek naszym symbolom narodowym?
  7. Czy współcześnie obchodzenie świąt narodowych ma sens? Dlaczego?
  8. Czy nie uważasz, że młode pokolenie Polaków nie przywiązuje do tego należytej wagi? ( warto wspomnieć , że w czasach realnego socjalizmu 11 listopada było świętem wyklętym przez ówczesne władze, mimo to ludzie właśnie wtedy tłumnie przychodzili do kościoła, aby zamanifestować swój patriotyzm uczestnicząc we mszach w intencji ojczyzny )
  9. Zapis tematu lekcji.
Podsumowanie dyskusji, wnioski.
     Bez względu na to w jakim kierunku będzie przebiegała dyskusja, warto uczniom uświadomić, że w Danii, państwie nieporównanie mniej doświadczonym przez historię, maszt flagowy stoi przed każdym domem, flaga powiewa z okazji urodzin, świąt Maleńkie chorągiewki zdobią każdy tort, choinkę. Pęki chorągiewek ściskają w rękach rodziny witające dawno niewidzianego krewnego. Czy to duma z bycia Duńczykiem, czy dziwactwo?

Autor: Monika Kuta, SG nr 9 w Tychach

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie