Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jestem gałązką drzewa genealogicznego

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 6834 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 Opracowała: Serafina Domańska, Szkoła Podstawowa w Wilczycy,
99 – 205 Dalików



Scenariusz do lekcji wychowanie do życia w rodzinie w kl. V w programie nauczania w. d. .ż. w. r. DKW- 4014 – 253A/99
Wydawnictwo Rubikon – Kraków.


Temat: Jestem gałązką drzewa genealogicznego.


Cele:
1.Omówienie zakresu pojęć: rodzina, ród, przodkowie.
2.Budzenie dociekliwości dziecka: kim jestem? kim byli moi przodkowie?

3.Zapoznanie z zadaniami genealogii jako nauki badającej związki pokrewieństwa.
4.Poznanie dziejów swojej rodziny i sposobu zapisu ciągłości rodu w formie drzewa genealogicznego.
5.Pogłębienie związku emocjonalnego ucznia ze swoja rodziną.
6.Wzbogacenie słownictwa o terminy związane z rodziną i pokrewieństwem.




Metody pracy:

• słowna – pogadanka z elementami dyskusji,
•praktyczna – praca z tekstem i zeszytem ćwiczeniowym
•problemowa – burza mózgów
•praca pod kierunkiem nauczyciela



Środki dydaktyczne: podręcznik, zeszyt ćwiczeń, słownik języka polskiego, słownik wyrazów obcych, foliogram z przykładowym drzewem genealogicznym, fotografie rodzinne, przybory do rysowania, duży karton, instrukcja do lekcji.

Forma pracy:
•praca zbiorowa – grupy dwuosobowe,
•praca indywidualna.




Realizację tematu rozpoczęliśmy dwa tygodnie wcześniej. Uczniowie zgromadzili informacje poprzez wywiad z rodzicami i dziadkami na temat dziejów rodziny, zajęć swoich rodziców, dziadków i pradziadków. Ponadto gromadzili zdjęcia rodzinne. Zostaną wykorzystane do utworzenia drzewa genealogicznego rodziny.




Przebieg lekcji:

Uczniowie pracowali na początku w grupach dwuosobowych a następnie indywidualnie zgodnie z instrukcją pod kierunkiem nauczyciela.

I. Faza przygotowawcza:
•sprawy organizacyjne
•przypomnienie pracy z instrukcją
•wprowadzenie do lekcji, krótka pogadanka o rodzinie

II. Faza realizacyjna:
•zapisanie tematu lekcji w zeszycie ćwiczeń i podanie stron w podręczniku
•wyjaśnienie instrukcji do lekcji
•pracę zaczynamy od wyjaśnienia ze słownika wyrazów obcych słowa , następnie zastanawiamy się nad skojarzeniami słów , , podane przez uczniów skojarzenia zapisujemy na tablicy wokół słów ,
•ustalamy na tej podstawie krótką, własną definicje co to jest rodzina i ród?
•korzystamy z informacji w podręczniku i słownika języka polskiego, wykonujemy dalszą pracę wg przygotowanej instrukcji

III. Faza podsumowująca:
•dzieci wymieniają i prawidło posługują się nazwami pokrewieństwa członków rodziny np.: stryj, stryjenka, wuj, wujenka, szwagier, teściowa, świekra, bratowa, pociotek, krewni „ po kądzieli” i „ po mieczu”, krewni a powinowaci, przodek, antenat, drzewo genealogiczne
•podaję zadania genealogii
Odpowiadają na pytania:
1.Dlaczego nie jestem NN?
2.Jakich miał przodków i jakie są związki w jego rodzinie?
3.Dlaczego należy szanować i kultywować więzi rodzinne?


Praca domowa:
Wykonanie drzewa genealogicznego własnej rodziny wg instrukcji podanej przez nauczyciela (drzewo obejmuje stopnie pokrewieństwa do pradziadków).


Instrukcja do lekcji pt. „ Jestem gałązką drzewa genealogicznego”



1.Zastanów się i wypisz wszystkie skojarzenia ze słowem ród i rodzina.

2.Przyjrzyj się wypisanym na tablicy skojarzeniom ze słowami ród i rodzina i spróbuj ułożyć własną definicję genealogii

3.Na podstawie tekstu w podręczniku i wyjaśnieniom ze słownika języka polskiego wyjaśnij wszystkie terminy oznaczające pokrewieństwo w rodzinie. Zapisz je w zeszycie ćwiczeniowym.

4.Znajdź w przygotowanych zdjęciach rodzinnych te, które odpowiadają pokrewieństwu wyjaśnionemu w punkcie 3

5.Zastanów się i odpowiedz: Czy i dlaczego istnieje potrzeba twożenia drzew genealogicznych.

6.Narysuj wg schematu podanego w zeszycie ćwiczeń w zeszycie ćwiczeń szkic drzewa genealogicznego obejmującego stopnie pokrewieństwa do pradziadków.


Opracowała: Serafina Domańska, Szkoła Podstawowa w Wilczycy,
99 – 205 Dalików

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie