Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Ja i moja klasa

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 9815 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 KONSPEKT LEKCJI WYCHOWAWCZEJ

TEMAT: JA I MOJA KLASA

CEL GŁÓWNY : POZNANIE SIEBIE NA TLE KLASY. ROZWIJANIE POZYTYWNYCH KONTAKTÓW INTERPERSONALNYCH W ZESPOLE KLASOWYM.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

a) Dotyczące sfery poznawczej osobowości ucznia:
- uświadomienie sobie swoich wad i zalet ( poznanie wewnętrzne),
b) Dotyczące sfery emocjonalno-motywacyjnej:
- rozwijanie otwartości na odmienne opinie, krytykę,
- uświadamianie sobie swoich mocnych stron,
- kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za integrację klasy,
- rozwijanie motywacji do dbania o pozytywną atmosferę w klasie.
c) Dotyczące sfery działaniowej:
- kształtowanie umiejętności układania dobrych relacji z innymi ludźmi
(kolegami z klasy),
- nabywanie umiejętności mówienia o sobie, o swoich zaletach i wadach,
- dążenie do lepszej integracji klasy.

ŚRODKI :szary papier, kolorowe mazaki, markery, kolorowe balony, karteczki
samoprzylepne,koperty.

FORMY: indywidualna i grupowa.

METODY: aktywnych działań, problemowa.

SCENOGRAFIA – Uczniowie siedzą w kole na krzesłach, z boku na ławce leżą karteczki, mazaki, markery.

TOK LEKCJI:

1.Sprawdzamy samopoczucie:
- Uczniowie rysują na rozdanych karteczkach buzię, jak się czują i przyklejają do ubrań.

2. Miniwykład dotyczący tematu lekcji i przedstawienie uczniom celu, jaki chcemy wspólnie osiągnąć,

3. Jestem dobry ,bo (lub w...)- technika niedokończonych zdań.
- uczniowie po kolei kończą zdanie wskazując na to w czym są naprawdę dobrzy.

4. Zabawa – myślę o kimś kto jest....
- uczeń zaczyna zdanie i opowiada o wybranej osobie w klasie, inni zgadują
o kim mowa.

5. Bukiet dobrych chęci.
- uczniowie otrzymują kolorowe balony, pompują je, następnie wypisują swoje imię, wszyscy rzucają balony do góry, każdy łapie inny balon i wpisuje na nim coś miłego(ćwiczenie można powtórzyć klika razy). Potem balony wracają do właścicieli, którzy odczytują zapisane na nich informacje. Po zabawie następuje krótka refleksja „czy było ci miło przeczytać informacje od kolegów?”.

6. Cechy, które wpływają na integrację klasy.
Uczniowie otrzymują za zadanie wypisać po trzy cechy, które budują integrację klasy i trzy, które ją niszczą, po czym przyklejają swoje karteczki do szarego papieru, podzielonego na dwie części ( cechy, które budują integrację klasy, cechy, które niszczą integrację klasy)- krótkie omówienie, na jakie cechy zwróciliśmy szczególnie uwagę?.

7. Mam oprócz zalet wady.
Uczniowie na trzech oddzielnych kartkach wypisują swoje wady, po czym mają podkreślić tą najtrudniejszą do naprawy, następnie wkładają do koperty
i zaklejają. Koperty podpisują i składają w sejfie klasowym. Koperty zostaną otwarte po wakacjach, wtedy porozmawiamy o tym,czy udało nam się pozbyć choćby jednej wady.

8. Nić przyjaźni – podsumowanie zajęć.
- nauczyciel trzyma w ręku motek nici, zatrzymując w ręku jego początek rzuca do wybranego ucznia kończąc zdanie – „podczas dzisiejszych zajęć zrozumiałam, że…”następnie uczeń postępuje podobnie, jak nauczyciel, staramy się aby motek dotarł do każdego ucznia i aby każdy uczeń miał w ręku jego nitkę, wtedy wówczas powstanie nić przyjaźni.

WYKORZYSTANO NASTĘPUJĄCĄ LITERATURĘ:
- Gajewska, A Szczęsna, A. Doliński – „Teoretyczno-metodyczne aspekty wychowania – cz.2,
- Portmann – „Gry i zabawy przeciwko agresji”,
- Jachimska – „Grupa bawi się i pracuje”.
Jolanta Gwiazdowska
SP 28 Białystok

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie