Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Program pomocy małym dzieciom.

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 1600 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Minął rok niepełnosprawnych


Rok 2003 ogłoszony został ROKIEM NIEPEŁNOSPRAWNYCH .
Fakt ten zmobilizował nas –zespół 10 pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Barlinku do podzielenia się doświadczeniami z zakresu realizacji „Programu pomocy małym dzieciom z opóźnionym rozwojem psychoruchowym”.
PPP w Barlinku istnieje już 20 lat. Barlinek w którym mieszkamy i pracujemy jest środowiskiem małym z dużym procentem osób bezrobotnych (20%) dlatego też rodzice dzieci niepełnosprawnych zgłaszają się do nas z prośbą o pomoc: badania i stałą opiekę terapeutyczną. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom środowiska od 1993r stale opiekujemy się nimi .Wszyscy pracownicy pedagogiczni naszej placówki ukończyli różnego rodzaju studia podyplomowe, kursy doskonalące, warsztaty szkoleniowe.
W swoim gronie mamy specjalistów z zakresu: wczesnej interwencji, opieki nad dzieckiem z MPD, oligofrenopedagogów, surdopedagogów, tyflopedagogów fachowców zajmujących się: dziećmi autystycznymi, z zespołem Downa, psychoterapeutów prowadzących terapię rodzin, prowadzących zajęcia metodami:
Ch. Knilla, W.Scherborne, Dennisona, Dobrego Startu i inne.
Autorski „Program pomocy małym dzieciom z opóźnionym rozwojem psychoruchowym” realizowany jest w naszej placówce od 1999r. jako program stały, w ramach wczesnej interwencji i wspomagania rozwoju niepełnosprawnych dzieci. Stworzono plan działań który obejmuje:
- konsultacje, badania (lekarskie, psychologiczne, logopedyczne, pedagogiczne
w zakresie surdopedagogiki, tyflopedagogiki, , oligofrenopedagogiki)
- terapię logopedyczną,
- terapię pedagogiczną,
- terapię rodzin,
- terapię ruch rozwijającego,
- stymulację materiałami sypkimi,
- rehabilitację ruchową.
Ta systemowa rewalidacja dzieci stwarza im warunki optymalnego rozwoju i funkcjonowania. Dzięki zespołowemu prowadzeniu terapii osiągamy namacalne efekty naszej pracy. Z naszych doświadczeń i obserwacji wynika, iż cel który postawiliśmy sobie jako zespół „aby ułatwić dzieciom wszechstronny rozwój psychoruchowy od najwcześniejszego okresu życia, zapewnić właściwą opiekę i terapię oraz aby otoczyć rodziców wsparciem pomocą, służyć radą, dzielić się wiedzą umiejętnościami-został zrealizowany.
W programie uczestniczy od 7 do 10 dzieci rocznie z różnego rodzaju zaburzeniami :z zespołem Downa, MPD, autystyczne, upośledzone umysłowo niedosłyszące, niedowidzące ,często są to zaburzenia sprzężone .
Wszystkie dzieci zostały przebadane przez logopedę, psychologa, pedagoga i lekarza, co pozwala ocenić stan wyjściowy przed terapią (logopedyczną , pedagogiczną, ruchu rozwijającego metodą W.Sherborne). Na zajęciach terapeutycznych spotykamy się z dziećmi trzykrotnie w ciągu tygodnia. Stałym punktem spotkań i wymiany doświadczeń między rodzicami oraz konsultacji ze specjalistami są zajęcia metodą W. Sherborne. Potocznie nazywane przez rodziców „gimnastykami” stały się bazą do obserwacji zachowań dzieci i konstruowania indywidualnych programów terapeutycznych, oraz do cotygodniowych spotkań na których omawiamy kompleksowo postępy, problemy, poczynania i dalsze plany terapii. Uczestniczą w nich także nauczyciele nauczania indywidualnego.
W ramach własnych programów pacjentów rodzice realizują również ćwiczenia z programu CH. Knilla „Świadomość ciała, dotyk, komunikacja”, kontynuując pracę terapeutyczną w domu.
Znajomości zawarte miedzy rodzicami dzieci korzystających z programu zaowocowały utworzeniem nieformalnego koła samopomocy, w którym wspólnie organizuje się wyjazdy na turnusy rehabilitacyjne, zakupuje potrzebny sprzęt, buty ortopedyczne wymienia pomoce itp. Na koniec każdego roku pracy prosimy rodziców o wypełnienie ankiet zwrotnych które dostarczają nam informacji o prowadzących zajęcia, oczekiwaniach i pomysłach na nowy rok.

Wnioski:
Po trzech i pół roku realizacji programu nabraliśmy pewności co do słuszności zespołowej (nie indywidualnej ) i kompleksowej pomocy dzieciom z opóźnionym rozwojem psychoruchowym przez grupę zgranych, kompetentnych, odpowiedzialnych terapeutów.
Uczestnictwo w programie daje wymierne efekty. Widzimy to w: postępach terapii u dzieci, ich uśmiechniętych twarzach, w ufności z jaką reagują na nas, dopuszczając nas do swojego świata. Towarzyszymy im w chwilach , w których wypowiadają pierwsze słowa i stawiają pierwsze kroki. W zamian otrzymujemy to co najcenniejsze, uśmiech, radość i zaufanie dzieci, zadowolenie rodziców. Oni znajdują w nas gorących orędowników rozwoju własnych pociech. Dzięki bliższej i wszechstronnej znajomości naszych małych pacjentów z większą łatwością wyszukujemy sposoby radzenia sobie z trudnościami a poprzez to osiągamy założony cel programu - stworzyć dzieciom z opóźnionym rozwojem psychoruchowym najkorzystniejsze, optymalne warunki rozwoju najbliżej miejsca zamieszkania.
Mamy nadzieję że ta krótka informacja zachęci pedagogów, terapeutów, logopedów, psychologów do tworzenia własnych pomysłów wspierania rozwoju dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców, oraz do dzielenia się nimi.

Współautorki programu: Małgorzta Makowska-Kociemba - logodeda
Izabela Michno- logopeda

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie