Startuj z nami!

www.szkolnictwo.pl

praca, nauka, rozrywka....

mapa polskich szkół
Nauka Nauka
Uczelnie Uczelnie
Mój profil / Znajomi Mój profil/Znajomi
Poczta Poczta/Dokumenty
Przewodnik Przewodnik
Nauka Konkurs
uczelnie

zamów reklamę
zobacz szczegóły
uczelnie
PrezentacjaForumPrezentacja nieoficjalnaZmiana prezentacji
Sprawozdanie z realizacji projektu "Moja Ziemia ,Mój Świat"

Od 01.01.2015 odwiedzono tę wizytówkę 2335 razy.
Chcesz zwiększyć zainteresowanie Twoją jednostką?
Zaprezentuj w naszym informatorze swoją jednostkę ->>>
* szkolnictwo.pl - najpopularniejszy informator edukacyjny - 1,5 mln użytkowników miesięcznie



Platforma Edukacyjna - gotowe opracowania lekcji oraz testów.



 

Celem tego publicznego przedstawienia było uświadomienie dzieciom znaczenia ekologii, dbałości o stan naszego środowiska ...
Sprawozdanie z realizacji projektu
„Moja Ziemia ,Mój Świat” w dniu 24.04.2002r

Pomysłodawcą i organizatorem projektu pt.,, Moja Ziemia, mój świat" była nauczycielka przyrody i opiekunka Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody p. Anna Iwaniec. Po raz drugi prezentacja tego przedsięwzięcia odbyła się na forum całej szkoły w obecności zaproszonych gości: wójta gminy p. Andrzeja Nowickiego, sekretarza p. Małgorzaty Włodek, dyr. GOK p. Teresy Szarkowicz, przedstawicieli Zarządu Okręgowego LOP w Tarnowie, dyrektorów innych szkół rodziców oraz wszystkich nauczycieli i dzieci.
Imprezę rozpoczęła p. Agnieszka Stasik. Pani dyrektor powitała gości, a dzieci przywitały p. wójta tradycyjnie pieczonym chlebem.
Celem tego publicznego przedstawienia było uświadomienie dzieciom znaczenia ekologii, dbałości o stan naszego środowiska w ten sposób, aby magazynowanie i segregowanie odpadów , selekcja śmieci, mogły zmienić mentalność społeczeństwa. Trudno jest bowiem, pogodzić się z faktem, że koszty użytkowania tego środowiska musimy ponosić wszyscy. Należy dostrzegać problemy ekologiczne zarówno w swoim domu, szkole, czy gminie. Wszyscy chcemy, aby wokół naszych domów było pięknie i czysto, ale z drugiej strony nie mamy skrupułów, aby tzw. "kukułcze jaja" w postaci worów ze śmieciami podrzucać innym. Wyrzucamy na pobliskie tereny, a więc do lasów, rzek, czy rowów. To my, jako mieszkańcy planety, musimy uświadomić sobie fakt, że problemy śmieci nikt z nas nie rozwiąże. Odpowiedzialność za to biorą wszyscy od małego dziecka, po dorosłych. W programie projektu realizowanego przez uczestników znalazły się m. in. inscenizacja: " Żeby kwitły wszystkie kwiaty''- przygotowane przez członków S KLOP oraz „Jak uczyliśmy Jasia szanować przyrodę. "Tę drugą scenkę przedstawiła klasa 5b. Najmłodsi uczniowie [kl. 3a] pod kierunkiem p. Renaty Baran wystawili bajeczkę ekologiczną.Całość uświetniał zespół wokalny z kl. 5b pod okiem p. Doroty Klimczak. W korowodzie przebierańców
uczestniczyły dzieci od kl. 1-3 i jury przyznało wszystkim nagrody.

Wszystkich konkursów było, aż (7). Najważniejszy to:
· quiz wiedzy przyrodniczo- ekologicznej, który odbył się w przeddzień całej uroczystości. Brało udział w nim aż 24 uczestników (z każdej klasy po 2-ch).
Zwycięzcami l m. okazali się:
Marcin Solak kl. la, Adrian Goliński kl.2a, Adriana Armatys
kl.3a,Beata Skowrońska kl.4b,Dawid Siwek kl. 5b,
Aleksandra Janik kl.6a. Pozostał i zajęli 2 i 3 miejsca.
· Zaś w turnieju wiedzy o zdrowiu, gdzie ł etap szkolny odbył się w lutym (29 uczniów), a 2 etap kwalifikujący do udziału w powiatowym w marcu.
Laureatami zostali uczniowie z klasy 6b: Magdalena Włodek,
Natalia Pyrda i Marcin Bałt.
· Uczniowie prezentowali także bardzo piękne albumy, foldery o tematyce przyrodniczej i regionalnej pt. "Moja Mała Ojczyzna ". Nagrody i wyróżnienia otrzymały Wioletta Bijak, Ewelina Mania, Paulina Szarkowicz, Agnieszka Wróbel, Natalia Cich, Patrycja Knapik- uczennice z kl.5a i dwóch uczniów z kl.6a Paweł Pach i Artur Zawalski (za albumy o parkach narodowych).
· Konkurs plastyczny związany też z tym ważnym dniem był trudny do rozstrzygnięcia, gdyż wpłynęło, aż 99 prac. Wszystkie zrobione były różnymi technikami, nawet l malowanie na szkle. Najlepsze prace prezentowane były na wystawie. Towarzyszyły im takie hasła jak: „ Szanuj przyrodę'', "Kryształowa czysta woda dziś każdemu zdrowia doda" itp.
· Jak zmienić nawyki w odżywianiu, zrozumieć znaczenie produktów ekologicznych-tę receptę przedstawił kol. Marcin Baut z kl. 6b, a stół ze zdrową żywnością propagowały jego koleżanki. Przygotowano wiele potraw z tych produktów m.in. bigos z soi, kotlety sojowe, wiele sałatek z warzyw i owoców.
· Punktem kulminacyjnym było tradycyjne robienie masła w maślniczce, a później degustacja pieczonego chleba. Gościom także smakowała maślanka.
· Nasza szkoła prowadzi wiele akcji proekologicznych
W tym m.in. zbiórkę makulatury i puszek aluminiowych.
Współpracujemy z firmą „ KOBA'' z Brzeska, która je
odbiera. Akcję taką prowadzimy już 2 lata. W tej zbiórce
najlepszymi okazali się Dominik Rejkowicz z kl.3a
i Tomasz Więcek z kl.5b, którzy zebrali około 620 puszek tj.
(każdy -12kg.)
· Na terenie gminy, a dokładnie we wsi Łowczówek
i Woźniczna zlokalizowano wiele dzikich wysypisk śmieci.
Zrobiono ich plan sytuacyjny tych miejsc, opisano je i
sfotografowano. Ten konkurs był bardzo cenny i pożyteczny.
W najbliższym czasie Szkolne Kolo LOP zamierza
inwentaryzować pomniki przyrody w Pleśnej. Na ten cel
otrzymaliśmy dotację z Urzędu Gminy. Kąciki edukacji
ekologicznej nie tylko wzbogaciły naszą wiedzę, ale także
uatrakcyjniły wystawę. Można było oglądać też piękną
wystawę przygotowaną przez panie Marię Krawiec i Danutę
Cich z Gminnej Biblioteki Publicznej w Pleśnej, które chętnie współpracują z naszą szkolą.
Cały projekt cieszył się uznaniem i był podsumowaniem pracy uczniów, którzy chętnie przygotowali i wkładali w niego wiele czasu, a nauczyciele bacznie nadzorowali. Sponsorami nagród byli rodzice (Rada Rodziców), a także Urząd Gminy, GOK, prywatny sponsor firmy „MIREX” z Bielska Białej. Dziękujemy im za to i mamy nadzieję, że w przyszłości będą wspomagać szkołę. Myślę, że to spotkanie przybliżyło nam wszystkim wagę ochrony naszego środowiska i uświadomi jak należy dbać i robić wszystko, żeby nam się żyło lepiej, czyściej, zdrowiej.
EFEKTY:

Ř Umiejętność globalnego dostrzegania przez uczniów problemów ekologicznych

Ř Kształtowanie właściwych postaw w poszanowaniu dóbr ochrony przyrody


Ř Promowanie zdrowego stylu życia poprzez praktyczne działania w tym zakresie np. promocja zdrowej żywności (przygotowywanie potraw, degustacja potraw)

Ř Wyrabianie postaw nawyku dbałości o stan środowiska w którym mieszkamy


Ř Uświadomienie młodzieży i mieszkańcom, że problem „dzikich wysypisk” jest zagrożeniem dla środowiska i samego człowieka

Ř Wdrażanie uczniów do Akcji Sprzątanie Świata przez cały rok


Ř Wyrabianie nawyku prawidłowego segregowania odpadów

Ř Systematyczne pogłębianie wiedzy poprzez udział w licznych konkursach
przyrodniczo ekologicznych i czytania czasopism przyrodniczych







Anna Iwaniec
SP Pleśna

Umieść poniższy link na swojej stronie aby wzmocnić promocję tej jednostki oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach internetowych:

X


Zarejestruj się lub zaloguj,
aby mieć pełny dostęp
do serwisu edukacyjnego.




www.szkolnictwo.pl

e-mail: zmiany@szkolnictwo.pl
- największy w Polsce katalog szkół
- ponad 1 mln użytkowników miesięcznie




Nauczycielu! Bezpłatne, interaktywne lekcje i testy oraz prezentacje w PowerPoint`cie --> www.szkolnictwo.pl (w zakładce "Nauka").

Zaloguj się aby mieć dostęp do platformy edukacyjnej




Zachodniopomorskie Pomorskie Warmińsko-Mazurskie Podlaskie Mazowieckie Lubelskie Kujawsko-Pomorskie Wielkopolskie Lubuskie Łódzkie Świętokrzyskie Podkarpackie Małopolskie Śląskie Opolskie Dolnośląskie