Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Przyrodnicza teoria genezy życia

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1365 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

 

Współczesne przyrodnicze teorie pochodzenia życia przyjmują pogląd, że pojawienie się życia na Ziemi stanowi naturalny proces spontanicznego i stopniowego przekształcania się substancji nieorganicznych i organicznych w materię ożywioną.
Badanie rozwoju materii od abiotycznych okresów dziejów Ziemi pozwala stwierdzić postępowy proces wzrostu stopnia jej złożoności, a jest to zgodne z zasadami darwinowskiej teorii ewolucji. W myśl tej teorii życie powstało w powolnym procesie rozwoju, przebiegającym w kilku etapach:
1. abiotyczne tworzenie się prostych związków organicznych węglowych, azotowych, fosforowych,
2. polimeryzacja monomerów w związki wielocząsteczkowe (np. polipeptydy, polisacharydy, polinukleotydy itp. ),
3. synteza i koncentracja makromolekuł w złożone systemy substancji wielkocząsteczkowych, strukturalnie podobnych do białek i kwasów nukleinowych,
4. powstanie z tych systemów makromolekularnych tzw. protobiontów (eobiontów) zdolnych do wykonywania podstawowych funkcji życiowych.
Przedbiologiczny rozwój materii odbywał się na poziomie molekularnym w obecności pierwiastków i substancji chemicznych pod wpływem promieniowania ultrafioletowego i kosmicznego, energii z wyładowań atmosferycznych i działań wulkanicznych. Taki rozwój określany jest mianem ewolucji chemicznej i biochemicznej, który trwał przez około 1mld lat, a mógł się zakończyć przed 3,5mld lat temu.
Procesy biochemiczne syntezy pierwotnych struktur biologicznych i zapoczątkowanie funkcjonowania protobiontów dokonywały się na drodze ewolucji katalitycznej w obrębie pierwotnego metabolizmu pre - enzymatycznego.
Wykrycie czynników i mechanizmów jakie prowadziły do wytworzenia się prostych związków organicznych, przez coraz bardziej złożone aż do pojawienia się najprostszego organizmu odbywało się w oparciu o wyniki i metody różnych nauk (m. in. astronomii, geochemii, biochemii, genetyki).
Po wykształceniu się pierwszych istot żywych (protobiontów) rozpoczął się okres ewolucji biologicznej.
Teoria chemicznej i biochemicznej ewolucji prowadzącej do powstania życia stanowi podstawę do tworzenia różnorodnych, szczegółowych modeli genezy życia, które podlegają testowaniu empirycznemu i teoretycznemu.

Literatura:
Zagadnienia filozoficzne współczesnej nauki. Wstęp do filozofii przyrody - Michał Heller, Mieczysław Lubański, Szczepan W. Ślaga.


Artykuł opracowała Janina Parafiniuk, nauczycielka przyrody.

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie