Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Jak pomóc dziecku w przystosowaniu się do przedszkola?

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1731 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 


     Wiek przedszkolny to okres osiągania kolejnego stadium dojrzałości fizjologicznej organizmu i rozwoju intelektualnego, budowania podstawowych struktur osobowości, to także złoty wiek uczenia się, zdobywania doświadczeń społecznych dziecka, przystosowujących dożycia w grupie.
     Rozpoczęcie przez dziecko edukacji przedszkolnej jest momentem przełomowym w jego życiu społecznym. Dla wielu dzieci oznacza on pierwsze kontakty z dużą grupą rówieśników.
     Fakt ten wiąże się ze zmianą dotychczasowego trybu życia i zaspokajania potrzeb. Niesie to za sobą większe napięcia emocjonalne.
     Dziecko wchodzi do przedszkola z pewnym repertuarem zachowań, przyzwyczajeń, doświadczeń społecznych, które z jednej strony są wyznacznikami i sprzymierzeńcami procesu adaptacji, a z drugiej strony mogą go utrudniać.
     Dziecko trzyletnie przez pierwsze dni pobytu w przedszkolu bywa bardzo zdezorientowane. Nie wie, z kim ma nawiązać bliższy kontakt emocjonalny i kto będzie zaspokajał jego potrzeby. Niepokój, czy nawet lęk przed nieznanym odczuwa przecież nie tylko dziecko ale i człowiek dorosły.
     Trudy rozłąki z najbliższymi i nowa sytuacja bardzo absorbuje dziecko, a zachowanie poczuci bezpieczeństwa nie sprzyja nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami, którzy też przecież mają podobne problemy.
     Dzieci w tej sytuacji bardziej preferują kontakty z dorosłymi, gdyż są na początku drogi uspołeczniania się. Dzieci w tym wieku nie są w stanie dłużej współdziałać ze sobą, uzgadniać planów wspólnej zabawy, lecz nawiązują krótkotrwałe kontakty werbalne i pozawerbalne. Dopiero pod wpływem dłuższego, wspólnego pobytu rozwijają się pełniejsze kontakty, zawiązują się przyjaźnie.
     Celem nadrzędnym zarówno nauczycieli jak i rodziców winna być pomoc dzieciom w przystosowaniu się do nowych warunków i wymagań jakie stawia wobec nich przedszkole.
     Wszystkie podejmowane przez nauczycieli i personel przedszkola działania mają na celu ułatwić dzieciom start w przedszkolu i zachęcić rodziców do działania i współpracy, aby wspólnie stworzyć przedszkole przyjazne dzieciom, twórcze i otwarte na środowisko.
     Na koniec przedstawiam kilka rad, z których mogą rodzice skorzystać, aby pomóc swojemu dziecku łatwiej znieść okres adaptacyjny.
  1. Nie przeciągaj pożegnania w szatni; pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je i wyjdź.
  2. Nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu; jeśli zrobisz to choć raz, dziecko będzie wiedziało, że łzami można wiele wymusić.
  3. Nie obiecuj: „Jeżeli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz”. Kiedy będziesz odbierać dziecko możesz dać mu maleńki prezent- niespodziankę, ale nie może to być forma przekupywania.
  4. Nie wypytuj dziecka o szczegóły związane z pobytem w ciągu dnia w przedszkolu, poczekaj, aż samo nabierze ochoty aby ci o wszystkim opowiedzieć.
  5. Czasami lepiej jest, gdy dziecko do przedszkola odprowadza tato, gdyż rozstania z tatą są w niektórych przypadkach mniej bolesne.
  6. Wielokrotnie zapewniaj dziecko, że na pewno odbierzesz je z przedszkola.
  7. Pamiętaj! Żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem. To napawa optymizmem i daje poczucie bezpieczeństwa, że wszystko jest w porządku.
Opracowała: mgr Alicja Ławrywianiec – nauczyciel Miejskiego Przedszkola nr 99 w Katowicach.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie