Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Sprawozdanie z przebiegu stażu

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2890 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 mgr Anna Czechowicz
stażysta - nauczyciel języka angielskiego
w Gimnazjum nr 22 w Warszawie
rok szkolny 2003/04


Sprawozdanie z przebiegu stażu
W dniu 1 września 2004 roku rozpoczęłam swój staż nauczycielski – pierwszy rok pracy w zawodzie nauczyciela. Wiedziałam, że czeka mnie trudne zadanie – 10 miesięcy pracy z młodzieżą gimnazjalną. Chociaż na studiach (Lingwistyka Stosowana w zakresie języka angielskiego i języka niemieckiego) miałam elementy pedagogiki, nie wiedziałam, czy nabyta tam książkowa wiedza z dziedziny wychowania będzie mi podporą. Czy teorie nauczania, które w większości powstają i skutkują jedynie w pracy z uczniami chcącymi się uczyć (a nie pasywnie lub wrogo ustosunkowanymi do przedmiotu) na cokolwiek się zdadzą. Nie wiedziałam, czy zostanę zaakceptowana przez uczniów, młodych ludzi, którzy nie zawahają się zakwestionować zasadności mojego postępowania w klasie. Obawiałam się, że młodzież zechce wystawić na próbę moją cierpliwość, zbadać granice mojej wytrzymałości psychicznej, poznać mój światopogląd i zainteresowania, a przy tym zadać mi osobiste pytania, na które wolałabym nie odpowiadać – i nie pomyliłam się. Przypuszczałam, i sprawdziło się to, że nie można wykonywać zawodu nauczyciela nie wchodząc w relacje osobowe z uczniami, innymi nauczycielami i pracownikami szkoły. Praca w szkole wymaga umiejętności efektywnego komunikowania się z innymi ludźmi, a co za tym idzie – kultury, taktu, zrównoważenia emocjonalnego. Na tym polu również wiele się przez ten rok nauczyłam.
W trakcie realizacji swojego planu rozwoju zawodowego miałam możliwość zapoznania się z takimi dokumentami regulującymi życie szkoły, jak: Statut Szkoły, Wewnątrzszkolny System Oceniania (WSO), szczegółowe kryteria oceny zachowania, kontrakt dotyczący wyglądu ucznia zawarty między Dyrekcją Gimnazjum nr 22 a Samorządem Uczniowskim, Regulamin Samorządu, Regulamin Ucznia Gimnazjum nr 22, ordynacja wyborcza do władz Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum nr 22.
Dzięki lekturze tych dokumentów zrozumiałam, jak działa szkoła i jakie mechanizmy regulują jej funkcjonowanie. Dowiedziałam się, jakie są kompetencje poszczególnych organów regulujących życie szkoły i jakie są moje własne obowiązki i prawa. Szczególnie cenna dla mojej codziennej pracy była analiza WSO, starałam się stosować zawarte w nim kryteria oceniania, a szczególnie „przelicznik” procentu punktów zdobytych na sprawdzianie pisemnym na ocenę z tego sprawdzianu. Fakt, że istnieje taki przelicznik, podobał się uczniom (młodzież lubi jasne kryteria oceniania), a mnie pozwolił uniknąć dyskusji i „targowania się” uczniów o oceny.
W ciągu roku szkolnego obserwowałam zajęcia prowadzone przez moją opiekunkę stażu, Panią mgr Magdalenę Pilch, w trakcie których szczególną uwagę zwracałam na wykorzystanie czasu lekcji, rodzaje środków dydaktycznych i form pracy z uczniami, indywidualizację procesu nauczania z uwzględnieniem potrzeb uczniów słabszych i uczniów zdolniejszych. Opiekunka stażu pokazała mi jak w ciekawy sposób wprowadzać nowy temat gramatyczny i jakimi etapami prezentować taki temat, by mimo jego skomplikowania uczniowie mogli podążać za tokiem lekcji.
Przeprowadziłam także kilka lekcji pod okiem opiekuna stażu, a także pod okiem Pani Wicedyrektor mgr Barbary Mrowińskiej i Pani Pedagog mgr Jolanty Pilwińskiej. Zwrócono mi uwagę, by podczas lekcji mniej używać języka polskiego, a więcej języka angielskiego i by podchodzić do uczniów z większą stanowczością (bez przesadnej łagodności). Starałam się stosować do tych rad w dalszej pracy.
Miałam możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych poprzez udział w szkoleniach organizowanych w ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia nauczycieli. Były to szkolenia na takie tematy, jak: „Dziecko nadpobudliwe w szkole”, „Rozwiązywanie konfliktów drogą mediacji”, „Zasady BHP w szkole”. Wzięłam też udział w sesji naukowej zorganizowanej przez Pana mgr Tomasza Śleszyckiego pt. „Wartości i antywartości w wychowaniu”.
Uczestniczyłam też w kilku szkoleniach dla nauczycieli poza murami szkoły.
Uważam zarówno wewnątrzszkolne, jak i pozaszkolne formy doskonalenia nauczycieli za bardzo cenne i kształcące, nie tylko ze względu na ich treści merytoryczne, ale chyba przede wszystkim ze względu na to, że są one spotkaniem z innymi nauczycielami i szansą na wymianę doświadczeń.
Starałam się uczestniczyć w życiu szkoły – brałam udział w przygotowaniu apeli z okazji Światowego Dnia Ziemi (pomagałam Pani mgr Jolancie Kucy) i z okazji Europejskiego Dnia Humanitarnego (wspólnie z Panią mgr Mirosławą Jędrzejczyk).
Wnioski do dalszej pracy, które nasuwają mi się po pierwszym roku pracy w szkole, są następujące: przede wszystkim chciałabym dojść do twórczych rozwiązań tych problemów, z którymi nie do końca radziłam sobie w pierwszym roku pracy – w końcu na błędach się uczymy. Wiem już, że muszę być konsekwentna i stanowcza, a także być może bardziej surowa, na przykład przy wystawianiu ocen na pierwszy semestr. Wydaje mi się, że miałam tendencje do stawiania zbyt wysokich ocen (co tłumaczyłam sama przed sobą koniecznością wystrzegania się nadmiernej surowości, która, jak dobrze pamiętam z lat szkolnych, może być dla ucznia stresująca). W przyszłym roku, jeśli będzie mi dane pozostać w tej szkole i w tym zawodzie, wystawiłabym słabsze oceny na pierwszy semestr, aby uczniowie dążyli do ich poprawienia na koniec roku szkolnego. Wiem już, że postawienie wysokiej oceny na pierwszy semestr może spowodować, że uczeń „osiada na laurach”.
Chciałabym też staranniej rozplanować rozkład materiału na poszczególne miesiące, żeby mniej było improwizacji, a więcej systematyczności. To samo pragnienie odnosi się również do realizacji planu rozwoju zawodowego.
Jeśli chodzi o moje uczestnictwo w życiu szkoły, to chciałabym je pogłębić, a jednocześnie bardziej związać z nauczanym przeze mnie przedmiotem (językiem angielskim), na przykład poprzez zorganizowanie i przeprowadzenie konkursu recytatorskiego wierszy w języku angielskim lub przygotowanie inscenizacji w tym języku, którą uczniowie całej szkoły mogliby obejrzeć podczas apelu.
Zamierzam również doskonalić warsztat własnej pracy przez udział w kształceniu ustawicznym nauczycieli oraz własne poszukiwania w książkach i czasopismach oraz sieci Internet. Moim marzeniem jest podjęcie studiów podyplomowych, które udoskonaliłyby moje funkcjonowanie w zawodzie nauczyciela.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie